Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka, nazywany także zespołem kanału nadgarstka jest jednostką chorobową powstałą na skutek długo utrzymującego się ucisku na nerw pośrodkowy przebiegający w obrębie nadgarstka, a dokładnie w kanale nadgarstka. Jest to najczęściej występująca neuropatia uciskowa.

 

Przyczyny

Przyczyną ucisku może być obrzęk lub zwężenie kanału powstałe na skutek zmian zwyrodnieniowych lub urazowych. W początkowej fazie choroby, gdy dochodzi do ucisku włókien nerwu pośrodkowego pojawia się mrowienie i drętwienie obszaru dłoni unerwianego przez ten nerw, a więc mrowienie w obrębie:

  • nadgarstka
  • kciuka
  • palca wskazującego
  • palca środkowego
  • połowy palca serdecznego

Dochodzi także do osłabienia siły mięśni tych palców, ograniczenia ich ruchomości oraz osłabienia chwytu, zwłaszcza szczypcowego. Utrudnione jest także zacieśnięcie ręki w pięść. Pacjenci z zespołem cieśni nadgarstka mają także problemy z wykonywaniem precyzyjnych ruchów, jak np. zapinanie guzików. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do zaniku mięśni w tym obszarze. Pojawia się także ból i obrzęk. Objawy te często występują w nocy, co początkowo przypisywane jest nieprawidłowej pozycji podczas snu.

W zaawansowanej postaci choroby dolegliwości te zakłócają sen. Objawy te nasilają się także podczas uniesienie kończyny górnej oraz podczas wykonywaniu czynności ze zgiętym nadgarstkiem. Powyższe objawy zazwyczaj występują obustronnie, przy czym większe ich nasilenie występuje w ręce dominującej.

 

zespol-ciesni-nadgarstka.jpg

Rys.1 Ucisk na nerw pośrodkowy przebiegający w obrębie nadgarstka

 

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Oprócz wymienionych powyżej objawów charakterystycznych dla omawianego zespołu, dla potwierdzenia diagnozy wykonuję się badanie elektroneurografii, które ocenia przewodnictwo włókien nerwowych danego nerwu.

 

Czynniki wpływające na rozwój schorzenia

Schorzenie to dotyczy około 1% populacji, częściej kobiet niż mężczyzn, głównie w wieku 40-50 lat. Osobami najbardziej narażonymi na wystąpienie zespołu cieśni nadgarstka są głównie osoby długotrwale pracujące w pozycji ze zgięciem nadgarstków, zwłaszcza przy komputerze, np.

  • sekretarki
  • informatycy
  • kasjerki
  • fryzjerki

Zdarza się, że zespół ten pojawia się u kobiet w ciąży, spowodowany jest on wówczas zmianami hormonalnymi.

 

Na zwiększenie ryzyka pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka wpływają min:

  • zmiany pourazowe w obrębie nadgarstka
  • choroby takie jak:
    - reumatoidalne zapalenia stawów
    - cukrzyca
    - twardzina układowa
    - toczeń rumieniowaty układowy
    - niedoczynność tarczycy

 

Przyczyny występowania zespołu cieśni nadgarstka dzieli się na trzy grupy:

  • przyczyny anatomiczne - związane z budową nadgarstka
  • przyczyny fizjologiczne - np. stany zapalne, obrzęki
  • przyczyny nabyte - związane w wykonywaną pracą.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Terapia

Terapię zespołu cieśni nadgarstka powinno się rozpocząć jak najszybciej, wraz z pojawieniem się początkowych objawów, ponieważ początkowe upośledzenie funkcjonowania nerwu jest stanem odwracalnym. Długo utrzymujące się zmiany są już nieodwracalnym uszkodzeniem.

Ze względu na różnorodność czynników wywołujących zespół cieśni nadgarstka nalezy tak samo podejść do profilaktyki - na różnych płaszczyznach. Z pewnością priorytetem jest leczenie chorób takich jak cukrzyca, RZS, toczeń rumieniowaty. Zwalczając je zmniejszany automatycznie ryzyko wystąpienia problemów z cieśnią nadgarstka. Pomocna może być aktywność fizyczna, lub zmiana obecnych ćwiczeń. Przed pracą zaleca się rozgrzać ramiona, ręce i palce. W trakcie robić częściej przerwy aby rozluźnić mięśnie dłoni i palcy.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

Zobacz również:

Najlepszy preparat na stawy dłoni i palców

Nadmierne zgięcie nadgarstka lub nienaturalne wygięcie dłoni spowodowane długą pracą na komputerze może wywołać mocny ból nadgarstka. Jeżeli odczuwają Państwo uciążliwe dolegliwości stawów dłoni oraz palców, należy jak najszybciej...

Praca zawodowa a dolegliwości stawów

Choroby reumatyczne nie tylko ogromnie obniżają komfort i jakość naszego życia, ale także są bardzo częstym powodem rezygnacji z pracy zawodowej. W Polsce, a także wielu innych krajach europejskich, to właśnie choroby reumatyczne są niezwykle częstym...

Dieta dla stawów

Na kondycję stawów wpływa wiele czynników. Niezwykle istotną rolę w zapewnieniu właściwego funkcjonowania stawów odgrywa sposób żywienia. Właściwie dobrana dieta nie tylko wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie, ale także zmniejsza ból stawów i przyspiesza okres ich regeneracji.

Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać o kondycję stawów od najmłodszych...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.