"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Zadbaj o stawy w czasie treningu - 10 zasad

Stawy zostały stworzone do ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne przeciążenie stawów może grozić kontuzjami lub zmianami zwyrodnieniowymi. Sprawdź, jak zadbać o stawy przed, w czasie i po treningu.

 

Jak dbać o stawy podczas treningu?

Regularna aktywność fizyczna to doskonała profilaktyka dla stawów. Sport to zdrowie, ale tylko wtedy, gdy treningi są odpowiednio dopasowane do możliwości wytrzymałościowych organizmu i nadmiernie go nie przeciążają. Szczególnie podatne na kontuzje są stawy, które z racji swojej ruchomości poddajemy dużym przeciążeniom.  Poznaj 10 zasad, dzięki którym Twoje treningi będą bezpieczne dla stawów, a Ty będziesz mógł cieszyć się dobrą kondycją fizyczną

 

jak-dbac-o-stawy-podczas-treningu.png
10 zasad dbania o stawy przy wykonywaniu treningu

 

 

  1. Obowiązkowa rozgrzewka i rozciąganie

Każdy trening bezwarunkowo należy rozpocząć rozgrzewką, a zakończyć rozciąganiem. Niestety często amatorzy lekceważą rozgrzewkę, uznając ją za stratę czasu. Tymczasem wykonywanie rozgrzewki niesie ze sobą liczne korzyści, w tym m.in.:

  • podnosi temperaturę ciała o 1-2oC,
  • przygotowuje układ sercowo-naczyniowy do zwiększonej częstości pracy serca,
  • dostarcza tlenu do mięśnie,
  • poprawia szybkość skurczu mięśni,
  • przygotowuje układ mięśniowoszkieletowy do zwiększonej pracy. Poprawia elastyczność stawów i nadaje elastyczność mięśniom.

Ważne jest, aby podczas rozgrzewki zaangażować całe ciało. Rozgrzewka nie powinna sprawiać problemu wysiłkowego.

 

2. Unikanie pośpiechu

Pośpiech raczej nigdy nie jest dobrym doradcą, a w przypadku ćwiczeń może doprowadzić do kontuzji. Jeżeli założyłeś sobie określony plan ćwiczeń na dany dzień, a okazało się, że nie masz wystarczająco dużo czasu na prawidłowe przeprowadzenie treningu, lepiej odpuść sobie niektóre ćwiczenia. W przypadku treningów fizycznych myślenie typu: więcej znaczy lepiej, a szybciej – efektywniej jest błędne. Przetrenowanie sprawia, że mięśnie nie mają czasu na właściwą regenerację. Dlatego nie wolno gwałtownie zwiększać liczby treningów w tygodniu, ani też ilości wykonywanych ćwiczeń.

 

3. Różnorodny plan ćwiczeń

Plan ćwiczeń, powinien być odpowiednio dostosowany do naszej wagi, wieku oraz kondycji fizycznej. Ważne jest także, aby plan treningowy był urozmaicony. Nie powinniśmy powtarzać jednego typu ćwiczeń, nadmiernie obciążając tylko jedną partię mięśni. Ponadto osoby koncentrujące się na treningach siłowych, lekceważą treningi aerobowe. A przecież treningi cardio wzmacniają mięsień sercowy, stabilizują ciśnienie oraz poprawiają przepływ limfy. Z drugiej strony osoby trenujące dyscypliny wytrzymałościowe często nie wykonują odpowiednio często ćwiczeń siłowych. A unikanie ćwiczeń siłowych może  także negatywnie wpłynąć na kondycję stawów. Połączenie treningu siłowego z treningiem cardio i odpowiednią dietą to najskuteczniejszy przepis na uzyskanie pięknej, zdrowej sylwetki. Stosowanie obu typów treningów sprawi, że nasze mięśnie i stawy będą nie tylko silne, ale i wytrzymałe.

