Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy i profilaktyka

RZS kiedyś zwany gościec - to przewlekła choroba zapalna, dotyka tkanki łącznej całego ustroju. Najczęściej obejmuje stawy symetrycznie. Choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn niezależnie od wieku.

 

Objawy RZS

Najbardziej charakterystycznym objawem jest obrzęk, ból i sztywność stawów. Początek choroby charakteryzuje się najczęściej zapaleniem stawów śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych bliższych rąk, oraz śródstopno-paliczkowych stóp. Zapalenie może dotykać również inne stawy. Skóra rąk staje się ścieńczała i nadmiernie potliwa, pojawiają się zaniki mięśni międzykostnych i glistowatych.

 

Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne (American Rheumatism Association, ARA) przedstawiło główne kryteria klasyfikacji RZS, są to:

 

  • sztywność poranna trwająca minimum 1 godzinę utrzymująca się przez co najmniej 6 tygodni
  • obrzęk 3 lub więcej stawów utrzymujący się przez minimum 6 tygodni
  • obrzęk stawów nadgarstkowych, śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych bliższych, utrzymujący się przez minimum 6 tygodni
  • typowe dla RZS zmiany w RTG (nadżerki, osteoporoza)
  • guzki reumatoidalne
  • czynnik reumatoidalny (RF) w surowicy  w przypadku obecności RF rozpoznane zostaje seropozytywne RZS; w przypadku jego braku i obecności wymaganej ilości objawów diagnostycznych, rozpoznane zostaje seronegatywne RZS (przebiegające zwykle łagodniej)

Stwierdzenie 4 lub więcej kryteriów pozwala na rozpoznanie RZS, dodatkowo poleca się przeprowadzić odpowiednie badania, które potwierdzą prawidłowość diagnozy.

 

Zmiany widoczne w RTG

Najwcześniejszą zmianą, która świadczy o RZS jest zapalenie błony maziowej stawu. Tworzy się wówczas niepohamowany wysięk, błona maziowa powiększa się, dochodzi do niszczenia przylegających tkanek wokół stawu (chrząstki, kości, więzadeł). Stopniowo dochodzi do coraz większego zniszczenia powierzchni stawowych, uszkodzenia więzadeł i zniekształceń stawów. Uszkodzenie chrząstki i innych struktur stawu skutkuje powstawaniem wtórnych zmian zwyrodnieniowych stawów. Z czasem powstają zrosty włókniste, potem kostne, co prowadzi do usztywnienie stawów.

 

Reumatoidalne Zapalenie Stawów można sklasyfikować na podstawie stopnia uszkodzenia chrząstki stawowej w badaniu funkcjonalnym za pomocą testu Seyfrieda. Funkcje brane pod uwagę podczas badania:

 

  • ruchy czynne w pełnym biernym zakresie ruchu z obciążeniem mniejszym niż submaksymalne.
  • ruchy czynne są w pełnym biernym zakresie ruchu bez oporu.
  • możliwy ruch czynny w odciążeniu w pełnym istniejącym biernym zakresie ruchu.
  • nieznaczny ruch w warunkach odciążenia lub brak ruchu jakiegokolwiek.

 

Mimo wszystko test ten wykonywany jest głównie do oceny jednego stawu i nie daje on ogólnego obrazu.

 

Zmiany występujące w RZS

RZS to choroba o charakterze ogólnoustrojowym, jednak najbardziej charakterystyczne zmiany dotyczą małych stawów dłoni. Występuje obrzęk, ból, sztywność, zwłaszcza w godzinach porannych.

 

W zaawansowanych stadiach RZS palce ustawiają się w kierunku kości łokciowej, wtedy nazywamy to odchyleniem łokciowym. Charakterystyczny jest też zaniki mięśni. Ostatecznie dłoń staje się niesprawna, a drobne stawy usztywnione.

 

Występują zniekształcenia typu 'łabędziej szyi' - przeprost w stawie międzypaliczkowym bliższym, i zgięcie w stawie międzypaliczkowym dalszym; zniekształcenie typu palce 'butonierkowate' zgięcie w stawie międzypaliczkowym bliższym, przeprost w stawie międzypaliczkowym dalszym, kciuk 'butonierkowaty' zwany także 'szewskim'- zgięcie w stawie śródręczno-paliczkowym, przeprost w stawie międzypaliczkowym.

 

W 20% badanych przypadków pod skórą, szczególnie na łokciach i kolanach oraz w innych miejscach narażonych na ucisk, pojawiają się guzki reumatoidalne.

