Pierwsze objawy choroby reumatycznej

Na choroby reumatyczne cierpi prawie co czwarty Polak. Konsekwencją nieleczonych chorób reumatycznych może być trwałe inwalidztwo, a nawet skrócenie życia o 10 lat.* W obliczu tych konsekwencji, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby. Prezentujemy 4 objawy, które mogą świadczyć o początkach choroby reumatycznej. Sprawdź, czy u Ciebie także występują te dolegliwości.

 

4 objawy, których nie możesz lekceważyć

Mając na uwadze bardzo uciążliwe konsekwencje chorób reumatycznych bardzo ważne jest, aby możliwie najwcześniej reagować na pierwsze objawy. Nie czekaj, aż choroba wywróci Twoje życie do góry nogami. Wykrycie choroby w pierwszych dwóch lub trzech miesiącach daje nadzieje na największą skuteczność leczenia. Wczesne przeprowadzenie odpowiednich badań, konsultacje lekarskie oraz zastosowanie rehabilitacji mogą znacząco ograniczyć negatywne konsekwencje choroby.

 

Poniżej prezentujemy najczęściej występujące objawy, które mogą sygnalizować rozwój dolegliwości reumatycznych:

 

  1. Ból stawów - charakterystyczny dla RZS jest ból, który najczęściej występuje w godzinach rannych, a często także w nocy. Poranna sztywność stawów może być bardzo uciążliwa. W zaawansowanym stadium choroby sztywność może utrzymywać się przez bardzo długi czas. Początkowo zażycie odpowiednich leków przeciwzapalnych może ograniczyć sztywność.
  2. Obrzęk w okolicach stawów - wysięk zapalny, a więc nadmierna ilość płynu wytwarzanego w stawie powoduje powstanie obrzęku. Skóra w okolicy stawu może być cieplejsza. W czasie wizyty u reumatologa, lekarz powinien ocenić stopień obrzęku.
  3. Problem z wyprostowaniem stawu - postępujące ograniczenie ruchomości stawu przekłada się na problemy z wykonaniem typowych czynności. Chory może mieć trudność z chwytaniem, przestawianiem rzeczy, przekręcaniem i zamykaniem produktów.
  4. Osłabienie, zmęczenie, stany podgorączkowe - objawy te bardzo często towarzyszą chorobom reumatycznym. Docelowo chory narażony jest na występowanie stanów depresyjnych.

 

W Polsce wiedza na temat chorób reumatycznych jest stosunkowo niewielka. Bardzo powszechne są opinie, iż choroba ta dotyczy tylko osób w podeszłym wieku lub też, że jej objawy nasilają się w następstwie zmian pogodowych. Niestety młode osoby w ogromnym stopniu narażone są na występowanie chorób reumatycznych. Dodatkowo mało aktywny tryb życia w połączeniu z pracą zawodową wymagającą wielogodzinnej pracy przed komputerem mogą drastycznie przyspieszyć wystąpienie choroby reumatycznej.

 

Gdzie szukać wsparcia?

Pamiętaj, że choroba reumatyczna sama nie zniknie. To nie przeziębienie czy katar, z którego możesz się sam wyleczyć. Skrupulatna diagnoza i odpowiednie leczenie prowadzone przez lekarza specjalistę są absolutnie niezbędne w przypadku chorób reumatycznych.

 

1. Lekarz pierwszego kontaktu - jeżeli zaobserwowałeś występowanie u siebie powyższych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Szybka diagnostyka i zastosowanie odpowiedniego leczenia może znacząco ograniczyć dolegliwości. Lekarz pierwszego kontaktu może zlecić wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych w celu rozpoznania choroby reumatycznej. Lekarz rodzinny powinien także skierować nas do reumatologa, który będzie prowadzić pacjenta w przypadku rozpoznania choroby reumatycznej.

 

2. Lekarz reumatolog - w następstwie precyzyjnej diagnozy, reumatolog może zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz rehabilitację. Warto podkreślić, iż nie istnieje taka choroba jak reumatyzm. Nazwę tę stosuje się potocznie na określenie grupy ponad setki schorzeń, które dotyczą całego układu ruchu (nie tylko samych stawów). Do najczęściej występujących chorób zaliczamy: ZZSK, RZS, MIZS, toczeń. W każdym przypadku należy zastosować odpowiednie środki leczenia. Dlatego też tak ważne jest precyzyjne rozpoznanie. Leczenie prowadzone przez reumatologa powinno być interdyscyplinarne. Zalecenia reumatologa mogą dotyczyć włączenia leczenia farmakologicznego, fizjoterapię, a nawet psychoterapię i leczenie ortopedyczne. Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u reumatologa.