 

4. Technika ćwiczeń 

To jedna z najczęstszych przyczyn kontuzji i urazów. Wielu sportowców – amatorów nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia stosowania prawidłowej techniki ćwiczeń. Wykonywanie ćwiczeń bez zachowania prawidłowej postawy ciała może powodować powstawanie mikrourazów, które w konsekwencji prowadzą do niszczenia chrząstki stawowej. Nieprawidłowa technika wbrew pozorom nie dotyczy tylko ćwiczeń wykonywanych na siłowni. Dotyczy to także takich „prostych” dyscyplin jak bieganie, chód, nordic walking czy skoki na skakance. Początkującym biegaczom wydaje się, że biegać każdy potrafi. Niestety nieprawidłowe ustawianie stóp na podłożu, zła postawa ciała, nieprawidłowe ruchy rękoma – to najczęstsze błędy popełniane podczas biegania, które w konsekwencji mogą sprawić, że bieganie przyniesie naszemu organizmowi więcej szkód niż korzyści.

 

5. Unikanie ćwiczeń obciążających stawy

Do takich ćwiczeń należą m.in. przysiady, skoki, wyskoki, wypady, przysiady, bieganie itp. Oczywiście nie oznacza to, że należy całkowicie rezygnować z tych ćwiczeń. Najczęściej kontuzje wywołane są nieprawidłową techniką wykonywania ćwiczeń lub ich nadmierną intensywnością. Dlatego ćwiczenia te trzeba bardzo rozmyślnie włączyć do planu treningowego. Co jednak istotne, należy szybko reagować na wszelkie objawy pojawiające się w okolicach stawów takie jak ból, obrzęk czy zaczerwienienie. Jeżeli pomimo występowania powyższych objawów będziemy eksploatować stawy ćwiczeniami, które je obciążają, może dojść do kontuzji, która na długi czas wyłączy nas z możliwości treningów. Jeżeli jednak przeciążyłeś już swoje kolana, przeczytaj artykuł jak wzmocnić stawy kolanowe, w którym opisujemy skuteczność takich działań jak m.in. kinesiotaping, opaska stabilizująca czy roller.

 

6. Dieta na stawy

Przestrzeganie zróżnicowanej i zdrowej diety jest konieczne dla dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości witamin, białka w tym kolagenu. Jeżeli nie dokuczają Ci inne dolegliwości układu pokarmowego lub alergiczne, powinieneś zadbać o dietę bogatą w następujące składniki:

  • produkty bogate w kwasy omega – ryby, mięso, orzechy, awokado, olej rzepakowy
  • produkty bogate w witaminę C – pietruszka, papryka, porzeczka, kiwi
  • produkty bogate w pełnowartościowe białko, w tym także w kolagen – ryby, nabiał, drób, sery

W diecie osób aktywnie uprawiających sport, należy ograniczyć używki i wysoko przetworzoną żywność. Więcej rekomendacji w zakresie zdrowego odżywiania znajdziesz w artykule dieta na stawy.

 

7. Suplementacja diety

Suplement to bardzo ważny element diety każdego sportowca. Niestety w samym pożywieniu najczęściej nie jesteśmy w stanie dostarczyć wystarczającej ilości składników odżywczych i witamin. W kontekście stawów, w szczególności należy podkreślić rolę siarczanu chondroityny oraz kwasu hialuronowaego w zachowaniu pełnej ruchomości stawów. Składniki te stanowią naturalny składnik budulcowy stawów. Niestety wraz z wiekiem organizm produkuje coraz mniej kwasu hialuronowego. To przekłada się na mniejszą sprężystość i ruchomość stawów, a w konsekwencji prowadzi także do bólu. Dodatkowo wzmożona aktywność fizyczna sprawia, że nasze stawy szybciej się „zużywają”. Jeżeli chcemy cieszyć się dobrą kondycją stawów, musimy zadbać o suplementację diety preparatem, który skutecznie uzupełni powstałe niedobory w stawach. Takim suplementem jest z pewnością kompleks Hyalutidin HC Aktiv. Preparat do picia w płynie zapewnia wysoką wchłanialność. W przeciwieństwie do zastrzyków kwasu hialuronowego przyjmowanie Hyalutidinu jest bardzo wygodne, a 30-dniowa suplementacja może zapewnić ochronę stawów nawet przez okres jednego roku. Decydując się na suplementację Hyalutidinem dostarczysz do organizmu dziennie po 225 mg kwasu hialuronowego oraz 225 mg siarczanu chondroityny, a więc taką dawkę, która zabezpiecza uzupełnienie obu substancji potrzebnych jednocześnie do regeneracji stawów. Jeżeli nie jesteś przekonany, czy Hyalutidin będzie odpowiednim suplementem dla Ciebie, przeczytaj artykuł jak wybrać najlepszy preparat na stawy.

