Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów zwane jest także młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów lub rzadziej młodzieńczym przewlekłym zapaleniem stawów. Choroba ta, podobnie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów należy do chorób reumatycznych. Jej przyczyna nie jest znana.

 

Objawy MIZS

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów występuje przed 16 rokiem życia, nieznacznie częściej u dziewczynek niż u chłopców. Jest to najczęstsza spośród zapalnych chorób reumatycznych występujących u dzieci. Początkowe objawy choroby są niespecyficzne.
Należą do nich:

  • brak apetytu
  • zmniejszona aktywność

 

Objawy te mogą często być mylone z grypą, gdyż może towarzyszyć im gorączka oraz bóle stawów.
​Wraz z rozwojem choroby objawy rozszerzają się i pogłębiają. Pojawiają się min.:

 

  • trudności z poruszaniem się
  • trudności z wykonywaniem codziennych czynności
  • szybkie męczenie się

Jednym z bardzo charakterystycznych objawów jest obrzęk zaatakowanego stawu.

 

Przebieg i rozwój

W przebiegu młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów obserwuje się zmiany dotyczące narządu ruchu, a także innych narządów i całych układów w organizmie. Najczęściej zmiany dotyczą:

 

  • stawów kolanowych
  • stawów skokowych
  • stawów nadgarstkowych
  • stawów małych stawów rąk

 

  1. Obrzęk - jest trwały i czasami trudny do zauważenia, zwłaszcza gdy dotyczy stawów krzyżowo-biodrowych, ramiennych lub skroniowo-żuchwowych.
  2. Ból - pojawia się wraz z obrzękiem w obrębie zaatakowanego stawu
  3. Sztywność poranna - charakterystyczna dla chorób reumatycznych.
  4. Trwałe zniekształcenia - występują w zaawansowanej postaci choroby może dochodzić także do unieruchomienia stawów oraz przykurczów mięśniowych

 

Prócz zmian występujących w stawach proces zapalny dotyczyć może także:

  • oczu
  • serca
  • płuc
  • wątroby
  • nerek

 

W celu postawienia dokładnej diagnozy wykonuje się badanie USG lub rezonans magnetyczny.

 

Młodzieńcze RZS

Młodzieńcze RZS, bo tak też nazywane jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów może przebiegać pod jedną z określonych postaci. O określeniu postaci choroby decyduje głównie jej początek, a w mniejszym stopniu także jej dalszy  przebieg.

 

Wyróżnia się następujące postacie omawianej choroby:

  • postać o uogólnionym początku,
  • postać z zajęciem niewielu stawów,
  • postać wielostawową, w której od początku występują zmiany zapalne obejmujące wiele stawów, współwystępuje także ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości oraz podwyższona temperatura ciała w okolicy stawów zmienionych chorobowo;
  • postać z zapaleniem przyczepów ścięgnistych pojawia się najczęściej u chłopców po 8 roku życia, jej początek charakteryzuje się zajęciem stawów wraz z przyczepami ścięgnistymi, czasami współtowarzyszy im zapalenie narządu wzroku.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Tags:

Zobacz również:

Badania zalecane w chorobach reumatycznych

Bóle stawów, obrzęki, zaczerwienienia oraz sztywność stawów to objawy, które mogą świadczyć o występowaniu dolegliwości reumatycznych. Rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia fachowej diagnostyki. Zachęcamy do zapoznania się...

12 mitów na temat chorób reumatycznych

Czy choroby reumatyczne rzeczywiście dotykają tylko osób w podeszłym wieku? Czy każdy ból stawów to objaw choroby reumatycznej? I czy w ogóle istnieje taka choroba jak reumatyzm? Sprawdź 12 najczęściej pojawiających się mitów...

MIZS - pomoc socjalna, rehabilitacja

Sprawdź, na jakie wsparcie może liczyć Twoje dziecko, jeżeli cierpi na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Skorzystaj z dostępnej pomocy i zapewnij swojemu dziecko środki, które pozwolą mu lepiej przejść przez chorobę.

Dolegliwości powiązane z chorobami reumatycznymi

Choroby reumatyczne mogą nieść ze sobą szereg powiązanych dolegliwości. Sprawdź, w jakim kierunku może rozwijać się choroba i jakim zmianom w organizmie należy się szczególnie przyglądać. Korzystaj z regularnej opieki lekarzy różnych specjalności, nie tylko reumatologii...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.