• Produkt
 • Badania kliniczne
 • Twoje stawy
 • Vademecum wiedzy
 • Napisali o nas
 • Opinie
 • Pytania i odpowiedzi
 • Tel. +48 32 226 65 08 pn-pt 8:30-16:00
  kom. 793 196 111 pn-pt 16:00-18:00

  sob 9:00-13:00

  Start » Opinie ekspertów » Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia

  Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia

  Mięsień dwugłowy ramienia - składa się z dwóch głów: długiej i krótkiej. Początkowy przyczep głowy długiej znajduje się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki , natomiast głowy krótkiej rozpoczyna się na wyrostku kruczym łopatki. Ku dołowi obie głowy mięśnia dwugłowego ramienia łączą się we wspólny brzusiec przechodząc niżej w płaskie - rozcięgno mięśnia dwugłowego ramienia przyczepiając się do guzowatości kości promieniowej.

   

  Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia

   

  Miesień ten wykonuje wiele ruchów: zginanie stawu ramiennego, unoszenie ramienia do przodu, zginanie przedramienia. Wszystkie te ruchy mogą odbywać się równocześnie. Głowa długa jest również depresorem i stabilizatorem ramienia.

  Schemat przerwania mięśnia

   

  Uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego w wieku średnim i starszym spowodowane jest najczęściej rozwijającymi się zmianami zwyrodnieniowymi i dotyczy głównie mężczyzn. U młodych mężczyzn mamy przeważnie do czynienia z zerwaniem mięśnia dwugłowego ramienia. Czynnikami predysponującymi do takiej kontuzji mogą być: brak rozgrzewki przed treningiem, używanie środków anabolicznych powodujących znaczny rozrost tkanki mięśniowej, liczne mikroprzeciążenia. Do przerwania ścięgna dochodzi z reguły w jego części mięśniowo- ścięgnistej. Charakterystycznym objawem jest ból ramienia połączony z jednoczesnym uczuciem "rozdzierania". Rozpoznanie w przypadku przerwania ścięgna jest łatwe ponieważ mięsień się obkurcza i powstaje typowe zgrubienie mięśnia. Najbardziej widoczne jest osłabienie przedramienia. Zgięcie łokcia jest możliwe dzięki działaniu głowy krótkiej mięśnia dwugłowego.

   

  Leczenie całkowitego przerwania mięśnia wymaga indywidualnego podejścia. Leczenie jest różne i zależy od wieku chorego, miejsca uszkodzenia, wykonywanego zawodu. U osób w wieku starszym zwykle nie stosuje się leczenia operacyjnego. U osób starszych oraz sportowców możliwe jest stosowanie suplementów diety zawierających kompleks kwasu hialuronowego i chondroityny. Suplementacja tymi składnikami jest ważna zwłaszcza u starszych ludzi ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów i chorobami zwyrodnieniowymi stawów oraz u osób po urazach i operacjach. Substancje te w formie syropu regenerują chrząstkę stawową, poprawiają ruch w stawie i zmniejszają dolegliwości bólowe.

   

  W przypadku osób młodych i uprawiających sport leczenie operacyjne jest wskazane ze względów kosmetycznych i z powodu osłabienia siły mięśni zginania i supinacji przedramienia. Proponowanym zabiegiem jest tenodeza mięśnia dwugłowego i artroskopowa dekompresja podbarkowa.

   

  Plan rehabilitacji po naprawie całkowitego proksymalnego rozerwania ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia obejmuje zastosowanie unieruchomienia za pomocą ortezy przez okres 4 tygodni, ćwiczeń biernych , ostrożnych ćwiczeń czynnych wspomaganych w pełnym zakresie ruchu i ćwiczeń izometrycznych. Dodatkowo można zastosować suplementy diety bogate w kwas hialuronowy i chondroitynę w celu poprawy jakości chrząstki stawowej i przyspieszenia regeneracji uszkodzonych tkanek. Po okresie 4 tygodni można wprowadzać lekkie ćwiczenia oporowe a po 8 tygodniach od zabiegu rozpocząć program ćwiczeń izotonicznych, wyciskania na ławeczce, ćwiczenia z taśmą. W celu ustalenia indywidualnego zestawu ćwiczeń należy zgłosić się do mgr rehabilitacji.

   

  Autor: mgr Magda Łazarska

  Hyalutidin Hyalutidin
  Hyalutidin

   

  powrót

  Dowiedz się więcej
  na temat produktu

  dowiedz się więcej

  Twoje stawy
  w dobrej formie

  zobacz film

  Zobacz opinie
  o Hyalutidin

  przejdź