Osteoartroza rąk - rizartroza

Rizartoza jest druga w kolejności najczęściej występujących zmian zwyrodnieniowych stawów. Choroba ta występuje zwykle u osób po 65 roku życia i dotyczy około 64-78% mężczyzn i 71-99% kobiet w tym wieku.

 

U większości osób po 55 roku życia widoczne są zmiany radiologiczne w obrębie stawów rąk, jednak nie zawsze dają one objawy bólowe. Duży wpływ na występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów rąk, podobnie jak w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych odgrywają czynniki takie jak:

  • styl życia
  • dieta
  • obciążenia stawów
  • ruch

 

Do czynników zawodowych zalicza się ​zwłaszcza narażenie na wibrację.

Dotyczy to przede wszystkim osób pracujących fizycznie:

  • na linii produkcyjnej
  • pracujące młotem pneumatycznym,
  • piszące na klawiaturze komputera

 

​Do głównych objawów rizartrozy zalicza się:

  • guzki, które często można stwierdzić wokół palców rąk. Objawy są podobne do tych w stawach kolanowych i biodrowych,
  • zmniejszenie zakresu ruchu,
  • trzeszczenie,
  • ból
  • obrzęk a nawet wysięk

 

W zaawansowanej postaci choroby obserwuje się:

  • znaczne ograniczenia ruchomości
  • zniekształcenie stawów
  • skierowanie kości są w stosunku do siebie pod nieprawidłowymi kątami

 

Typy kliniczne choroby zwyrodnieniowej rąk

Chorobę zwyrodnieniowa stawów rąk, zależnie od miejsca zlokalizowania zmian dzielimy na trzy najważniejsze typy kliniczne:

I. Postać guzkowa

Charakteryzuje się występowaniem wyniosłości, powodujących deformacje stawów. Jest to najczęściej występująca postać choroby. Równie często pojawiające się w stawach międzypaliczkowych dalszych guzki Heberdena oraz rzadziej występujące w stawach międzypaliczkowych bliższych guzki Boucharda, które mogą się powiększać, powodując dolegliwości bólowe oraz odchylenia dalszego paliczka od osi długiej palca. Występuje szczególnie u kobiet, często też jest obserwowane jej występowanie rodzinnie.

 

II. Zmiany zwyrodnieniowe występujące w stawie śródręczno-nadgarstkowym kciuka (Rhizarthrosis pollicis)

Charakterystyczny jest tu bagnetowaty kształt palca, obrzęk, bolesność uciskowa oraz trzeszczenia podczas wykonywania ruchów.

 

III. Postać nadżerkowa (artrhosis manus erosiva)

Występujące tu nadżerki najczęściej występują w obrębie guzków Heberdena i Boucharda. Uszkodzenia są tu bardzo podobne do tych, jakie powstają w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Deformacje powstające w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów rąk najczęściej dotyczą stawów drugiego i trzeciego palca. Mimo wszystko bardziej nasilone są w ręce dominującej u danej osoby.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Profilaktyka

Istotną rolę w zapobieganiu choroby zwyrodnieniowej stawów jest żywienie. Dieta powinna być zrównoważona i dostarczać składników niezbędnych do budowy chrząstki stawowej. Powinna także wyeliminować pokarmy, które nasilają stany zapalne stawów.

Ćwiczenia to nie tylko doskonała forma profilaktyki dla stawów. Prócz zmian ciśnienia wewnątrz stawów dzięki ruchom odżywiamy chrząstkę stawową i zmniejszamy ból. Poleca się wykonywanie ćwiczeń na palcach w taki sposób aby zwiększyć elastyczność i wzmocnić mięśnie wokół drobnych stawów rąk. Ćwiczenia są bardzo proste, ale wymagają od pacjenta systematyczności w ich wykonywaniu. Najlepiej jest kiedy takie dobre nawyki wprowadzamy do codziennego życia - robi to naprawdę ogromną różnicę w komforcie poruszania się i samopoczuciu.

Tags:

Zobacz również:

Stawy dłoni i palców

Codziennie ich używasz, codziennie pomagają Ci w każdej czynności. Zbudowane z drobnych stawów, kości i więzadeł razem tworzą dwie pomocne dłonie bez krótych ciężko się obejść. Poznaj ich budowę i funkcje, a także dowiedz się więcej o profilaktyce.

Najlepszy preparat na stawy dłoni i palców

Nadmierne zgięcie nadgarstka lub nienaturalne wygięcie dłoni spowodowane długą pracą na komputerze może wywołać mocny ból nadgarstka. Jeżeli odczuwają Państwo uciążliwe dolegliwości stawów dłoni oraz palców, należy jak najszybciej...

Diagnostyka artrozy

Wywiad, badania obrazowe, badania przedmiotowe oraz badania laboratoryjne – sprawdź, w jaki sposób diagnozuje się artrozę. Dzięki odpowiednim badaniom Twój lekarz może rozpoznać artrozę już we wczesnej jej fazie.

Rizartroza - ćwiczenia i rehabilitacja

Zmagasz się ze zmianami zwyrodnieniowymi rąk? Sprawdź przykłady ćwiczeń, które pomogą Ci w zachowaniu sprawności stawów.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.