"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

odsłuchaj lektora

Reumatoidalne zapalenie stawów

RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów (arthrits rheumatica), zwane niegdyś 'gościec przewlekły postępujący' jest reumatyczną, uogólnioną chorobą tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że chory organizm niszczy własne tkanki, co najbardziej ujawnia się deformacjami stawów, ich bólem oraz sztywnością. Etiologia choroby nie jest znana. Jako czynniki predysponujące do wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów często wskazuje się czynnik genetyczny oraz defekt układu odpornościowego. Osoby palące papierosy oraz narażone na silny stres również mają większe ryzyko zachorowania oraz narażone są na cięższy przebieg choroby. Na reumatoidalne zapalenie stawów chorują osoby w różnym wieku, choć najczęściej pierwsze objawy pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. Choroba dotyczy głównie kobiet, chorują one około 3-4 razy częściej niż mężczyźni. U mężczyzn częstotliwość występowania choroby zwiększa się wraz z wiekiem. W krajach rozwiniętych na RZS choruje około 1 na 100 osób.

 

Stopień zaawansowania choroby RZS

Rys. 1 Stopnie zaawansowania reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS)

 

Objawy RZS

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów są charakterystyczne, a jednocześnie różnorodne. Zwykle choroba rozwija się dość podstępnie. Początkowymi objawami mogą być stan podgorączkowy, uczucie osłabienia, szybkie męczenie się, utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała, bóle mięśni. W dalszej kolejności zwykle pojawia się sztywność poranna. Objawy te zaliczane są do tzw. objawów prodromalnych, czyli zwiastujących, które poprzedzają wystąpienie typowych dla reumatoidalnego zapalenia stawów objawów klinicznych. Wraz z upływem czasu pojawiają się objawy ze strony narządu ruchu, należą do nich ból, obrzęki, ograniczenie ruchomości oraz zapalenia stawów. Zmiany stawowe pojawiające się w przebiegu RZS najczęściej dotyczą stawów śródręczno-paliczkowych ręki, stawów międzypaliczkowych bliższych oraz nadgarstków. Często także pojawiają się w obrębie stawów stóp. Rzadziej obejmują stawy kolanowe, łokciowe, barkowe, stawy szyjnego odcinka kręgosłupa oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Charakterystyczne jest to, iż choroba atakuje stawy symetrycznie po obu stronach ciała. Toczący się w stawach proces zapalnym rozpoczyna się od niszczenia błony maziowej stawu, co prowadzi do ograniczenia ruchomości, powstawania nadżerek kostnych, które unieruchamiają staw i prowadzą do zaników mięśniowych.

 

Zmiany zwyrodnieniowe stawów dłoni spowodowane RZS

Rys.2 Reumatoidalne zapalenie stawów - zmiany stawów śródręczno-paliczkowych ręki, stawów międzypaliczkowych bliższych oraz nadgarstków

 

Uszkodzenie struktur wewnątrzstawowych i toczący się proces zapalny sprzyja powstawaniu wtórnych zmian zwyrodnieniowych. Ból i sztywność stawów towarzyszące reumatoidalnemu zapaleniu stawów najbardziej uciążliwe są rano, po przebudzeniu się (tzw. sztywność poranna), ponieważ przez noc dochodzi do nagromadzenia wewnątrz stawu płynu zapalnego i obrzęku tkanek. W przypadku RZS sztywność poranna trwa zazwyczaj ponad godzinę. Wynikiem przerostu błony maziowej jest obrzęk. Spowodowany jest on także produkcją zbyt dużej ilości płynu stawowego o charakterze zapalnym. Charakterystycznym objawem jest także ból podczas ucisku, a nawet dotyku. Kolejnym objawem charakterystycznym dla przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów jest ograniczenie ruchomości, które może stać się nieodwracalne jeśli dojdzie do uszkodzenia struktur stawu i wtórnych zmian zwyrodnieniowych. Konsekwencją długo trwającej choroby są przykurcze i nadwichnięcia stawów, a także deformacje stawowe. W obrębie stóp najczęściej obserwuje się płaskostopie, młotkowatość palców, koślawość palucha oraz bolesne zgrubienia na podeszwie pod głowami II - V kości śródstopia. Zniekształcenia kończyn dolnych zaburzają poruszanie się. Ból i ograniczenia ruchomości sprawiają, że chód osoby chorej na RZS staje się wolniejszy, kroki ulegają skróceniu, a stopa ustawia się na brzegu przyśrodkowym. W obrębie rąk natomiast występuje ulnaryzacja, czyli łokciowe odchylenie palców ręki oraz zniekształcenie palców w postaci "łabędziej szyjki" objawiające się przeprostem w stawie międzypaliczkowym bliższym lub "palca butonierkowatego", w którym przeprost występuje w stawie śródręczno-paliczkowym i międzypaliczkowym dalszym.

