• Produkt
 • Badania kliniczne
 • Twoje stawy
 • Vademecum wiedzy
 • Napisali o nas
 • Opinie
 • Pytania i odpowiedzi
 • Tel. +48 32 226 65 08 pn-pt 8:30-16:00
  kom. 793 196 111 pn-pt 16:00-18:00

  sob 9:00-13:00

  Start » Opinie ekspertów » Zapalenie kaletki maziowej

  Zapalenie kaletki maziowej

  Zapalenie kaletki maziowej (łac. bursitis) jak sama nazwa wskazuje to zapalenie jednej lub więcej kaletek maziowych (woreczków wypełnionych płynem). Kaletki maziowe znajdują się w miejscach, gdzie mięśnie i ścięgna przesuwają się po kościach. Kaletki maziowe zmniejszają tarcia, nawilżają staw i ułatwiają ślizgania się mięśni i ścięgien podczas ruchu. Gdy wystąpi zapalenie kaletki maziowej staw staje się obrzęknięty i bolesny. Ból jest dodatkowo nasilany przez ruch. Zapalenie kaletek maziowych występuję najczęściej w obrębie stawu łokciowego, barkowego, biodrowego i kolanowego, ale może dotyczyć również innych stawów. Najczęściej rozwija się między 15. a 50. rokiem życia. Profilaktyka zapaleń kaletek stawowych związanych z przeciążeniem tkanek polega na zażywaniu preparatów bogatych z kwas hialuronowy i chondroitynę. Z upływem czasu ilość tych dwóch naturalnie występujących w organizmie składników zmniejsza się znacząco, z czym wiąże się zmniejszenie wytwarzania mazi stawowej, gorsza amortyzacja i tarcie w stawie. Suplement w postaci syropu dostarcza odpowiednia ilość kwasu hialuronowego i chondroityny do zużytych tkanek i przyspiesza regenerację chrząstki stawowej, zapewnia odpowiednie smarowanie w stawie i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zapaleń kaletek maziowych.

  Wyróżnia się następujące kaletki maziowe?

  I - Położone między wypukłością kostną i głęboką powierzchnią mięśnia, np. kaletka biodrowo-łonowa; II - Umiejscowione między ścięgnem a strukturą kostną lub mięśniem leżącym bardziej powierzchownie, np. kaletka podściegnowa biodrowa

   

  III - Znajdujące się między ścięgnem a więzadłem stawu, np. kaletka gęsiej stopki;

   

  IV - Leżące między wyrostkami kostnymi, między wyrostkiem a więzadłem lub mięśniem ruchomymi w stosunku do siebie, np. kaletka nadrzepkowa

  kaletka stawu kolanowego

  Na skutek stanu zapalnego kaletka staje się nadmiernie wrażliwa, w okolicy chorego stawu pojawia się obrzęk. Nasilenie bólu bywa różne. Do stanu takiego dochodzi w następstwie nagłego i powodującego znaczny uraz nacisku, częściej jednak w wyniku stałego napięcia. Ostre albo przewlekłe zapalenie kaletki maziowej występuje zazwyczaj u osób uprawiających sport lub wykonujących czynności wymagające powtarzających się ciągle ruchów. Szczególnie na zapalenie kaletki stawu kolanowego narażeni są ogrodnicy i brukarze za względu na nacisk wywierany na ten staw podczas klęczenia. Inną przyczyną zapalenia kaletek zwłaszcza głębokich jest zapalenie pochodzenia bakteryjnego, zapalenie wielostawowe, dna i choroby zwyrodnieniowe.

   

  Mechanizm drażnienia i zapalenia kaletek podrzepkowej (kolano pastora) i przedrzepkowej (kolano pomocy domowej)

  Zalecenia lecznicze:

  I - Należy chorą kończynę unieruchomić w opatrunku gipsowym, szynie lub temblaku

   

  II - Można stosować zimne okłady (kilka razy dziennie).

   

  III - Po upływie trzech dni od pojawienia się dolegliwości, można zacząć stosować ciepłe okłady albo maści przeciwreumatyczne.

   

  IV - Fizykoterapia (lampa sollux, ultradźwięki, elektroterapia)

   

  V - W razie potrzeby należy zażyć środki przeciwbólowe.

   

  VI - Jeśli przez długi czas utrzymuje się stan zapalny kaletki maziowej, który nie jest wywołany bakteriami, można ją usunąć operacyjnie. Natomiast gdy zapalenie wywołane jest przez bakterie, lekarz musi zapewnić odpływ ropy z kaletki maziowej, stosując cięcie. W dalszym leczeniu zaleca się antybiotyki.

   

  VII - Suplementacja preparatami zawierajacymi kompleks kwas hialuronowego i chondroityny

   

  Autor: mgr Magda Łazarska
   

  Hyalutidin Hyalutidin
  Hyalutidin

   

  powrót

  Dowiedz się więcej
  na temat produktu

  dowiedz się więcej

  Twoje stawy
  w dobrej formie

  zobacz film

  Zobacz opinie
  o Hyalutidin

  przejdź