Biodra

Staw biodrowy jest jednym z większych stawów występujących w ludzkim organizmie. Najważniejszą funkcją stawu biodrowego jest przeniesienie ciężaru ciała z tułowia na kończyny dolne, a także zapewnienie ruchomości kończyn dolnych.  Staw biodrowy może zasadniczo poruszać się w trzech płaszczyznach (poprzecznej, strzałkowej oraz czołowej). Odpowiada on również za utrzymanie ciała w pozycji pionowej.

Biodro trzaskające - przyczyny, objawy, profilaktyka

Biodro trzaskające, zwane także biodrem tancerza lub przeskakującym biodrem, to dolegliwość, na którą cierpi 10-20% społeczeństwa. Schorzenie to  charakteryzuje się głośnymi odgłosami skoków lub trzasków w momencie poruszania stawem. Zwykle występuje podczas odwodzenia i przywodzenia biodra i nie ma nic wspólnego ze zwyrodnieniem samego stawu, lecz otaczających go tkanek miękkich. Jakie są objawy i co zrobić, gdy zaczniemy zmagać się z tym problemem? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

czytaj całość

Koksatroza - aktywność fizyczna, dieta, suplementacja

Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, dieta oraz suplementacja to działania, które mogą w istotny sposób zwiększyć komfort wykonywania codziennych czynności u osób zmagających się z koksatrozą. Sprawdź, jakich sportów unikać, a także jakie aktywności fizyczne są zalecane w schorzeniach zwyrodnienia stawu biodrowego. Podpowiadamy, jak skomponować dietę oraz jakich produktów spożywczych unikać.

czytaj całość

Endoproteza stawu biodrowego

W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego wywołanych koksartrozą mogą powstać konieczność wstawienia endoprotezy. Sprawdź, jakie powikłania mogą wystąpić po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

czytaj całość

Koksartroza - ćwiczenia i rehabilitacja

Sprawdź, jakiego typu ćwiczenia i rehabilitacja pomogą Ci w regeneracji stawu biodrowego w koksartrozie.

czytaj całość

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego jest wadą wrodzoną lub nabytą w okresie noworodkowym bądź niemowlęcym. Termin ten obejmuje wady dotyczące wszystkich elementów tworzących staw biodrowy, zarówno kostnych...

czytaj całość

Budowa stawu biodrowego

Staw biodrowy (articulatio coxae) tworzy głowa kości udowej i powierzchnię księżycowatą panewki kości biodrowej. Cała ta struktura tworząca staw kulisty otoczony jest torebką stawową wzmocnioną więzadłami. Kończyna dolna jako narząd podporu i ruchu wymaga silnego aparatu więzadłowego...

czytaj całość

Staw biodrowy

Staw biodrowy stanowi połączenie pomiędzy kością udową i kością miedniczną. Staw biodrowy jest stawem prostym, kulisto-panewkowym. Struktura stawu biodrowego jest otoczona torebką stawową i dodatkowo wzmocniona więzadłami. W obrębie torebki stawowej produkowany jest płyn maziowy, który wypełnia przestrzeń stawową i tłumi siły uderzające. Powierzchnia stawu składa się zasadniczo z dwóch części – głowy kości udowej oraz księżycowatej powierzchni panewki stawu biodrowego.

budowa stawu biodrowego
Zdrowe biodro
miejsce bólu stawu biodrowego

Regeneracja stawu biodrowego

Specjalna budowa stawu biodrowego pozwala na wykonywanie szerokiego zakresu ruchu. Staw biodrowy odpowiada za wykonywanie ruchów prostowania, zginania, odwodzenia, przywodzenia, rotacji zewnętrznej i wewnętrznej oraz obwodzenia.

Aby zadbać o dobra kondycję stawu biodrowego, warto zastosować suplementację diety odpowiednio dobranym preparatem na stawy. Preparat mogą zażywać osoby, u których z wiekiem zmniejsza się poziom mazi stawowej, które są w trakcie rehabilitacji, po urazach narządów ruchu, czy też osoby, które uprawiają sport wyczynowo.

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.