Kolana

Staw kolanowy poddawany jest niemal nieustannemu obciążeniu, niezależnie od tego czy stoimy czy chodzimy. Jego budowa musi być z jednej strony bardzo elastyczna, aby zapewnić pełną ruchomość i łatwość wykonywania różnorodnych ruchów. Z drugiej strony staw kolanowy musi odznaczać się dużą wytrzymałością na przeciążenia. Staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka. Ze względu na funkcje jakie pełni w naszym organizmie oraz jego miejsce i strukturę jest on bardzo podatny na urazy.

Kolano skoczka: przyczyny, objawy, fizjoterapia

Kolano skoczka, inaczej entezopatia więzadła rzepki, jest kontuzją powstałą na skutek nadmiernego przeciążenia kolana. Pojawia się wówczas ból w okolicy rzepki, który sprawia trudności podczas wykonywania niektórych ruchów podczas chodzenia. Sprawdź, najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

czytaj całość

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rehabilitacja

Artroskopia to małoinwazyjny zabieg chirurgii ortopedycznej wykonywany w celach leczniczych lub diagnostycznych. Staw kolanowy jest zasadniczo bardzo elastyczny i wytrzymały, a jednocześnie także podatny na urazy i zwyrodnienia. Zabieg artroskopii kolana ze względu na swoją wysoką skuteczność oraz łatwość powrotu do pewnej sprawności jest często wykonywany przy różnego rodzaju urazach. Na czym polega artroskopia kolana? Sprawdź, jak należy się do niej przygotować i jak długo trwa rekonwalescencja?

czytaj całość

Ćwiczenia i rehabilitacja w gonartrozie

Gonartroza to postępująca choroba zwyrodniejąca obejmująca staw kolanowy. Procesu zwyrodnieniowego nie da się cofnąć, można natomiast spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych. W leczeniu pacjentów z gonartrozą ogromną rolę odgrywa odpowiednio dobrana fizjoterapia.

czytaj całość

Jak dbać o kolana na rowerze?

Zastanawiasz się jaki wpływ na twoje stawy kolanowe ma trening na rowerze? Sprawdź, na jakie kontuzje narażony jest Twój organizm, a także jak można im zapobiec. Wykorzystaj pozytywne efekty kolarstwa do wzmocnienia swoich kolan.

czytaj całość

Jak wzmocnić kolana?

Wzmożona aktywność fizyczna może narazić Twoje kolana na urazy oraz kontuzje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kolana, aby uchronić się przed bólem i ich przeciążeniem. Opisujemy kilka powszechnie stosowanych metod stabilizacji...

czytaj całość

Zwyrodnienie stawu kolanowego - objawy i profilaktyka

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonarthrosis, gonatroza) jest najczęstszą chorobą układu ruchu i polega na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw.

czytaj całość

Budowa stawu kolanowego

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człqowieka, jednocześnie ze względu na swoje umiejscowienie i budowę jest najbardziej narażony na urazy. 

czytaj całość

Staw kolanowy

Staw kolanowy znajduje się pomiędzy kością udową oraz kością piszczelową. Kolano składa się zasadniczo z łąkotki, więzadła oraz rzepki. Ze względu na swoją skomplikowaną strukturę, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu mazi stawowej w kolanie. Maź stawowa nawilża powierzchnie stawowe, ale przede wszystkim dostarcza składników odżywczych chrząstkom stawowym. Do najczęstszych chorób stawów kolanowych zaliczamy m.in. gonartrozę, chorobę zwyrodnieniową stawu skokowego, czy zapalenie kaletki maziowej.

 

przekrój stawu kolanowego
Zdrowy staw kolanowy
staw kolanowy

Urazy i regeneracja stawu kolanowego

Konsekwencją uszkodzenia kolana może być utrata stabilności, ograniczenie ruchomości czy też uszkodzenie struktury stawu. Stawy kolanowy dziennie poddawane są licznym przeciążeniom. Dolegliwości stawów kolan bardzo mocno utrudniają wykonywanie normalnych ruchów takich jak wstawanie, klękanie czy chodzenie. Nadmierne przeciążenie bolącego stawu może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.