• Produkt
 • Badania kliniczne
 • Twoje stawy
 • Vademecum wiedzy
 • Napisali o nas
 • Opinie
 • Pytania i odpowiedzi
 • Tel. +48 32 226 65 08 pn-pt 8:30-16:00
  kom. 793 196 111 pn-pt 16:00-18:00

  sob 9:00-13:00

  Start » Vademecum wiedzy » Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa Odsłuchaj

  Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

  ZZSK - Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (spondyloarthritis ankylopoetica) zwane jest także chorobą Bechterewa lub chorobą Pierre-Marie-Strumpla i Lorraina. Jest to postępująca, przewlekła choroba dotycząca głównie stawów kręgosłupa, stawów krzyżowo-biodrowych oraz stawów barkowych i biodrowych. Głównym objawem choroby jest sztywnienie więzadeł kręgosłupa, co prowadzi do ograniczenia ruchomości i sztywnienia całego kręgosłupa.

   

  Etiologia ZZSK nie jest znana. Wpływ na zachorowanie przypisuje się czynnikowi genetycznemu oraz infekcyjnemu. Choroba ta dotyczy 3 razy częściej mężczyzn niż kobiety, zazwyczaj rozpoczyna się między 15 a 30 rokiem życia. U kobiet choroba ma łagodniejszy przebieg, przez co jest rzadziej rozpoznawana. Często obserwuje się rodzinne występowanie choroby. ZZSK może rozwinąć się także u dzieci lub osób starszych.

  ZZSK jest choroba rozpoczynającą się powoli i stopniowo postępującą. Do objawów występujących w początkowym okresie choroby, zwanym także okresem prodromalnym lub okresem zwiastunów należy ogólne osłabienie organizmu, stan podgorączkowy, brak apetytu, nagły spadek masy ciała. W następnym, wczesnym okresie pojawiają się objawy charakterystyczne dla ZZSK, takie jak sztywność poranna, której towarzyszyć może symetrycznie występujący ból w okolicy krzyżowej promieniujący do kończyn dolnych. Ból ten opisywany jest jako tępy, trudny do umiejscowienia i nie ustępuje w spoczynku. W przypadku zajęcia stawów kręgowo-żebrowych może pojawiać się ból w klatce piersiowej, zwłaszcza podczas kichania lub kaszlu. U kobiet często choroba rozpoczyna się bólem w okolicy szyjnego odcinka kręgosłupa. W okresie zaawansowanym bóle w okolicy kręgosłupa i klatki piersiowej nasilają się, a w okresie zaawansowanym dochodzi do zesztywnienia kręgosłupa. Dolegliwości bólowe mogą wówczas zmniejszyć swoje nasilenie. Całkowite zesztywnienie kręgosłupa powoduje, że chory chcąc spojrzeć w bok musi wykonać ruch całym ciałem.

  Przebieg choroby zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa charakteryzuje się występowaniem okresów zaostrzeń i remisji. Oprócz pojawiających się bólów i ograniczenia ruchomości objawami zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa jest zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej oraz wyrównanie lub pogłębienie kifozy piersiowej, co powoduje obniżenie wzrostu chorego. Na skutek pogłębienia kifozy piersiowej zmienia się ustawienie łopatek względem tułowia, co powoduje ograniczenie zakresu ruchu kończyn górnych. Coraz bardziej pochylona sylwetka chorego zmusza do odginania głowy w tył w celu zwiększenia pola widzenia, a tym samym do pogłębienia lordozy szyjnej. Usztywnienie klatki piersiowej powoduje zmniejszenie pojemności życiowej płuc oraz zmianę toru oddychania na przeponowy. Ograniczenie ruchomości stawów biodrowych i miednicy powoduje zaburzenia chodu. Często także procesem chorobowym zajęte są ścięgna Achillesa co powoduje ból pięt i dodatkowo zaburza poruszanie się. Dotyczy to około 40% chorych. W przebiegu ZZSK obserwuje się również zmiany w tkance mięśniowej, która wraz z rozwojem choroby zastępowana jest tkaną łączną. Powoduje to osłabienie mięśni, a nawet ich zaniki. Często powstają też przykurcze zgięciowe stawów biodrowych, kolanowych oraz skokowych. Zdarza się iż w przebiegu ZZSK procesem chorobowym objęte są także inne narządy. U ¼ chorych występuje zapalenie tęczówki oka. Rzadziej obserwuje się wady zastawek serca, zaburzenia przewodnictwa bodźców, zapalenie aorty i osierdzia, zwłóknienie płuc. U chorych na ZZSK szybciej dochodzi do rozwoju miażdżycy oraz choroby niedokrwiennej serca.

   

  Na czym polega ZZSK - zesztywniające zapalenie stawówó kręgosłupa

  Rys.1 Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) - kręgosłup bambusowy

   

  Na skutek zmian powstałych w przebiegu ZZSK kręgosłup chorego charakteryzuje się mniejszą elastycznością, przez co jest on bardziej wrażliwy na urazy oraz bardziej podatny na rozwój osteoporozy. Prowadzić to może do powstawania niestabilności lub podwichnięć mogących uszkadzać struktury nerwowe.

  W obrazie radiologicznym u chorego na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa w odcinku szyjnym widoczne są zmiany trzonów kręgowych oraz podwichnięcia stawów szczytowo-obrotowych. Więzadła międzykolcowe i podłużne ulegają kostnieniu. Pojawiają się także twory kostne łączące sąsiadujące ze sobą kręgi, zwane syndesmofitami. Swój początek biorą one w pierścieniu włóknistym.

  W zależności od miejsca występowania zmian chorobowych wyróżnia się trzy postacie ZZSK. Pierwsza z nich, zwana osiową obejmuje stawy kręgosłupa oraz stawy krzyżowo-biodrowe. W drugiej dodatkowo zajęte są stawy biodrowe i barkowe. Trzecia postać ZZSK zwana „skandynawską” lub obwodową charakteryzuje się zmianami umiejscowionymi w stawach kręgosłupa, stawach krzyżowo-biodrowych oraz w stawach rąk i nóg. Postać ta występuje u około 25-30% chorych.

  Rozpoznanie choroby opiera się na określonych kryteriach klinicznych i radiologicznych. Do kryteriów klinicznych należy ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej utrzymujący się przez 3 miesiące, który zmniejsza się po ćwiczeniach i nie ustępuje w spoczynku, ograniczenie ruchomości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz zmniejszenie ruchomości klatki piersiowej. Kryterium radiologiczne to obustronne zmiany zapalne w stawach krzyżowo-biodrowych 2-4 stopnia lub jednostronne 3-4 stopnia. Potwierdzenie rozpoznania ZZSK następuje gdy spełnione jest kryterium radiologiczne oraz co najmniej jedno kryterium kliniczne.

   

   

  Hyalutidin Hyalutidin
  Hyalutidin

   

  powrót

  Dowiedz się więcej
  na temat produktu

  dowiedz się więcej

  Twoje stawy
  w dobrej formie

  zobacz film

  Zobacz opinie
  o Hyalutidin

  przejdź