Wrodzona stopa końsko-szpotawa

Wrodzona stopa końsko-szpotawa należy do najczęściej występujących zniekształceń układu ruchu. Szacuje się, iż w Europie dotyczy ona około 1-3/1000 dzieci, 2-3 razy częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Przyczyny tej wady nie są do końca poznane.

 

Przyczyna

Przypuszcza się, że głównym czynnikiem są uszkodzenia takie jak:
nieprawidłowe ułożenie płodu w macicy lub predyspozycje genetyczne, które zaburzają czynność rdzenia kręgowego w jego dolnym odcinku. powoduje to nierównomierne napięcie mięśniowe w dystalnych odcinkach kończyn dolnych oraz zwłóknienie tkanki łącznej w tym rejonie. Prowadzi to do przemieszczenia kości i końsko-szpotawego ustawienia stopy, które charakteryzuje końskość, czyli podeszwowe zgięcie stopy, szpotawość, czyli odwrócenie stopy, zwane także supinacją oraz przywiedzenie przodostopia.

 

Przebieg i rozwój 

Zmianom tym towarzyszy przede wszystkim wydrążenie podłużnego sklepienia stopy oraz palce młotkowate, a w dalszej kolejności także zmniejszenie i skrócenie stopy, skrócenie podudzia, przeprost w stawie kolanowym oraz uszkodzenie nerwu strzałkowego, a także przykurcz ścięgna Achillesa, mięśnia piszczelowego tylnego, przykurcz mięśni zginających i odwracających stopę. Zmiany te powodują zaburzenie chodu o charakterze chodu szczudłowego, w którym brak jest naturalnego odbicia. Główne zniekształcenie w tej wadzie znajduje się w obrębie kości stępu, których pozycje są nienaturalne i wymuszone. Kość skokowa stopy końsko-szpotawej ustawiona jest w zgięciu podeszwowym, kość łódkowata przemieszczona jest przyśrodkowo, a pięta przywiedziona i odwrócona. Wada ta najczęściej występuje obustronnie, jednak może też występować jednostronnie, lub też współwystępować z innymi wadami.

 

Wrodzona stopa końsko-szpotawa występuje w jednej z kilku odmian klinicznych:

  • postać habitualna, zwana także ułożeniową - stopa ta jest najmniej zniekształcona, ma zachowaną normalną wielkość i smukły kształt, w pełni ulega biernej korekcji;
  • postać idiopatyczna - stopa ta jest mniejsza niż poprzednia i nie w pełni ulega biernej korekcji;
  • stopa krótka, szeroka i sztywna - stopa ta jest krótka i szeroka, charakteryzuje ją widoczne ustawienie szpotawe i końskie, w bardzo niewielkim stopnie stopa ta ulega biernej korekcji.

 

​Na podstawie stopnia korektywności stopy końsko-szpotawej wyróżnia się cztery jej typy:

 

  • typ I miękki-miękki, w którym stopa jest korektywna
  • typ II miękki-twardy
  • typ III twardy-miękki
  • typ IV twardy-twardy

 

Leczenie

Jedną ze stosowanych alternatyw  w leczeniu stopy końsko-szpotawej ejst metoda Ponsetiego , polegające na rozciągnięciu przykurczowych mięśni i unieruchomieniu stopy w prawidłowym kierunku(redesja i gipsowanie). Po uzyskaniu korekcji i zakończeniu leczenia w gipsach stosuje sie szynę odwodzącą. Zrozumienie i gipsowania i sekwencji ułożenia  oraz prawidłowa technika wykonywanych opatrunków jest kluczowa. 

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Zobacz również:

Budowa stawu kolanowego

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człqowieka, jednocześnie ze względu na swoje umiejscowienie i budowę jest najbardziej narażony na urazy. 

Paluch koślawy

Paluch koślawy zwany potocznie Halluksem jest zniekształceniem stopy, charakteryzujące się przede wszystkim widocznie bocznym odchyleniem palucha.

Dna moczanowa - rehabilitacja

Dna moczanowa jest niezwykle bolesną postacią zapalenia stawów. Najczęściej ból pojawia się w palcach stóp, kostkach, kolanach, łydkach, stopach, nadgarstkach i łokciach. Zwykle wpływa na pojedynczy staw, ale w zaawansowanym stadium może objąć wiele stawów.

Jak dobrać buty w chorobach zwyrodnieniowych stawów?

Nieprawidłowo dobrane obuwie może w przyspieszyć zmiany w zwyrodnieniowe stawów. Podpowiadamy, na co powinny zwrócić uwagę osoby cierpiące na zwyrodnienia stawów przy wyborze obuwia.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.