Zespół Volkmanna (przykurcz niedokrwienny)

Zespół Volkmanna, zwany także przykurczem Volkmanna lub przykurczem niedokrwiennym, czyli ischemicznym jest pewnego rodzaju zwyrodnieniem mięśni powstałym na skutek niedokrwienia, któremu towarzyszy także martwica nerwów.

 

Przyczyny

  • Najczęściej stan ten spowodowany jest pourazowym niedokrwieniem kończyny. Są to postępujące zmiany występujące głównie wraz ze złamaniem kości długiej, najczęściej w obrębie kończyny górnej (złamanie nadkłykciowe kości ramiennej w mechanizmie wyprostnym stanowiące około ¾ przypadków, rzadziej złamanie kości przedramienia).
  • Często występuje także na skutek zbyt ciasno założonego opatrunku gipsowego, który uciska naczynia krwionośne oraz nerwy. Jeśli ucisk taki trwa około 5-10 godzin powoduje nieodwracalne zmiany w obrębie mięśni, natomiast już po 3-6 godzinach dochodzi do nieodwracalnych zmian w nerwach.
  • Rzadszą przyczyną powstania zespołu Volkmanna może być zwichnięcia, stłuczenie, uszkodzenie tętnicy powodujące niedokrwienie. Przykurcz Volkmanna rzadziej niż w obrębie kończyny górnej występować może także na kończynie dolnej. Spowodowany jest wówczas najczęściej złamaniem nadkłykciowym kości udowej lub złamaniem kości piszczelowej.

Objawy zespołu Volkmanna

  • początkowymi objawami przykurczu niedokrwiennego jest utrzymujący się piekący ból, któremu towarzyszy sine zabarwienie palców oraz ich obrzęk, a także mrowienie i drętwienie
  • ograniczona ruchomość w obrębie palców dłoni oraz zaburzone jest czucie powierzchowne i głębokie w tym obszarze
  • bardzo słabo wyczuwalne jest tętno na tętnicy promieniowej.

 

Wraz z postępowaniem zmian zwyrodnieniowych powstałych w przebiegu zespołu Volkmanna dochodzi do zwłóknienia mięśni objętych niedokrwieniem oraz przykurczów. Palce dłoni ustawiają się w pozycji zgięcia w stawach międzypaliczkowych i przeprostu w stawach śródręczno-paliczkowych, kciuk utrwala się w pozycji zgięcia i przywiedzenia, a nadgarstek w zgięciu dłoniowym. Skóra staje się cienka, kości ulegają odwapnieniu. Zespół ten najczęściej dotyczy dzieci około 5-8 roku życia.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Profilaktyka i leczenie

Działanie lecznicze w przypadku wystąpienia zespołu Volkmanna powinno rozpocząć się jak najszybciej i nakierowane powinno być na przywrócenie krążenia krwi oraz poprawę ukrwienia kończyny.

Tak jak w przypadku innych części układu ruchu, istotna rolę odgrywa odpowiednia aktywność fizyczna i oraz odpowiednia dieta dla stawów.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

 

Zobacz również:

Budowa stawu łokciowego

Staw łokciowy (articulatio cubiti) jest stawem złożonym. Składa się z 3 stawów anatomicznie złączonych i objętych wspólną torebką. Należą do nich staw ramienno-łokciowy, staw ramienno-promieniowy oraz staw promieniowo-łokciowy bliższy. Staw łokciowy jest stawem zawiasowym.

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego (ramienno-łopatkowego)

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramienno-łopatkowego, podobnie jak inne osteoartrozy jest postępującym i nieodwracalnym procesem, w przebiegu którego uszkodzeniom ulegają powierzchnie stawowe, a następnie...

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli lateralis humeri) zwane jest zwykle łokciem tenisisty. Ta jednostka chorobowa należy do grupy entezopatii, czyli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości.

Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia - składa się z dwóch głów: długiej i krótkiej. Początkowy przyczep głowy długiej znajduje się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki , natomiast głowy krótkiej rozpoczyna...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.