Jak możesz sobie pomóc przy RZS?

RZS (gościec stawowy przewlekły) to choroba nieuleczalna, która wiąże się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami bólowymi. W zaawansowanym stadium, chory może mieć ogromne problemy z wykonywaniem nawet najprostszych czynności życiowych. Poniżej prezentujemy 10 wskazówek, które pomogą Ci lepiej poradzić sobie z ograniczeniami wywołanymi przez chorobę.

 

Udogodnienia dla chorych na RZS

Charakterystycznymi objawami RZS są deformacje w obrębie stawów ręki, które prowadzą do obniżonej sprawności manualnej oraz ograniczonej ruchomości. Takie objawy mogą nie tylko wymusić konieczność rezygnacji z życia zawodowego. W wielu przypadkach utrudniają także wykonywanie typowych, codziennych czynności. Dlatego tak ważne jest, aby w miarę rozwoju choroby skorzystać z udogodnień, które mogą znacząco poprawić komfort życia. Poniżej prezentujemy 10 wskazówek, które pomogą Ci lepiej radzić sobie z chorobą.

 

1. Wysokie łóżko

Wybierając wysokie łóżko, zapewniasz sobie dużo większy komfort układania się do snu oraz wstawania z łóżka. Zdecydowanie rekomenduje się także wybór w miarę twardego materaca, który ułatwi zmianę pozycji na łóżku i wygodne wstawanie. Unikaj miękkich materacy, a także zadbaj o prawidłowe ustawienie poduszek. Ważna jest także odpowiednia wysokość kanapy, krzeseł oraz foteli. Podczas siadania kolana powinny być zgięte pod kątem prostym. Taka pozycja redukuje ból i umożliwia relatywnie sprawne wykonywanie czynności siadania oraz wstawania.

 

 

wysokie-lozko-dla-osoby-z-rzs.jpg
Prócz wysokiego łóżka warto zdecydować się na twardy materac

 

2. Korzystaj z narzędzi i akcesoriów ułatwiających pracę

Staraj się maksymalnie zautomatyzować pracę, a także ograniczyć czynności, których wykonanie wymaga zaangażowania siły mięśniowej. Przykładowo korzystaj z otwieraczy do słoików, zamiast tradycyjnego „siłowania się” z ich otwarciem. Podczas mycia korzystaj z mioteł i szczotek o długim kiju, które nie wymagają częstego schylania się. Zaopatrz się także w zapinacze do guzików oraz łyżki do butów. Pomocne mogą okazać się także specjalne akcesoria pomagające naciągnąć skarpety na stopy oraz specjalne nakładki na długopisy, które umożliwiają wygodne ich trzymanie. Osoby cierpiące na dolegliwości kręgosłupa, które przez długi czas pozostają w pozycji leżącej skarżą się często na problemy z czytaniem. Dla takich osób powstały specjalne okulary pryzmatyczne, które umożliwiają czytanie bez konieczności podnoszenia głowy.

 

3. Suplement diety na stawy

Najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie sobie komfortu życia jest właściwa suplementacja diety, która może sprawić, że dolegliwości bólowe będą znacznie mniej dokuczliwe. Niestety suplementy bardzo różnią się między sobą, dlatego należy wybierać preparaty, które składają się ze związków naturalnie występujących w stawach. Wraz z wiekiem organizm traci zdolność do produkowania odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego. U osoby 40-letniej organizm jest w stanie samodzielnie wyprodukować średnio tylko 50% zapotrzebowania na kwas hialuronowy, a u osoby starszej niedobory mogą przekraczać poziom 90%. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć organizmowi składników odżywczych, które trafią bezpośrednio do stawów. Warto także pamiętać, że RZS jest chorobą immunologiczną, więc składniki zawarte w suplemencie w przypadku tej choroby nie będą działały na przyczynę, ale będą tylko łagodzić skutki. Przeczytaj więcej na temat tego, jak wybrać dobry suplement na stawy.

