Zniekształcające zapalenie kości - choroba Pageta

Choroba Pageta, zwana także zniekształcającym zapaleniem kości jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą kości o charakterze metabolicznym, w przebiegu której zmianie ulega struktura kości i znacznie zmniejsza się jej wytrzymałość. To powoduje powstawanie zniekształceń, deformacji i większe ryzyko złamań.

 

Przyczyny i występowanie

Po raz pierwszy została opisana w 1876 roku przez Jamesa Pageta i stąd też wzięła się jej nazwa. Dotyczy głównie osób po 40 roku życia, nieznacznie częściej mężczyzn niż kobiety, a u młodych jest obserwowana bardzo rzadko. Przyczyna choroby nie jest znana. Przypuszcza się, że może ona mieć podłoże genetyczne. Według przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że około połowa przebadanych miała w pierwszej linii pokrewieństwa osoby cierpiące na chorobę Pageta. Czasami pojawienie się choroby Pageta kojarzone jest także z przebytą infekcją wirusową.

 

Objawy

Początkowymi objawami choroby Pageta są:

  • bóle kości i stawów 
  • zwiększona ciepłota ciała w tych okolicach
  • osłabienie siły mięśniowej
  • drętwienie i mrowienie kończyn

 

Najczęściej ogniska chorobowe występują w:

  • czaszce
  • kości krzyżowej
  • miednicy
  • kości udowej
  • kości piszczelowej
  • kości odcinka lędźwiowego

 

Objawy są mało specyficzne, dla postawienia pełnej diagnozy wykonuje się serię badań laboratoryjnych i obrazowych. Najważniejszymi z nich są:

  • morfologia
  • badanie rentgenowskie
  • biopsja kości
  • scyntygrafia
  • tomografia komputerową kości
  • rezonans magnetyczny kości

Czasami choroba Pageta przebiega bezobjawowo, a wykrywana jest przypadkowo w trakcie badania rentgenowskiego wykonywanego np. po złamaniu kości. 

Jak choroba Pageta wpływa na kondycję stawów

Wraz z rozwojem choroby zmiany pogłębiają się prowadząc do zniekształceń i deformacji sprzyjających złamaniom a także powstawaniu zapaleń stawów. Uszkodzenia w miejscach objętych procesem chorobowym zwykle przebiegają z obfitym krwawieniem. Choroba Pageta może także doprowadzić do zwyrodnień stawów. Utrzymujący się stan zapalny wpływa na jakość płynu stawowego, tym samym na odżywienie chrząstki stawowej. To może spowodować przedwczesne zużycie stawu. W przypadku, gdy procesem chorobowym zajęte są kości długie mogą one ulec wygięciu, co powodować będzie nieprawidłowe ustawienie powierzchni stawowych. Gdy chore kości ulegają pogrubieniu zmniejszona zostaje przestrzeń międzystawowa i niszczeniu ulegają powierzchnie stawowe. To powoduje dodatkowy ból i również prowadzi do rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

 

 

Profilaktyka

 

Przyczyna choroby nie jest znana. Nie ma też specjalnych zaleceń które mogą zapobiegać pojawieniu się choroby. Istotne jest zgłoszenie się do specjalisty w możliwie jak najkrótszym czasie od wystąpienia pierwszych objawów, lub zaobserwowania nietypowych dolegliwości.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Zobacz również:

Jałowa martwica kości

Jałowa martwica kości jest zwana także aseptyczną martwicą kości lub aseptyczną nekrozą kości. To zespół chorobowy, ktory charakteryzuje się obumieraniem tkanki kostnejco prowadzi do zniekszrałceń i wtórnych zmian zwyrodnieniowych.

Rozmiękanie kości (osteomalacja)

Osteomalacja to choroba rozmiękania kości lub rzadziej krzywicą dorosłych.  Jej powstanie i przebieg wywołane sa niedostateczną mineralizacją kości, zbyt mały odkładaniem się soli wapnia w kościach - to prowadzi do osłabienia ich struktury.

Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.