• Produkt
 • Badania kliniczne
 • Twoje stawy
 • Vademecum wiedzy
 • Napisali o nas
 • Opinie
 • Pytania i odpowiedzi
 • Tel. +48 32 226 65 08 pn-pt 8:30-16:00
  kom. 793 196 111 pn-pt 16:00-18:00

  sob 9:00-13:00

  Start » Vademecum wiedzy » Uogólniona wiotkość stawów Odsłuchaj

  Uogólniona wiotkość stawów

  Uogólniona wiotkość stawów, zwana także zespołem hipermobilności konstytucjonalnej (ZHK) lub zespołem nadruchomości opisana została po raz pierwszy w latach 6-tych ubiegłego stulecia. Jest to zespół zaburzeń mających swoje pochodzenie w tkance łącznej, która jest w tym przypadku niewydolna. Zaburzenie to jest wrodzone i objawia się zwiększonym zakresem ruchów w stawach oraz wiotkością aparatu więzadłowego stawów. Objawom tym towarzyszyć mogą także inne zmiany ze strony układu mięśniowo-szkieletowego oraz tkanki łącznej.

  Etiologiczne zespół nadruchomości zaliczany jest do chorób dziedzicznych z grupy zaburzeń tkanki łącznej. Występują tu zaburzenia w proporcjach kolagenu I i III. Hipermobilność jest dziedziczona dominująco oraz sprzężona z płcią żeńską.

  Częstotliwość występowania zespołu hipermobilności konstytucjonalnej wynosi około kilkanaście procent populacji. Zaburzenie to częściej dotyczy kobiety niż mężczyzn, najczęściej występuje u rasy żółtej, rzadziej u rasy białej i czarnej. Dotyczy głównie osób młodych i u nich też najbardziej widoczne są objawy nadruchomości.

  Klinicznie zespół hipermobilności konstytucjonalnej charakteryzuje się objawami pochodzącymi ze strony narządu ruchu, ale nie tylko. Najbardziej charakterystycznym objawem omawianego zespołu jest możliwość wykonywania ruchów w stawach w zwiększonym zakresie, co spowodowane jest nadmierną wiotkością więzadeł i torebek stawowych. Do najczęstszych z nich należy możliwość wykonania skłonu w przód z położeniem całych dłoni na podłodze, zakładania dłoni na dłoń na plecach, przyciąganie kciuka do przedramienia. Zaburzeniom tym towarzyszy zwykle ból, głównie w obrębie stawów kończyn dolnych, najczęściej o charakterze rozlanym, któremu mogą towarzyszyć obrzęki oraz podwichnięcia stawów. Uogólniona wiotkość stawów często jest także przyczyną nieprawidłowej postawy ciała, w której występuje np. kifotyzacja tułowia, przeprost stawów kolanowych, a także wady stóp, jak np. płaskostopie i paluch koślawy. Osoby dotknięte tym zespołem często wykazują także trudności z długotrwałym utrzymywaniem jednej pozycji, tendencje do nadmiernej ruchliwości, wiercenia się oraz uczucia braku pewności i stabilności w stawach. Ze względu na hipermobilność stawów oraz związaną z tym zmianę sylwetki ciała osoby te często wykazują niepewność podczas chodzenia i biegania, mają skłonność do przewracania się, mają gorszą koordynację ruchową niż rówieśnicy. Osoby z zespołem nadruchomości cechuje zwykle szczupła, wątła sylwetka ciała, która często wraz z upływam lat przechodzi w postać otyłą o obniżonej tolerancji obciążeń, u której ruch powoduje zmęczenie oraz dolegliwości bólowe. Wraz z występowaniem nadruchmości stawów zwiększona jest także rozciągliwość skóry, która zwykle jest cienka oraz tendencja do wcześniejszego występowania zmarszczek oraz rozstępów, a także skłonności do powstawania nierównych blizn, a nawet tworzenia się bliznowców. U osób tych częściej występuje także inna choroba tkanki łącznej – fibromialgia. Mogą także częściej niż u innych występować inne choroby i zaburzenia, jak np. zwiększona kruchość naczyń krwionośnych, skłonność do żylaków i przepuklin, a także zaburzenia ze sfery psychicznej, jak np. nerwica czy depresja.
   

   

   

  Hyalutidin Hyalutidin
  Hyalutidin

   

  powrót

  Dowiedz się więcej
  na temat produktu

  dowiedz się więcej

  Twoje stawy
  w dobrej formie

  zobacz film

  Zobacz opinie
  o Hyalutidin

  przejdź