Ból barku

Staw barkowy wykazuje największy zakres ruchów ze wszystkich stawów w naszym organizmie. O tym, jak ważny jest bark na co dzień, uświadamiamy sobie, gdy pojawiają się pierwsze dolegliwości bólowe i problemy z jego pełną ruchomością. W przypadku nadwyrężenia któregoś z nich może pojawić się ból, który często określany jest mianem zespołu bolesnego barku.

 

Rodzaje bólu barku i objawy towarzyszące

Ból może pojawić się nagle w wyniku zerwania ścięgien lub też może narastać stopniowo jak ma to miejsce w przypadku zapalenia kaletki maziowej lub ścięgien. Rozwijający się ból jest charakterystyczny także dla mikrourazów, które powstają przy często powtarzanym ruchu nadmiernie obciążającym staw barkowy. Z kolei niemal całkowitemu zesztywnieniu stawu może dodatkowo towarzyszyć ból promieniujący do ręki czy karku.

 

Ból barku może promieniować do ręki lub karku

 

Przy dolegliwościach bólowych barku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania, które pozwolą lepiej zdiagnozować ból i jego możliwe konsekwencje:

 

  • czy ból utrzymuje się stale? Na jak długo ból ustępuje?
  • czy odczuwasz większy ból podczas wykonywania ruchów barkiem?
  • czy uderzyłeś się lub doznałeś urazu w okolicach barku lub ramienia?
  • czy doszło do wybicia barku?
  • czy występuje obrzęk wokół ramienia?
  • czy doszło do zmiany kształtu w okolicy obojczyka? i czy towarzyszy temu ból lub obrzęk?
  • czy możesz samodzielnie poruszać ręką i wykonywać pełne ruchy?
  • jakiego typu ruchy są utrudnione - ruchy bierne, ruchy okrężne, ruchy odwodzenia, przywodzenia? 
  • czy dolegliwościom bólowym barku towarzyszy gorączka lub osłabienie?
  • czy występują zaczerwienienia w okolicach barku?
  • Czy okolice stawu barkowego są ciepłe lub / i spuchnięte?
  • czy odczuwasz mocniejszy ból barku podczas wykonywania ruchów szyją?
  • czy ból promieniuje do dłoni i łopatki?
  • czy zauważyłeś u siebie zaburzenia neurologiczne (mrowienie, niedowład, zaburzenia czucia)?

 

Lekarz prowadzący wywiad m.in. na podstawie powyższych pytań zaleci dalszą diagnostykę, w celu stwierdzenia, czy ból jest wynikiem zakażenia, choroby reumatycznej, choroby neurologicznej, uszkodzenia układu ruchu lub choroby ogólnoustrojowej. Ból w okolicach barku może być wywołany także chorobami niedokrwiennymi serca.  Przyczyn bólu stawu barkowego jest bardzo dużo. Dlatego bardzo ważna jest precyzyjna diagnostyka, a następnie zalecenie odpowiedniego leczenia zachowawczego lub operacyjnego, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Warto jednak pamiętać, że zanim pojawią się pierwsze dolegliwości bólowe, warto stosować profilaktykę zdrowych stawów oraz przerzucić się na zdrowy styl życia, który może uchronić nas przed licznymi dolegliwościami.

 

Przyczyny bólu barku

Przyczyn bólu barku może być wiele. Mogą to być urazy mechaniczne, jak i stany zapalne. Dolegliwości bólowe występujące w okolicy barku bardzo często określane są mianem zespołem bolesnego barku. Pod tą nazwą kryją się różne choroby i dolegliwości, dla których charakterystycznym objawem jest ból w okolicy barku.

 

Zmiany w obrębie stawu wywołane są najczęściej:

  • uszkodzeniami chrząstki stawowej
  • mechanicznymi urazami barku
  • zmianami zwyrodnieniowymi
  • chorobami neurologicznymi
  • przeciążeniami

 

Ból barku często dotyczy sportowców, którzy mocno eksploatują ręce, nadmiernie obciążając barki. Kontuzje w okolicach barku niezwykle często przytrafiają się siatkarzom, piłkarzom ręcznym, sportowcom uprawiającym badminton czy sporty walki. Przeciążenia barku w pierwszej kolejności mogą wywołać uczucie kłucia, a w konsekwencji objawiają się intensywnym bólem i problemami z zachowaniem pełnej ruchomości.