 

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

 

4. Aparaty telefoniczne – funkcja głośnomówiąca

Jeżeli spędzasz dużo czasu na rozmowach telefonicznych, zacznij korzystać z opcji głośnomówiącej. Dzięki temu unikniesz konieczności długiego utrzymywania słuchawki w dłoni.

 

5. Sprzęty i akcesoria rehabilitacyjne

W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym znajdziesz szereg urządzeń i akcesoriów, które ułatwią Ci wykonywanie codziennych czynności. Zależnie od dolegliwości możesz dobrać odpowiednio lekkie i sprofilowane sztućce, kubki z wygodnymi uchwytami, ławeczki do wanny, czy wygodne materace do spania. W przypadku dolegliwości stawu biodrowego pomocne mogą okazać się balkoniki, które ułatwiają poruszanie się i zapewniają dodatkową asekurację podczas chodzenia. Z kolei osoby chorujące na RZS mogą skorzystać z wygodnych ortez na palce dłoni, które korygują odchylenie palców i zapobiegają postępowi deformacji.

 

6. Mieszkanie pozbawione schodów i progów

W chorobach reumatycznych zginanie kolan może stanowić duży problem. Dlatego zawczasu warto zadbać o to, aby w mieszkaniu znajdowało się jak najmniej progów i schodów, które w konsekwencji mogą znacząco ograniczać mobilność chorego. Niestety często mieszkanie już na pierwszym i wyższym piętrze w bloku bez windy może okazać się barierą, która sprawi, że każde wyjście z domu będzie niezwykle bolesne. Dlatego dla osób cierpiących na choroby reumatyczne najdogodniejszym rozwiązaniem będzie mieszkanie na parterze. Wyższe piętro nie stanowi większego problemu pod warunkiem, że w bloku znajduje się winda.

 

mieszkanie-bez-progow-dla-chorego-na-rzs.jpg
Łazienka z prysznicem bez tradycyjnego brodzika

 

7. Dostosowanie łazienki

Aby zapewnić maksymalnie długą samodzielność chorego przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, należy dostosować wyposażenie łazienki do potrzeb osoby cierpiącej na chorobę reumatyczną. Jeżeli w łazience znajduje się wanna, wówczas warto pomyśleć o założeniu ławeczki, a także montażu uchwytów ułatwiających wyjście z wanny. W przypadku prysznica warto zadbać o wyposażenie go w taboret, a także o to, aby powierzchnia brodzika nie była śliska. Dobrze sprawdzają się prysznice bez brodzika lub brodziki niskoprogowe. Ważną adaptacją jest podwyższenie sedesu lub przynajmniej zastosowanie nakładek na sedes. W kwestii kranów najlepiej sprawdzają się krany uchylne oraz elektroniczne, które nie wymagają od chorego wykonywania ruchów obrotowych ręką.

 

8. Unikaj przenoszenia ciężkich przedmiotów

Podnoszenie oraz utrzymywanie ciężkich przedmiotów może wywołać bardzo uciążliwe dolegliwości bólowe. Jeżeli jednak musisz przenieś coś cięższego staraj się przycisnąć przedmiot do klatki piersiowej, a następnie przytrzymaj przedmiot przedramionami. Wówczas Twoje ręce zostaną w znaczący sposób odciążone. Bardzo praktyczne okazują się także chwytaki, które pozwalają przybliżyć do siebie przedmioty ograniczając do minimum obciążenie pleców oraz rąk. Jeżeli chcesz iść na zakupy, zabierz ze sobą torbę na zakupy z długimi uchwytami, które swobodnie będziesz mógł powiesić na ramieniu. W ten sposób odciążysz swoje dłonie.