 

3. Rehabilitant - Odpowiednio dobrana rehabilitacja przedłuża ruchomość stawów. Aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa również na ogólne samopoczucie chorego. Zależnie od stopnia zaawansowania choroby, wieku chorego, miejsca i stopnia uszkodzenia narządu ruchu należy ustalić indywidualny plan rehabilitacji. W chorobach reumatycznych najczęściej zaleca się stosowanie zabiegów kinezyterapii (ćwiczenia z terapeutą, ćwiczenia w odciążeniu w basenie, ćwiczenia przyrządowe), kriokomory, magnetoterapii, elektroterapii. Aby jednak zabiegi przyniosły pożądane efekty, ich zakres należy wcześniej konsultować z reumatologiem oraz rehabilitantem.

 

4. Organizacje pozarządowe - choroby reumatyczne mogą całkowicie odmienić życie osoby. Pociągają za sobą konieczność zmiany stylu życia, pracy zawodowej, a czasem także wymuszają rezygnację z własnych pasji. Dlatego też wsparcie bliskich osób, może bardzo poprawić samopoczucie osoby chorej i pomóc jej przetrwać najtrudniejsze chwile. Warto skorzystać ze wsparcia organizacji pozarządowych, których misją jest pomoc chorym na dolegliwości reumatyczne. Jedną z takich organizacji jest stowarzyszenie "3majmy się razem". Jest to Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej, którego głównym celem jest integracja społeczna osób, u których zdiagnozowano choroby tkanki łącznej. Stowarzyszenie prowadzi działalność edukacyjną, jednocześnie oferuje możliwość darmowych konsultacji.

 

W największym portalu organizacji pozarządowych ngo.pl możesz znaleźć liczne stowarzyszenia i fundacje, które wspierają osoby cierpiące na dolegliwości reumatyczne. Znajdź organizację w swoim otoczeniu i skorzystaj z jej pomocy. Kontakt z osobami, które borykają się z podobną chorobą, może dodać Ci wiele otuchy. Zwiększysz także wiedzę na temat tego jak radzić sobie w życiu.

 

Jak wzmocnić swoje stawy?

Jeżeli czujesz, że na skutek wzmożonej aktywności fizycznej lub innych przeciążeń Twoje stawy utraciły ruchomość, zacznij działać. Nie czekaj, aż stawy całkowicie się zużyją. Suplementacja odpowiednio dobranym preparatem umożliwi odbudowę zniszczonej struktury chrząstki stawowej. Kompleks kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny - dwóch składników, które występują naturalnie w stawie, to najlepsze rozwiązanie dla Twojego stawu, które może przynieść odczuwalne efekty w postaci zwiększenia ruchomości stawów oraz zmniejszeniu bólu w stawach.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Tags:

Zobacz również:

Badania zalecane w chorobach reumatycznych

Bóle stawów, obrzęki, zaczerwienienia oraz sztywność stawów to objawy, które mogą świadczyć o występowaniu dolegliwości reumatycznych. Rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia fachowej diagnostyki. Zachęcamy do zapoznania się...

Praca zawodowa a dolegliwości stawów

Choroby reumatyczne nie tylko ogromnie obniżają komfort i jakość naszego życia, ale także są bardzo częstym powodem rezygnacji z pracy zawodowej. W Polsce, a także wielu innych krajach europejskich, to właśnie choroby reumatyczne są niezwykle częstym...

12 mitów na temat chorób reumatycznych

Czy choroby reumatyczne rzeczywiście dotykają tylko osób w podeszłym wieku? Czy każdy ból stawów to objaw choroby reumatycznej? I czy w ogóle istnieje taka choroba jak reumatyzm? Sprawdź 12 najczęściej pojawiających się mitów...

Wizyta u reumatologa - jak się przygotować?

Niewystarczająca dostępność opieki i świadczeń specjalistycznych w Polsce sprawia, że warto optymalnie wykorzystać każdą wizytę u lekarza specjalisty. Odpowiednie przygotowanie się do konsultacji reumatologicznej, pozwoli lepiej wykorzystać ten czas i uzyskać ważne dla nas...

Dolegliwości powiązane z chorobami reumatycznymi

Choroby reumatyczne mogą nieść ze sobą szereg powiązanych dolegliwości. Sprawdź, w jakim kierunku może rozwijać się choroba i jakim zmianom w organizmie należy się szczególnie przyglądać. Korzystaj z regularnej opieki lekarzy różnych specjalności, nie tylko reumatologii...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.