"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

odsłuchaj lektora

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza jest chorobą układu szkieletowego, w przebiegu której występuje niska masa kości oraz zaburzona jest mikroarchitektura tkanki kostnej, co powoduje znaczne zmniejszenie wytrzymałości kości oraz obniżenie progu jej łamliwości. Choroba ta dotyczy bardzo wielu ludzi, dlatego też, przez Światową Organizację Zdrowia uznana została za chorobę cywilizacyjną.

 

Do czynników ryzyka wystąpienia osteoporozy należą przede wszystkim wiek, czynnik genetyczny, rasa biała, drobna budowa ciała, niska masa kostna, niedowaga, niedobór hormonów płciowych, dieta uboga w wapń, sód i witaminę D, niedożywienie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych, kortykosteroidów, występowanie cukrzycy, nadczynności tarczycy, siedzący tryb życia oraz mała aktywność fizyczna.

 

Na czym polega osteoporoza?

 

Osteoporoza może występować pod kilkoma następującymi postaciami:

  • osteoporoza pierwotna, której przyczyna nie jest do końca poznana
  • osteoporoza młodzieńcza, która występuje u dzieci w wieku 5-15 lat, spowodowana zaburzeniami wchłaniania wapnia w przewodzie pokarmowym
  • osteoporoza wtórna, której występowanie związane jest z innymi chorobami, takimi jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, marskość wątroby
  • osteoporoza z unieruchomienia, zwana także osteoporozą immobilizacyjną, występująca lokalnie w miejscu unieruchomionym np. opatrunkiem gipsowym, co związane jest z pogorszeniem ukrwienia danego miejsca
  • osteoporoza inwolucyjna, związana ze zmianami inwolucyjnymi, zachodzącymi wraz z wiekiem
  • osteoporoza pomenopauzalna, zwana także postmenopauzalną, spowodowana niedoborem estrogenów u kobiet w okresie pomenopauzalnym
  • osteoporoza starcza, występująca u osób po 60 roku życia, związana z zaburzeniem równowagi pomiędzy komórkami kościogubnymi, a komórkami kościotwórczymi.

 

Osobno istnieje podział osteoporozy ze względu na tempo zmian zachodzących w organizmie chorego. Jeśli utrata ogólnej masy kostnej w ciągu roku wynosi powyżej 3,5% wówczas określa się ją jako osteoporozę z szybkim obrotem kostnym. Dotyczy ona głównie kobiet we wczesnym okresie menopauzy. Natomiast w przypadku utraty masy kostnej poniżej 3,5% w ciągu roku określa się ją jako osteoporozę z wolnym obrotem kostnym.

 

Zmiany macierzy kostnej powodowane przez osteoporozę

Rys.2 Osteoporoza - zmiany macierzy kostnej

 

Objawy osteoporozy

Przebieg osteoporozy rozpoczyna się bezobjawowo, następnie pojawiają się pierwsze, mało specyficzne objawy obejmujące dyskomfort podczas stania i siadania, problemy z poruszaniem się, zmniejszenie zakresów ruchów w stawach, głównie w stawach kręgosłupa. Objawy ostre obejmują ból kręgosłupa w odcinku Th-L, obniżenie wzrostu oraz widoczne na zdjęciach rentgenowskich złamania dwuwklęsłe lub klinowate w obrębie kręgosłupa oraz złamania pozakręgosłupowe. Złamania kompresyjne w obrębie kręgosłupa dotyczą około 1/3 kobiet po 50 roku życia. Złamania te bardzo często prowadzą także do zmiany sylwetki, powstania deformacji klatki piersiowej oraz powstania tzw. wdowiego garbu, czyli zgarbienia i zaokrąglenia pleców wraz z obniżeniem wzrostu. Pogłębienie kifozy piersiowej niekorzystnie wpływa także na pracę narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej, mogąc prowadzić do zaburzeń trawienia oraz zaparć, a także zapalenia płuc. Na złamania najbardziej narażone są kręgi w przejściu piersiowo-lędźwiowym, żebra, szyjka kości udowej, a także dalsza nasada kości promieniowej.

 

 

Ponieważ omawiana choroba rozpoczyna się skrycie i niespecyficzne, a rozpoznawana jest najczęściej, gdy doszło już do poważnych zmian i złamań, niezwykle ważną rolę odgrywa profilaktyka. Densytometria jest badaniem, które ocenia mineralną gęstość kości i służy do oceny masy kostnej i diagnozowania choroby. Wczesne rozpoznanie osteoporozy daje możliwość zapobiegania jej rozwojowi oraz rozpoczęcie wczesnego leczenia. Zapobieganie osteoporozie polega na kontroli zaburzeń hormonalnych, uzupełnianiu diety w wapń, sód, fosfor, magnez oraz witaminę D oraz na zapobieganiu upadkom i złamaniom. Leczenie osteoporozy opiera się na stosowaniu środków farmakologicznych.

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info