 

8. Regularność ćwiczeń

Nieużywane stawy tracą swoją ruchomość. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie angażować dużą partię mięśni. Warto także pamiętać, że kontuzja jednego stawu, może negatywnie wpływać na sąsiednie stawy. A pełne przywrócenie utraconego zakresu ruchu stawów nie jest łatwym zadaniem.

 

9. Zdrowy styl życia

Czyli taki, w którym poza odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną zadbasz także o ograniczenie stresu i zapewnienie odpowiedniej ilości czasu na relaks. Stres może prowadzić do zaburzenia snu, napadów lękowych, a nawet do nerwicy. Przeciążenia emocjonalne mogą mieć negatywny wpływ na układ kostny.

 

Na zdrowy styl życia wpływa w dużym stopniu dbanie o prawidłową masę ciała. Każdy dodatkowy kilogram powyżej optymalnej wagi to większe obciążenie dla stawów. – 1 nadmierny kilogram to kolejne 5% dodatkowego obciążenia na stawy, a 10 kg nadwagi, to już dodatkowe 50% obciążenia dla stawów. To pokazuje o ile bardziej osoby z nadwagą narażone są na nadmierne zużycie stawów, które prowadzi do chorób zwyrodnieniowych. Nadwaga sprawia, że stawy szybciej się ścierają, co w konsekwencji powoduje ból i ograniczoną ruchomość. Więcej o zależnościach pomiędzy masą ciała, a kondycją stawów znajdziesz w artykule otyłość a zdrowe stawy.

 

10. Odpowiednie obuwie i strój

Obuwie jest szczególnie istotne, jeżeli wykonujesz ćwiczenia obciążające nogi. Prawidłowo dobrane buty do biegania stabilizują stopę i amortyzują wstrząsy ograniczając ryzyko powstawania mikrourazów.  Buty powinny być dobrane do rodzaju ćwiczeń oraz podłoża, na którym wykonujemy treningi. Warto także zadbać o odpowiedni strój. Zwłaszcza jeżeli wykonujemy ćwiczenia na wolnym powietrzu – bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking. Zimne mięśnie są zdecydowanie bardziej podatne na kontuzje. Podczas biegania, czy jazdy na rowerze może Ci towarzyszyć zimny wiatr, chłód, deszcz czy śnieg, dlatego należy zadbać o nieprzemakalne, wiatroodporne ubrania, które jednocześnie zapewniają oddychalność. 

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

10 pytań o kondycję stawów 10 pytań o kondycję stawów

Cierpisz na dolegliwości stawów? Obawiasz się, że pojawiające się dolegliwości mogą  być objawem choroby RZS? Zestawiliśmy 10 najważniejszych pytań dot. kondycji stawów. Sprawdź, czy Twoje stawy wymagają dodatkowego wsparcia.

Jak wzmocnić kolana? Jak wzmocnić kolana?

Wzmożona aktywność fizyczna może narazić Twoje kolana na urazy oraz kontuzje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kolana, aby uchronić się przed bólem i ich przeciążeniem. Opisujemy kilka powszechnie stosowanych metod stabilizacji...

Kiedy warto stosować suplement na stawy? Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami...

Czy bieganie szkodzi stawom? Czy bieganie szkodzi stawom?

Powszechna moda na bieganie sprawiła, że coraz liczniejsza grupa Polaków decyduje się na uprawianie joggingu, a także biegów długodystansowych. Biegamy, aby poprawić kondycję fizyczną i wydolnościową organizmu, zwiększyć jego odporność...

Łokieć golfisty Łokieć golfisty

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli medialis humeri) zwane jest także łokciem golfisty lub rzadziej łokciem oszczepnika. Jest to zespół bólowy tkanek miękkich położonych w przyśrodkowej okolicy...

Łokieć tenisisty Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty zwany także zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej to jednostka chorobowa zaliczona do grup enteziopatii, cyzli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności