Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna, zwana także młodzieńczą kifozą lub jałową martwicą kręgosłupa jest chorobą polegającą na pogłębieniu i usztywnieniu kifozy kręgosłupa.

 

Charakterystyka

W jej przebiegu dochodzi do obumierania tkanki kostnej spowodowanego zaburzeniami ukrwienia danego obszaru kręgosłupa. Tkanka ta regeneruje się, jednak powoduje to zniekształcenia kości (kręgów), polegające na przyjmowaniu przez trzony kręgów oraz krążki międzykręgowe klinowatego kształtu, co w efekcie daje deformację kręgosłupa w postaci znacznie pogłębionej kifozy

 

Przyczyna choroby Scheuermanna

Choroba ta dotyczy około 1% osób młodych, między 10 a 14 rokiem życia, w podobnej ilości chłopców jak i dziewczęta. Przyczyna choroby Scheuermanna nie jest do końca poznana. Istnieje wiele teorii min:

  1. Przypuszcza się, iż jednym z czynników jej występowania może być czynnik genetyczny.
  2. Scheuermann, od którego nazwiska powstała nazwa choroby Scheuermanna twierdził, że przyczyną jest martwica trzonów kręgowych, która jest powodem zniekształceń, a te z kolei wynikają z nierównomiernego obciążenia. Teorię Scheuermanna potwierdzały badania radiologiczne.
  3. Przyczyną choroby Scheuermanna mogą być czynniki zapalne.
  4. Istnieje też kilka twierdzeń, które mówią, że przyczyną choroby Scheuermanna mogą być nagromadzone i powtarzające się urazy i mikrourazy, jak również intensywne uprawianie sportu w młody wieku.
  5. Ponad to wymienia się jeszcze kilka innych prawdopodobnych przyczyn:
  • niedobory witaminy A
  • schorzenia w obrębie mięśni
  • zaburzenia endokrynologiczne

 

choroba-scheuermanna-mlodziencza-kifoza.jpg

Rys. 1 Młodzieńcza Kifoza - choroba Scheumanna

 

Objawy i przebieg

Choroba Scheuermanna rozwija się zwykle powoli, a jej przebieg trwa około trzech lat. Jednym z pierwszych, zauważalnych objawów choroby Scheuermanna jest deformacja postawy polegająca na powiększeniu kifozy oraz garbieniu się. Towarzyszyć im może także:

  • ograniczona ruchomość kręgosłupa
  • skolioza
  • ból pleców
  • szybka męczliwość mięśni tułowia

Dolegliwości bólowe pojawiają się zwykle podczas długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej, ale także podczas długotrwałego chodu.

Diagnoza

U pacjenta z takimi objawami jak wyżej opisane wykonuje się zdjęcie rentgenowskie w celu potwierdzenia diagnozy. Na zdjęciu RTG widoczne są zmiany powstałe w obrębie kręgosłupa. W bardzo zaawansowanych postaciach omawianej choroby może dojść do znacznego zaokrąglenia pleców, co może powodować ucisk na klatkę piersiową oraz brzuch, a tym samym na serce, płuca, żołądek. Powodować to może ból, duszność oraz zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

 

skolioza-kregoslupa.jpg

Rys. 2 Skolioza

 

Postacie choroby Scheuermanna

Chorobę Scheuermanna charakteryzuje obumieranie tkanki kostnej oraz chrzęstnej, zalicza się ją do grupy jałowych martwic. W zależności od miejsca występowania rozróżnia się trzy postacie choroby:

  • piersiową - występującą najczęściej, w przebiegu której obserwuje się plecy okrągłe;
  • piersiowo-lędźwiową - w przebiegu której obserwuje się plecy płaskie;
  • lędźwiową - występującą najrzadziej, w przebiegu której obserwuje się plecy płaskie.
 

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Profilaktyka

Kręgosłup to tak naprawdę podstawa która utrzymuje cały kościec. Pamiętajmy że profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie. Kluczem do zahamowania zniekształceń jest natychmiastowa reakcja przy pierwszych objawach. Dolegliwości bóle w obrębie kręgosłupa nigdy nie powinny być bagatelizowane. Na kondycję bez wątpienia wpływają regularne ćwiczenia, zdrowa dieta dostarczająca składników budulcowych kości i chrząstek, a nawet zmiana codziennych nawyków. W celu ustalenia bezpiecznej aktywności fizycznej najlepiej skonsultować się ze specjalistą fizjoterapeutą lub rehabilitantem, którzy dobiorą specjalne ćwiczenia biorąc pod uwagę kondycję fizyczną i możliwości pacjenta.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

Zobacz również:

Budowa stawów kręgosłupa

Kręgosłup stanowi centralną oś ciała, pełni funkcję podporową. Jest rodzajem elastycznego i wytrzymałego 'pancerza', chroniącego delikatne struktury nerwowe przed uszkodzeniem.  

Jałowa martwica kości

Jałowa martwica kości jest zwana także aseptyczną martwicą kości lub aseptyczną nekrozą kości. To zespół chorobowy, ktory charakteryzuje się obumieraniem tkanki kostnejco prowadzi do zniekszrałceń i wtórnych zmian zwyrodnieniowych.

Spondyloartroza

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa polegające na przedwczesnym zużyciu krążków międzykręgowych. 

Spondyloza a spondyloartroza

Spondyloza i spondyloartroza to dwa pojęcia określające zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów międzykręgowych. Sprawdź różnice pomiędzy tymi jednostkami chorobowymi.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.