 

Rehabilitacja w RZS

Ruch jest elementem leczenia kompleksowego, obejmującego:

 

  • farmakologię: przeciwbólowa i przeciwzapalna, leki często zmieniane na coraz silniejsze;
  • suplementację diety: kompleksy bogate w kwas hialuronowy i chondroitynę. Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w wytwarzaniu mazi stawowej. W połączeniu z chondroityną działa przeciwbólowo, zwiększa zakres ruchu. Jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego co ma ogromny wpływ na wytrzymałość i sprawność stawów;
  • fizykoterapię: przeciwbólowa i przeciwzapalna z częstymi zmianami, wykorzystuje się:
    - ciepłolecznictwo
    - krioterapię
    - elektrolecznictwo
    - magnetoterapię
    - jonoforezę
    - masaże,
    - jako leczenie uzdrowiskowe kąpiele solankowe i siarkowodorowe
    Przeciwwskazana jest parafina i borowina;
  • psychoterapię;
  • terapię zajęciową: udowodnienie, że pewne ruchy są możliwe, wykorzystuje się różne pracownie;
  • zaopatrzenie ortopedyczne: kule, stabilizatory stawów, aparaty przeciwdeformacyjne, łuski;
  • leczenie chirurgiczne: likwidacja deformacji, przykurczy, częsta endoplastyka;
  • kinezyterapię: dostosowana do specyfiki choroby, dobór ćwiczeń zależy od stanu pacjenta. Rolą rehabilitacji jest tak wyćwiczyć pacjenta w okresie remisji by wykazywał jak największą wydolność. Mimo wszelkich strań w ostrym okresie zapalnym pacjent ma tak duży ból, że rehabilitacja nic nie można zrobić a nawet tracimy to co zyskaliśmy. Sytuacja ta często załamuje pacjenta.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba która atakuje nie tylko stawy, ale również okoliczne tkanki co jedynie potęguje już silne objawy. W ciężkich przypadkach RZS może powodować dysfunkcję różnych narządów, w tym:

  • serca
  • nerek
  • naczyń krwionośnych
  • nerwów
  • płuc

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Profilaktyka

Niezwykle istotna jest odpowiednio wcześnie rozpoczęta profilaktyka. Pamiętać należy o regularnych ćwiczeniach, odpowiedniej diecie która eliminuje pokarmy pogłębiające stany zapalne oraz suplementacji, która zapewni odżywienie chrząstek hamując i łagodząc jednocześnie postęp choroby. Dane badań obserwacyjnych instytutów medycznych wskazują, że około połowa chorych przerywa leczenie, głównie ze względu na działania niepożądane stosowanych środków lub braku oczekiwanego efektu.

 

Warto zwrócić uwagęe na przyczynę dolegliwości stawowych. Najczęściej ból jest spowodowany stanem zapalny, który wynika nie tylko z mechanizmu w jaki choroba postępuję, ale także z niskiego poziomu mazi stawowej lub jej złej jakości. Uzupełniając naturalne niedobory możemy wpływać na łagodzenie przebiegu RZS.

 

Tags:

Zobacz również:

Praca zawodowa, a ryzyko wystąpienia i rozwoju RZS

Kobiety wykonujące zawód pielęgniarek, a także mężczyźni zatrudnieni w ciegielaniach, fabrykach betonu, elektrycy mogą być w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na RZS.

RZS a ciąża

Młode kobiety cierpiące na RZS niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy choroba stoi na przeszkodzie w posiadaniu potomstwa. Przeczytaj, w jaki sposób kobiety chorujące na RZS powinny przygotować się do macierzyństwa. Wskazujemy także na szereg istotnych kwestii, które warto...

RZS a menopauza

Statystyki pokazują, że na RZS częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Sprawdź, w jakim okresie życia najczęściej występuje szczyt zachorowalności na RZS oraz jaki ma to związek z menopauzą.   

RZS seropozytywne i seronegatywne

Sprawdź co oznacza seropozytywna i seronegatywna postać RZS. Zobacz, jakie badania laboratoryjne oraz obrazowe musisz wykonać, aby zdiagnozować reumatoidalne zapalenie stawów.

RZS a dieta

Sprawdź, jakie składniki i produkty zalecane są dla chorych na RZS, a także jakich produktów chorzy na RZS powinni unikać. Poznaj towarzyszące złej diecie problemy związane z otyłością, niedowagą oraz niedoborami pokarmowymi.

Aktywność fizyczna w RZS

Czy pojawienie się choroby RZS oznacza rezygnację ze sportu? Wręcz przeciwnie. Sprawdź, jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne są zalecane w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Rehabilitacja w RZS

Odpowiednio dobrana rehabilitacja w RZS nie tylko zwiększa siłę mięśni i zapobiega ich zanikom, ale może także łagodzić dolegliwości bólowe. Dowiedz się, jaki jest najczęściej zalecany zakres postępowania rehabilitacyjnego w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.