 

Niektóre ćwiczenia mogą przeciążać stawy barkowe

 

Choroby i dolegliwości barku

Najczęstsze dolegliwości, które objawiają się bólem barku:

  • uszkodzenie stożka rotatorów – na stożek rotatorów składają się cztery mięśnie oraz otaczające je ścięgna. Stożek rotatorów stabilizuje kość ramienną w panewce i jest on najsilniejszym inicjatorem ruchu (odwodzenia i zgięcia). Do przeciążenia struktury lub nawet jej zerwania może dojść w przypadku wykonania jednego nagłego szarpnięcia. Jednak najbardziej narażoną grupą na zwyrodnieniowe uszkodzenia stożków rotatorów są osoby, które wykonują powtarzające ruchy (np. malarze pokojowi, siatkarze, piłkarze ręczni). Objawami uszkodzenia stożka rotatorów jest ból pojawiający się w 1/3 bliższej ramienia, osłabienie siły w barku oraz ból, który powstaje w środkowej fazie odwodzenia ramienia.
  • zespół ciasnoty podbarkowej – zablokowanie możliwości wykonania pełnego ruchu wślizgiwania się kości ramiennej pod wyrostek barkowy nazywamy zespołem ciasnoty podbarkowej. Zablokowanie przestrzeni barkowych może być skutkiem powstania stanu zapalnego lub wytworzenia narośli kostnych. Towarzyszący tej dolegliwości ból może być bardzo silny.
  • zamrożony bark – uczucie zesztywnienia, które pojawia się przy dolegliwościach zapalnych tkanek otaczających staw barkowy. Dolegliwość ta nazywana jest także zrastającym lub zrostowym zapaleniem torebki stawowej stawu ramienno-łopatkowego. Częstym powodem pojawienia się tej dolegliwości jest uszkodzenie stożka rotatorów, ale mogą to być także przyczyny bezpośrednio niezwiązane z barkiem (np. zawał serca).
  • choroby zapalne – w przypadku chorób zapalnych wewnątrz stawu bardzo często pojawia się płyn. Chorobami zapalnymi, które mogą wywołać ból barku są m.in. RZS, łuszczycowe zapalenie stawów, artretyzm.
  • zrastające zapalenie torebki stawu ramiennego – schorzenie, które objawia się wysokim odczynem zapalnym w torebce stawowej. Dolegliwość ta może być spowodowana przyczynami ogólnoustrojowymi (infekcja wirusowa, zapalenie stawów) lub też może powstać w wyniku uszkodzenia struktury wewnątrzstawowej.
  • niestabilność stawu barkowo-obojczykowego – dolegliwość ta bardzo często powstaje u narciarzy lub motocyklistów, którzy z bardzo dużą prędkością upadają na bark. Niestabilność w obrębie obręczy barkowej wynika często z zerwania połączeń pomiędzy obojczykiem i łopatką. Intensywność bólu, która pojawia się w przedniej części stawu ramiennego, uzależniona jest od stopnia uszkodzenia (6-stopniowa skala uszkodzeń).

Diagnostyka bolesnego barku

Zakres badań uzależniony jest w dużej mierze od intensywności oraz lokalizacji bólu. Najczęściej stosowane badania to:

  • badania kliniczne – prowadzone początkowo przez lekarza pierwszego kontaktu, a następnie przez odpowiedniego specjalistę np. lekarza ortopedę czy reumatologa
  • rezonans magnetyczny – aby uzyskać bardzo precyzyjne wyniki wykonuje się rezonans magnetyczny wraz z kontrastem podawanym dostawowo. Rezonans magnetyczny z kontrastem umożliwia bardzo precyzyjne zdiagnozowanie uszkodzenie stożka rotatorów
  • badanie USG – wykonuje się w celu stwierdzenia niestabilności barku. Badanie USG wykonuje się także do oceny uszkodzenia stożka rotatorów, konieczna jest jednak bardzo precyzyjne ułożenie ręki.
  • badanie RTG – pomaga wykluczyć inne schorzenia np. w przypadku niestabilności stawu barkowo-obojczykowego pozwala wykluczyć złamanie.

 

Profilaktyka zespołu bolesnego barku

W profilaktyce bolesnego barku ważną rolę odgrywają:

  • fizykoterapia – ma na celu zmniejszenie bólu i ograniczenie ryzyka występowania zaników mięśniowych, które mogą powstać w przypadku unieruchomienia ręki. Przykładowe zabiegi fizykoterapii – krioterapia z azotem, elektrostymulacja mięśni barku, jonoforeza
  • rehabilitacja – jeżeli dolegliwości bólowe uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności, warto zwrócić się po pomoc do rehabilitanta. Odpowiednio dobrana rehabilitacja lub masaż mogą wzmocnić bark i całkowicie zlikwidować ból
  • kinezyterapia – polega na wykonywaniu odpowiednio dobranych ćwiczeń w zakresie ruchu barku, które mają na celu wzmocnienie mięśni i zapewnienie ruchomości barku.
  • unieruchomienie kończyny – to rozwiązanie stosuje się często jako metodę leczenia zachowawczego np. w przypadku niestabilności stawu barkowo – obojczykowego. Kończyna zostaje unieruchomiona na temblaku przez ok. 1-3 tygodni do czasu, aż ból ustąpi
  • kinesiotaping – plastrowanie dynamiczne umożliwia uregulowanie napięcia mięśniowego, dzięki czemu zwiększa się zakres ruchu mięśni. Terapię kinesiotapingu można stosować w przypadku tradycyjnej fizjoterapii i fizjoterapii sportowej jako sposób na uśmierzenie bólu i wzmocnienie stawów i mięśni po przebytych kontuzjach
  • suplementacja diety – kontuzje oraz zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego mogą być wywołane brakiem mazi stawowej, a co za tym idzie zużyciem chrząstki stawowej. W zdegenerowanej chrząstce może występować bardzo mała ilość kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie powierzchni chrząstki. Z kolei niedobór siarczanu chondroityny powoduje niewystarczające odżywienie masy chrząstek. Dzięki suplementacji preparatem zawierającym w swoim składzie kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny możliwe jest uzupełnienie brakujących związków w chrząstce stawowej. Postępujące niedobory składników odżywczych w chrząstce prowadzą do jej degeneracji. Dlatego tak ważnej jest uzupełnienie niedoborów występujących w chrząstce, zwłaszcza jeżeli intensywnie przeciążamy stawy lub występują w nich zmiany zapalne i zwyrodnieniowe. Niestety skuteczność działania poszczególnych suplementów na stawy jest bardzo różna, dlatego sprawdź, jak wybrać najlepszy suplement diety na stawy.
  • zdrowy styl życia – właściwa dieta, unikanie stresu, zapewnienie regeneracji organizmu, a także szereg innych nawyków pomogą Ci cieszyć się doskonałym zdrowiem. Warto traktować zdrowy styl życia nie jako chwilowy, modny trend, ale najlepszą profilaktykę zdrowego organizmu.

 

Boli Cię staw barkowy? Nie musi!

Zależnie od przyczyn bólu w obrębie stawu barkowego konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków zaradczych lub zalecanego leczenia. Pamiętaj jednak, że dzięki właściwej suplementacji diety możesz dostarczyć stawom niezbędnych składników odżywczych, co oznacza, że możesz pomóc swoim stawom odzyskać ruchomość i dobrą kondycję.  

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Zobacz również:

Budowa stawu barkowego

Staw ramienny łączy kości ramienną z łopatką. Powierzchnie stawowe utworzone są przez głowę kości ramiennej i panewkę stawową łopatki. Panewka stawowa jest pokryta chrząstką szklistą, na jej brzegu jest nałożony dookoła pierścień włóknisty-obrąbek stawowy, który dodatkowo pogłębia...

Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami...

Praca zawodowa a dolegliwości stawów

Choroby reumatyczne nie tylko ogromnie obniżają komfort i jakość naszego życia, ale także są bardzo częstym powodem rezygnacji z pracy zawodowej. W Polsce, a także wielu innych krajach europejskich, to właśnie choroby reumatyczne są niezwykle częstym...

Przyczyny bólu stawów

Przyczyn bólu stawów jest wiele. Mogą być one spowodowane mikrourazami, wadami wrodzonymi, chorobami metabolicznymi i zwyrodnieniowymi. W artykule opisujemy jakie są najczęstsze przyczyny destrukcji chrząstki stawowej, a także w jaki sposób możemy zapobiegać lub minimalizować...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.