 

9. Odpowiedni dobór sprzętów AGD

Zależnie od tego, które stawy sprawiają najwięcej bólu, wybierz urządzenia gwarantujące ci łatwość wykonywania prac domowych. Jeżeli cierpisz na dolegliwości stawów kolanowych lub biodrowych wybierz pralkę ładowaną od góry. Unikniesz wówczas konieczności częstego schylania się. Odpowiednio dobieraj także drobne akcesoria kuchenne. Być może wygodniejsze okażą się garnki z dwoma uchwytami, aniżeli tradycyjne rondle. Zdecydowanie rekomendowane są także akcesoria z grubszą rękojeścią, które wygodnie trzyma się w dłoni.

 

10. Korzystaj z pomocy asystenta

W miarę rozwoju choroby warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy asystenta lub opiekuna. Bardzo często osoby, które całe życie odznaczały się dużą samodzielnością mają opory przed poproszeniem o pomoc. Na pewnym jednak etapie choroby pomoc asystenta okazuje niezbędna. Nawet osoby nieposiadające dużego dochodu mogą skorzystać z usług opiekunek domowych. Każda gmina zobowiązana jest do realizacji usług opiekuńczych w ramach prowadzenia Ośrodka Pomocy Społecznej. Po złożeniu wniosku oraz odpowiednich dokumentów, ośrodek przyznaje możliwość skorzystania z pomocy opiekunów wskazując jednocześnie, czy usługi będą dostarczane bezpłatnie lub odpłatnie. Zależnie od zaleceń lekarza oraz przeprowadzonego wywiadu środowiskowego, pomoc asystenta / opiekuna może uwzględniać następujący zakres czynności:

  • pomoc w zaspokajaniu codziennych czynności życiowych – pomoc przy myciu, ubieraniu, załatwianiu pomoc fizjologicznych, karmienie chorego (jeżeli wymaga tego stan zdrowia),
  • załatwianie spraw formalnych – załatwianie czynności urzędowych, opłacenie świadczeń (gaz, energia, telefon),
  • umawianie wizyt lekarskich (w tym także wizyt u reumatologa),
  • asystowanie przy aktywności fizycznej – wspólne spacery, zachęcanie do wykonywania ćwiczeń, itp.
  • utrzymywanie w czystości sprzętów rehabilitacyjnych i urządzeń sanitarnych,
  • palenie w piecu, przynoszenie opału, wynoszenie śmieci,
  • pomoc w przygotowaniu posiłku.

 

asystent-osoby-chorej.jpg
Dowiedz się w swojej gminie o możliwość skorzystania z usługi opiekunki domowej

Tags:

Zobacz również:

RZS - objawy i profilaktyka

RZS kiedyś zwany gościec - to przewlekła choroba zapalna, dotyka tkanki łącznej całego ustroju. Najczęściej obejmuje stawy symetrycznie. Choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn niezależnie od wieku...

Praca zawodowa, a ryzyko wystąpienia i rozwoju RZS

Kobiety wykonujące zawód pielęgniarek, a także mężczyźni zatrudnieni w ciegielaniach, fabrykach betonu, elektrycy mogą być w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na RZS.

RZS a ciąża

Młode kobiety cierpiące na RZS niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy choroba stoi na przeszkodzie w posiadaniu potomstwa. Przeczytaj, w jaki sposób kobiety chorujące na RZS powinny przygotować się do macierzyństwa. Wskazujemy także na szereg istotnych kwestii, które warto...

RZS a dieta

Sprawdź, jakie składniki i produkty zalecane są dla chorych na RZS, a także jakich produktów chorzy na RZS powinni unikać. Poznaj towarzyszące złej diecie problemy związane z otyłością, niedowagą oraz niedoborami pokarmowymi.

Aktywność fizyczna w RZS

Czy pojawienie się choroby RZS oznacza rezygnację ze sportu? Wręcz przeciwnie. Sprawdź, jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne są zalecane w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2020

Sprawdź, jak zmienią się wysokości świadczeń dla osób niepełnosprawnych w 2020. Zobacz, kto i na jakich warunkach będzie mógł je otrzymać.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.