Staw barkowy

Staw ramienny łączy kości ramienną z łopatką i ma największy zakres ruchu kończyny górnej. Powierzchnie stawowe utworzone są przez głowę kości ramiennej i panewkę stawową łopatki.

 

Panewka stawowa jest pokryta chrząstką szklistą, na jej brzegu jest nałożony dookoła pierścień włóknisty-obrąbek stawowy, który dodatkowo pogłębia powierzchnie stawową i ułatwia ruchy w stawie.

 

budowa-stawu-barkowego.jpg

  • A - obojczyk
  • B - wyrostek barkowy
  • C - łopatka
  • D - kość ramienna
  • E - torebka stawu

 

Powierzchnia stawowa panewki jest zwiększana dzięki temu występuje duża ruchomość stawu. To sprawia, że torebka stawowa tworzy luźny , obszerny worek. Mięśnie obracające ramię (mm. podłopatkowy, nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy) otaczają dookoła torebkę i przyczepiają się do niej, a tym samym ochraniają ją i wzmacniają- stanowią ochronę czynną torebki.

 

Najczęściej to niewłaściwa postawa prowadzi do zmiany prawidłowego ułożenia względem siebie poszczególnych elementów stawów, torebek stawowych, wiązadeł i mięśni.

 

Więzadła stawu barkowego

Więzadła biernie wzmacniają torebkę stawową

Więzadło kruczo-ramienne (ligamentum coracohumerale) jest silnym, płaskim więzadłem , przyczepia się do podstawy i brzegu bocznego wyrostka kruczego oraz do guzka większego i mniejszego kości ramiennej. Funkcje:  hamuje ruchy przywodzenia i dźwiga ramię w normalnym , opuszczonym położeniu, przeciwdziałając zsuwaniu się głowy kości ramiennej z panewki. więzadła obrąbkowo-ramienne (ligamenta glenohumeralia), górne, środkowe i dolne- przyczepiają się dokładnie tak jak błona włóknista torebki stawowej.

 

Kaletki maziowe 

W bezpośrednim sąsiedztwie stawu ramiennego znajduje się kilka kaletek maziowych. Wypełnione płynem zbliżonym w składzie i konsystencji do płynu stawowego, zapewniającym gładkie przesuwanie się poszczególnych elementów barku pomiędzy sobą.

 

Kaletki znajdujące się w stawie to:

  • kaletka długiej głowy mięśnia dwugłowego ramienia
  • kaletka podścięgnowa m. podłopatkowego
  • kaletka podbarkowa
  • kaletka m. kruczo-ramiennego

 

Staw ramienny jest stawem kulistym wolnym, umożliwia to wielostronne ruchy w stawie:

  • przywiedzenie i odwodzenie
  • unoszenie ramienia ku przodowi i prostowanie
  • obwodzenie
  • ruchy obrotowe do wewnątrz i na zewnątrz.

 

Chodź zawsze wyprostowany - utrzymanie odpowiedniej postawy ciała jest istotne dla kręgosłupa ale także stawów barkowych. Wymuszona, nienaturalna pozycja utrzymywana przez długi czas prowadzi do wyłączenia z użytku niektórych mięśni, co ma wpływ na stabilność stawu.

 

Najczęstsze urazy stawu barkowego:

Konflikt podbarkowy - jest to patologia przeciążeniowa prowadząca do stanu zapalnego kaletki podbarkowej. Pierwszymi objawami jest ból okolicy wyrostka barkowego po wysiłku fizycznym. Problem rozwija się najczęściej z powodu zaburzenia równowagi między działaniem mięśnia naramiennego a mięśniami stożka rotatorów (stabilizatory stawu ramiennego).

 

Uszkodzenie stożka rotatorów - stożek rotatorów jest to miejsce przyczepu mięśni idących od łopatki do kości ramiennej. W wyniku przeciążenia lub sumujących się mikrourazów może dojść osłabienia a nawet przerwania stożka. główne objawy to ból barku, ograniczenie ruchu barku i osłabienie siły ramienia.

 

Niestabilność stawu ramiennego - o niestabilności stawu ramiennego mówimy gdy podczas ruchu występuje nadmierne, bolesne przesunięcie głowy kości ramiennej w panewce. Zdarza się to szczególnie przy ruchach o dużym zasięgu. Oprócz epizodów nawracających zwichnięć lub podwichnięć (-wypadaniebarku) może towarzyszyć uczucie niepewności barku lub nawet ból i ograniczenie ruchu ze względu na obawę ponownego zwichnięcia. Niestabilność jest najczęściej następstwem pierwszego urazowego zwichnięcia barku u osoby młodej.

Profilaktyka

  • Aby uniknąć długiej rehabilitacji i innych problemów wynikających z urazu stawu barkowego powinniśmy zadbać o kilka rzeczy. 
  • Najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na poprawę i utrzymanie sprawności  stawu barkowego są regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół stawu. Prócz tego ruch powoduje zmiany ciśnienia wewnątrz stawu, dzięki temu maź stawowa może dostarczyć składniki odżywcze chrząstkom stawowym.
  • W pracy kiedy siedzisz długo przed komputerem zapewnij ramionom odpowiednie ułożenie, które nie wymusza napięcia mięśni nadgarstka a łokcie nie zwisają poza krawędź biurka.
  • Unikaj noszenia torby na jednym ramieniu, ciężar noszonych przedmiotów powinien być rozłożony równomiernie.

 

Autor

Magda Łazarska, mgr fizjoterapii

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

 

 

 

Zobacz również:

Praca zawodowa a dolegliwości stawów

Choroby reumatyczne nie tylko ogromnie obniżają komfort i jakość naszego życia, ale także są bardzo częstym powodem rezygnacji z pracy zawodowej. W Polsce, a także wielu innych krajach europejskich, to właśnie choroby reumatyczne są niezwykle częstym...

Ból stawu barkowego

Ból barku wywołuje chwilowy dyskomfort, a może też całkowicie ograniczyć ruchomość barku i wywoływać wrażenie zesztywnienia. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu barku, a także w jaki sposób można im zapobiegać.

Gra w tenisa a kondycja stawów

Szybkie zrywy do piłki, zmienna intensywność ruchów oraz brak równomiernego obciążenia obu stron ciała to tylko niektóre z czynników, które mogą przyczyniać się do kontuzji podczas uprawiania tenisa. Sprawdź najbardziej typowe dla tenisa ziemnego urazy oraz zobacz, w jaki...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.