Paluch koślawy (halluks, haluksy)

Paluch koślawy, zwany potocznie halluksem jest zniekształceniem stopy charakteryzującym się przede wszystkim bocznym odchyleniem palucha. Przypadłość ta w zdecydowanie większym stopniu dotyka kobiet, i mimo wszystko jest to znacznie bardziej złożona patologia obejmująca nie tylko paluch, ale także przodostopie.

 

Czynniki wywołujące powstanie halluksów

Halluksy są wynikiem min.:

  • noszenia za ciasnych butów
  • butów na wysokim obcasie lub o wąskich noskach

 

Niestety mało osób zdaje sobie sprawę że niewłaściwie skonstruowana szpilka powoduje przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest niewłaściwe ułożenie palców. Stwierdzono, że noszenie tego typu obuwia zdecydowanie nasila dolegliwości, ale nie jest bezpośrednią jej przyczyną.

 

Przebieg

Istotna rolę ma predyspozycja budowy stopy oraz uwarunkowania genetyczne. Wraz z koślawością palucha współwystępuje szpotawość I kości śródstopia, powodująca poszerzenie poprzecznego wymiaru stopy.

 

Zmianom tym towarzyszy:

  • miejscowe zapalenie w okolicy głowy I kości śródstopia
  • pojawienie się bolesnego guza, zwanego bunionem
  • ograniczenie ruchomości w stawie śródstopno-paliczkowym palucha, które wraz z rozwojem choroby może doprowadzić do podwichnięcia stawu.

 

Zniekształcenia stopy

W zaawansowanej postaci omawianej patologii występować mogą dolegliwości bólowe już nie tylko w obrębie palucha, ale obejmujące obszar niemal całej stopy.

 

Oprócz tego pojawiają się deformacje palców II-V, charakteryzujące się przeprostem w stawach śródstopno-paliczkowym oraz przykurczem zgięciowym w stawach międzypaliczkowych. Są to tzw. palce młotkowate. Zniekształcenia te prowadzą do rozwoju zmian zwyrodnieniowych, a czasami zdarza się, iż paluch krzyżuje się z palcem II lub skręca się wokół własnej osi. Takie objawy powodują trudności w dopasowaniu i ubieraniu obuwia oraz znacznie utrudniają poruszanie się. 

 

Pod wpływem zniekształceń palucha zmienia się biomechanika stopy, kolejno następujące zmiany:

  • ciężar ciała nie jest równomiernie rozłożony, paluch nie jest już dobrym punktem podparcia stopy
  • pogarsza się wytrzymałość struktur podtrzymujących i stabilizujących stopę
  • mięśnie zostają osłabione, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do zapalenia torebki stawowej. 

 

Najczęstsze przyczyny zniekształceń (halluksów)

  1. Zniekształcenie to znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, zwłaszcza po 45 roku życia, jednak obecnie coraz częściej schorzenie to obserwowane jest u młodych kobiet, już około 20 roku życia. Spowodowane jest to głównie chodzeniem w butach o zbyt wąskich czubkach, często także na wysokich obcasach, ponieważ używanie tego typu obuwia powoduje nadmierny boczny nacisk na paluch wywołujący koślawość.
     
  2. Przyczyną może być też współwystępowanie:
    • ​ płaskostopia poprzecznego
    • przykurczu ścięgna Achillesa i mięśnia brzuchatego łydki
    • uogólnionej wiotkości
    • reumatoidalnego zapalenia stawów
    • łuszczycy
    • dny moczanowej
    • przebyte urazy

     
  3. Nadmierne obciążenie kończyn dolnych na skutek nadwagi lub długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, np. w pracy, to kolejna przyczyna halluksów.

 

Oprócz wymienionych nabytych przyczyn powstawania paluch koślawego, schorzenie to może występować dziedziczenie (zwłaszcza w linii żeńskiej). Paluch koślawy występuje głównie u kobiet, ponieważ ich stopy charakteryzuje znacznie bardziej słabsza konstrukcja więzadłowo-torebkowa niż w przypadku stóp mężczyzn. Dlatego też zmiany te zazwyczaj (około 80% przypadków) występują obustronnie, choć niekoniecznie w tym samym czasie i wykazują różny stopień zaawansowania.

 

haluks.jpg

Rys. 1 Paluch koślawy (halluks, haluksy)

 

Diagnoza palucha koślawego

Diagnozowanie palucha koślawego odbywa się na podstawie widocznych zmian oraz objawów zgłaszanych przez pacjenta. W przypadku znacznych, nieustępujących dolegliwości bólowych, min. przerostu nasady dalszej śródstopno-paliczkowego palkuch wskazane jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Wówczas, celem kwalifikacji do leczenie chirurgicznego wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie stóp w pozycji stojącej (ze względu na obciążenie).

W przypadku mniej zaawansowanego stadium patologii można zastosować leczenie zachowawcze, polegające na noszeniu specjalnych wkładek ortopedycznych, które odprowadzają paluch na zewnątrz. Zwykle umieszcza się silikonową wkładkę między paluchem a drugim palcem.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Profilaktyka

Wybieraj wygodne obuwie, które nie krępuje Twoich ruchów, ani nie powoduje bólu podczas chodzenia. Zbyt duży ucisk zwłaszcza w przedniej bocznej części buta z czasem może mieć wpływ na przyspieszenie pojawienia się halluksów. 

 

Ćwicz stopy - to proste ćwiczenia dzięki który nawet najmniejsze mięśnie stopy pracują. Możesz je wykonywać nawet w pracy za biurkiem. 

 

Paniom poleca się wybierać szpilki które oferują odpowiednie rozłożenie profilu stopy w ten sposób aby nie obciążać mięśni i ścięgien. Ponad to stopy po całym dniu na obcasie z pewnością potrzebują odpoczynku - dosłownie. 

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

Zobacz również:

Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami...

Efekty działania suplementów na stawy

Wzmocnienie stawów, ograniczenie dolegliwości bólowych czy też poprawa struktury stawów... pożądanych efektów działania suplementów na stawy jest wiele. Sprawdź czego tak naprawdę możesz oczekiwać od preparatu na stawy...

Jak dobrać buty w chorobach zwyrodnieniowych stawów?

Nieprawidłowo dobrane obuwie może w przyspieszyć zmiany w zwyrodnieniowe stawów. Podpowiadamy, na co powinny zwrócić uwagę osoby cierpiące na zwyrodnienia stawów przy wyborze obuwia.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.