Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli medialis humeri) zwane jest także łokciem golfisty lub rzadziej łokciem oszczepnika. Jest to zespół bólowy tkanek miękkich położonych w przyśrodkowej okolicy stawu łokciowego. Schorzenie to najczęściej spowodowane jest mikrouszkodzeniami powstającymi na skutek przeciążenia.

 

Przyczyny

Na zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej najczęściej cierpią osoby często powtarzające ruchy nadgarstka przeciwko oporowi np w pracy:

  • jak stolarze
  • mechanicy
  • gracze w golfa
  • baseball
  • badminton
  • squash

 

Powstałe przeciążenia prowadzą do uszkodzenia ścięgien mięśni zginaczy przyczepiających się do przyśrodkowego nadkłykcia kości ramiennej, głównie:

  • mięśnia nawrotnego obłego
  • mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka

 

Zdarza się, iż występuje u osób, które doznały innych urazów w obrębie kończyny górnej. Jednostka ta dotyczy głównie osób między 45 a 60 rokiem życia, częściej mężczyzn niż kobiety.

 

Łokieć golfisty

Głównym objawem łokcia golfisty jest ból pojawiający się w przyśrodkowej części stawu łokciowego zwłaszcza podczas zginania nadgarstka oraz pronacji przedramienia. W okresie zaawansowania zmian chorobowych ból ten występuje także w spoczynku oraz towarzyszy mu znaczne osłabienie siły mięśniowej. W 60% przypadków objawy te dotyczą ręki dominującej.

 

Przebieg i objawy

Początek choroby:

 

  1. 30% badanych przypadków - początek jest ostry, nagły, pojawiający się na skutek pojedynczego wysiłku prowadzącego do mikroskopijnego rozerwania ścięgna.
  2. 70% badanych przypadków - początek jest przewlekły, występujący jako skutek nagromadzonych mikrourazów i przeciążeń przyczepu ścięgnistego do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Zmiany te prowadzą do powstania zwapnień oraz miejscowej martwicy, a także do odczynu zapalnego oraz zmian zwyrodnieniowych.

 

​W przypadku pojawienia się typowych dla łokcia golfisty objawów wskazane jest :

 

  • odpoczynek
  • unikanie dalszych przeciążeń - zwłaszcza ruchów powodujących dolegliwości bólowe
  • ograniczenie aktywności fizycznej
  • poprawa techniki gry oraz pełna rehabilitacja nakierowana m. in. na wzmocnienie mięśni.

 

Ponieważ tuż poniżej nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej znajduje się miejsce, w którym przebiega nerw łokciowy, u połowy pacjentów mających łokieć golfisty współistnieje neuropatia tego nerwu.

 

Profilaktyka

  1. Sportowcy powinni zwrócić uwagę na technikę wykonywania ruchu. Zła technika może być powodem przeciążenia lub wystepowania dolegliwości bólowych.
  2. Osobom wykonującym pracę która angażuje mięśnie zginacze przeramienia i mięśnie pronujące zaleca się robić więcej przerw
  3. Stanowisko pracy należy dostosować do wymogów ergonomii: podczas pracy przed komputerem zapewnić sobie wsparcie nadgarstków i ramion aby nie pozostawały w ciągłej wymuszonej pozycji.
  4. Dbanie o elastyczność i siłę mięśni, odpowiedni ruch jest zbawienny nie tylko dla stawów. Mięśnie podtrzymują całą konstrukcję kośćca, dlatego ich siła i elastyczność jest kluczowa w profilaktyce.

 

Autor

mgr Monika Leśniowska-Musialik

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Tags:

Zobacz również:

Urazy i uszkodzenia kości i stawów

Skręcenie jest zamkniętym uszkodzeniem, czyli takim, w wyniku którego nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, polegającym na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty zwany także zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej to jednostka chorobowa zaliczona do grup enteziopatii, cyzli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości. 

Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami...

Gra w tenisa a kondycja stawów

Szybkie zrywy do piłki, zmienna intensywność ruchów oraz brak równomiernego obciążenia obu stron ciała to tylko niektóre z czynników, które mogą przyczyniać się do kontuzji podczas uprawiania tenisa. Sprawdź najbardziej typowe dla tenisa ziemnego urazy oraz zobacz, w jaki...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.