 

Wpływ reumatoidalnego zapalenia stawów na staw biodrowy

Rys.3 Reumatoidalne zapalenie stawu biodrowego

 

Oprócz powyższych objawów dotyczących zajętych procesem zapalnym stawów, w przebiegu zwykle długo trwającego reumatoidalnego zapalenia stawów występują zmiany także w innych narządach. Do zmian pozastawowych należą zlokalizowane głównie w okolicy stawu łokciowego i kości łokciowej, stawów rąk, ścięgna Achillesa lub narządów wewnętrznych guzki reumatoidalne. Toczący się w przebiegu choroby proces zapalny może przyspieszyć rozwój miażdżycy oraz powoduje zwiększenie ryzyka wstąpienia zawału serca, niewydolności serca czy udaru mózgu. RZS sprzyja także powstawaniu zapalenia osierdzia, kardiomiopatii, niedokrwistości, uszkodzenia zastawek serca, zapalenia opłucnej, śródmiąższowego zapalenia płuc. Częstym objawem występującym w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów jest zespół suchości, który wywołany jest zapaleniem spojówek. U wielu chorych obserwuje się stany depresyjne lub zmiany osobowości.

 

Wokół zajętych procesem zapalnym stawów na zdjęciach radiologicznych widoczna jest osteoporoza przynasadowa, nadżerki, geody zapalne oraz zniszczenia stawów w zaawansowanych okresach choroby.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą mającą długotrwały przebieg, zwykle postępujący. Choroba zazwyczaj przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, jednak ich długości i dynamiki nie da się przewidzieć. Czasami zdarza się, że RZS przebiega w sposób ciągły. Wówczas przebieg choroby jest szybszy i w niedługim czasie dochodzi do znacznych zniekształceń stawów, utrudniających, a nawet uniemożliwiających samodzielne funkcjonowanie.

 

 

Zaawansowanie choroby określa się na podstawie zdjęć radiologicznych:

  • okres wczesny - obrzęki tkanek miękkich, niewielkie zwężenie szpar stawowych, osteoporoza przynasadowa
  • okres zmian utrwalonych - wyraźne zwężenie szpar stawowych, widoczne geody zapalne w częściach przynasadowych kości oraz pojedyncze nadżerki na powierzchniach stawowych
  • okres zmian zaawansowanych - rozwój geod i nadżerek, podwichnięcia i zniekształcenia stawów
  • okres końcowy - całkowite zesztywnienie kostne stawu.

 

Okresy te określa się według najbardziej zajętego stawu.

 

Podział wg Goftona wyróżnia cztery stopnie choroby według wydolności czynnościowej stawów. Pierwszy z nich to pełna wydolność z możliwością wykonywania codziennych czynności samodzielnie, drugi stopień uwzględnia pewne przeszkody w codziennym funkcjonowaniu, trzeci to poważna ograniczenia możliwości wykonywania codziennych czynności i konieczność korzystania z pomocy drugiej osoby, czwarty stopień to unieruchomienie chorego w łóżku lub wózku inwalidzkim.

 

Czterostopniowa skala według Sayfrieda opisuje konsekwencje ruchowe uszkodzenia stawu. W pierwszym stopniu możliwe jest wykonanie ruchu czynnego z niewielkim obciążeniem, w drugim ruchu czynnego wolnego, w trzecim ruchu w odciążeniu, a w czwartym tylko części zakresu ruchu w odciążeniu. Skale te służą ocenie stopnia zaawansowania choroby oraz doboru właściwego sposobu leczenia.

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info