Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Artretyzm - dna moczanowa

To pojęcie zwane także jako podagrą, skazą moczanową lub artretyzmem. Jest to przewlekła choroba związana z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego i jego nadmiernym stężeniem we krwi. Spowodowana jest zwykle nadmiernym wytwarzaniem tego związku lub jego niedostatecznym wydalaniem z organizmu. Kryształki moczanu sodu odkładające się w tkankach i najczęściej zajmują stawy.
 

Przebieg 

Dna moczanowa to zapalna reakcja organizmu na powstające w jamie stawowej kryształy moczanu sodu. Pierwsze sygnały które wyraźnie można odczuć to silny atak bólu, obrzęk stawu i ograniczeniem ruchomości tegoż stawu. Kryształki moczanu sodu gromadzą się również w ścięgnach, powodując ucisk oraz ból. Warto podkreślić, że w zaawansowanej postaci choroby może dojść do uszkodzenia narządu ruchu, a także zajęcia innych narządów (kamica nerkowa, uszkodzenie nerek). Często dnie moczanowej mogą towarzyszyć inne dolegliwości tzw.'cywilizacyjne' takie jak:

 • nadciśnienie tętnicze,  
 • otyłość,
 • cukrzyca
 • choroba niedokrwienna serca
   

Wiesz, że przeprowadzono badania dzięki którym wykazano pozytywny wpływ Hyalutidin HC Aktiv u pacjentów z dną moczanową.

 

 

Rozpoznanie

Badanie płynu stawowego i wykrycie w nim obecności kryształów moczanu sodu to podstawowa metoda, dzięki której można rozpoznać chorobę. Dna moczanowa, jak pozostałe choroby wywoływane przez kryształy zaliczana jest do krystaloartropatii, czyli chorób wywołanych nadmiarem kryształów moczanów. Jedynie wczesne badanie, które wykryje hiperyrukemie, czyli podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi może pomóc w miarę szybko złagodzić przebieg i rozwój choroby. Badanie to jest mimo wszystko bardzo rzako robione, a tymczasem dna moczanowa może się rozwijać nawet kilkanaście lat i nie dawać żadnych objawów.
Napad bólu pojawia się nagle, bez konkretnej przyczyny, zwykle w nocy i jest głównym objawem tej choroby. Ból miejsca objętego procesem zapalnym jest niezwykle silny, potęguje go nawet przykrycie lekkim kocem. Występuje on najczęściej w obrębie kolana, łokcia lub palucha i towarzyszy mu obrzęk stawu, zaczerwienienie wraz z nadmiernym napięciem skóry oraz stan zapalny, a w niektórych przypadkach podwyższona temperatura ciała na zmianę z występującymi dreszczami.

 

Kto choruje?

Choroba ta dotyczy około 1% populacji w krajach rozwiniętych. W Europie występuje u około 0,3% populacji. Głównie są to mężczyźni (stanowią około 90-95% wszystkich chorych na dnę moczanową) w średnim wieku, u których współwystępuje nadciśnienie tętnicze oraz nadwaga. Znacznie rzadziej chorują na nią kobiety, a w bardzo niewielkim stopniu także dzieci.

Mechanizm powstawania dny moczanowej nie jest dokładnie znany, jednak często wiąże się on z:

 • przebytym urazem,
 • zabiegami chirurgicznymi,
 • stresującym trybem życia,
 • niewłaściwą dietą,
 • spożywaniem alkoholu lub niektórych antybiotyków.

 

​Dna moczanowa często pojawia się wraz z chorobami:

 • nerek,
 • niedokrwistością,
 • łuszczycą
 • zatruciem ołowiem.

Część z osób cierpiących na dną moczanową ma predyspozycję wrodzoną. Na pojawienie się dny moczanowej duży wpływ ma:

 • prowadzony styl życia
 • także dieta
 • leki
 • odwodnienie
 • zakażenie
 • nadużywanie alkoholu
 • wiek - bardzo rzadko dna moczanowa dotyczy osób poniżej 30 roku życia
 • stan po przeszczepie narządów
 • uwarunkowania genetyczne

 

Ciekawostka:

Dna moczanowa występuje najczęściej u osób spożywających w znacznych ilościach mięso oraz tłuszcze zwierzęca. Znacznie rzadziej natomiast chorują na nią wegetarianie.

 

Preparat Hayltuidin pomaga rozbić kryształki moczanu sodu. Dzięki rozbiciu kryształków nadmiernie produkowanego moczanu sodu można łagodzić przebieg choroby i zahamować jej rozwój.

 

 

Dna moczanowa i jej postacie

Ze względu na przyczynę powstania choroby wyróżnia się:

 •  postać pierwotną
 • wtórną dny moczanowej

Postać pierwotna

To postać dny moczanowej związana z czynnikiem genetycznym. W badaniach wykazano, że u 90% chorych z tą postacią choroby kwas moczowy produkowany jest przez organizm w nadmiernej ilości, przez co jest niedostatecznie wydalany.

 

Postać wtórna

Ta postać dny moczanowej jest związana z:

 • innymi schorzeniami przebytymi przez pacjenta
 • przyjmowanymi przez niego lekami
 • prowadzonym stylem życia
 • spożywaniem alkoholu oraz dietą

 

Wspólczesne czasy i alarmujący wzrost zachorowań na dnę moczanową - dlaczego tak się dzieje?

Obecnie obserwuje się wzrost występowania dny moczanowej, co ma ścisły związek z współczesnym stylem życia oraz dietą. Ludzie bardzo często wybierają żywność przetworzoną lub półprodukty. Wydaje się że świat nam dostarcza coraz to nowych rozwiązań żywieniowych, ale czy aby na pewno były one 'Rozwiązaniem'? Spójrzmy na to z historycznego punktu widzenia - spadek zachorowania na tę chorobę zaobserwowano w czasie ograniczeń pokarmowych, spowodowanych np. wojną. Dna moczanowa znana jest już od czasów Hipokratesa, a pierwszy opis kliniczny tej jednostki chorobowej pochodzi z XVII wieku. 
Dla odmiany dzisiaj  - 'od przybytku głowa nie boli', półki sklepowe uginają się pod bogacwtem towaru. Zaleca się wprowadzenie zmian w codziennej diecie dla wszystkich, którzy doświadczyli tego okropnego bólu jaki sygnalizuję dnę moczanową, ponad to konsultację lekarską i zmianę nawyków żywieniowych. 

Choroba charakteryzuje się występowaniem napadów silnego bólu, który w początkowym okresie choroby łatwo złagodzić, a poprzez odpowiednią dietę i styl życia można znacznie zmniejszyć częstość występowania napadów oraz złagodzić przebieg choroby. 

Zmiana codziennych nawyków i diety to niewiele w porównaniu do walki z nagłym atakiem silnego bólu.

W przebiegu choroby klinicznie wyróżnia się cztery okresy:

 • I - okres bezobjawowej hiperurikemii,
 • II - okres napadów ostrego zapalenia stawów,
 • III - okres międzynapadowy,
 • IV - okres przewlekłego zapalenia stawów - zaawansowanej dny.

 

W początkowym okresie choroby napady bólu pojawiają się stosunkowo rzadko, raz na kilka lub kilkanaście miesięcy i obejmują zwykle jeden staw. Pomiędzy poszczególnymi napadami chorzy nie odczuwają żadnych dolegliwości.

 

W przewlekłym stadium choroby napady pojawiają się częściej, trwają dłużej i obejmować mogę więcej stawów. Pojawiają się także guzki dnawe, będące skupiskami kryształków moczanu sodu. Są to twarde guzki umiejscowione głównie na palcach rąk i nóg oraz na płatkach uszu. Podobne guzki występują w nerkach tworząc kamienie nerkowe. Wraz z upływam czasu na skutek choroby mogą powstawać także zniekształcenia stawów oraz ubytki kostne.

 

Pij herbaty ziołowe i owocowe,kawę zbożową, koktajle mleczno-owocowe i warzywno-owocowe.

 

 

 

dna-moczanowa.jpg

Rys.1 Dna moczanowa - Podagra

 

W zależności od umiejscowienia procesu zapalnego dna moczanowa bywa różnie nazywana:

 • Podagra - to postać dny moczanowej w której atakowanym stawem jest staw śródstopno-paliczkowy palucha
 • Gonagra - to postać dny moczanowej kiedy zmiany dotyczą stawów kolanowych, 
 • Chidagra - w przypadku zajętych stawów rąk
 • Omagra - zmiany zapalne w przebiegu dny moczanowej w obrębie stawu barkowego
 • Rachidagra - zmiany w obrębie stawów kręgosłupa

 

Dna rzekoma

To schorzenie bardzo zbliżone do dny moczanowej. Jest ona jednak mniej bolesna. Wywoływana jest przez kryształki moczanu wapnia, a nie moczanu sodu, tak jak dna moczanowa. Występuje głównie u osób po 60 roku życia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.


Nie czekaj dłużej, jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy udaj się do swojego lekarza, wykonaj odpowiednie badania i zacznij działać w kierunku poprawy swego stanu. Nikt z nas nie lubi odczuwać dolegliwości bólowych, zwłaszcza kiedy wiemy że możemy im przeciwdziałać - działajmy! 

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

'Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. '

Wanda Bąk

'Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. '

Filomena Piekiełko

'Po trzech tygodniach od rozpoczęcia zażywania Hyalutidinu przebiegłem na treningu maraton i po raz pierwszy od roku nie miałem spuchniętego chorego kolana. Byłem bardzo zadowolony.'

August Jakubik, ultramaratończyk

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Jak dbać o zdrowe stawy? Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać...

Kiedy warto stosować suplement na stawy? Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami...

Otyłość a zdrowe stawy Otyłość a zdrowe stawy

Zachowanie odpowiedniej wagi ciała ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Nadmierna waga obciąża układ kostno-stawowy oraz utrudnia wykonywanie systematycznej aktywności fizycznej - niezwykle ważnej dla zachowania...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności