"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Ból barku

Staw barkowy wykazuje największy zakres ruchów ze wszystkich stawów w naszym organizmie. O tym, jak ważny jest bark na co dzień, uświadamiamy sobie, gdy pojawiają się pierwsze dolegliwości bólowe i problemy z jego pełną ruchomością. W przypadku nadwyrężenia któregoś z nich może pojawić się ból, który często określany jest mianem zespołu bolesnego barku.

 

 

Rodzaje bólu barku i objawy towarzyszące

Ból może pojawić się nagle w wyniku zerwania ścięgien lub też może narastać stopniowo jak ma to miejsce w przypadku zapalenia kaletki maziowej lub ścięgien. Rozwijający się ból jest charakterystyczny także dla mikrourazów, które powstają przy często powtarzanym ruchu nadmiernie obciążającym staw barkowy. Z kolei niemal całkowitemu zesztywnieniu stawu może dodatkowo towarzyszyć ból promieniujący do ręki czy karku.

 

Ból barku może promieniować do ręki lub karku

 

 

Przy dolegliwościach bólowych barku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania, które pozwolą lepiej zdiagnozować ból i jego możliwe konsekwencje:

 

 • czy ból utrzymuje się stale? Na jak długo ból ustępuje?
 • czy odczuwasz większy ból podczas wykonywania ruchów barkiem?
 • czy uderzyłeś się lub doznałeś urazu w okolicach barku lub ramienia?
 • czy doszło do wybicia barku?
 • czy występuje obrzęk wokół ramienia?
 • czy doszło do zmiany kształtu w okolicy obojczyka? i czy towarzyszy temu ból lub obrzęk?
 • czy możesz samodzielnie poruszać ręką i wykonywać pełne ruchy?
 • jakiego typu ruchy są utrudnione - ruchy bierne, ruchy okrężne, ruchy odwodzenia, przywodzenia? 
 • czy dolegliwościom bólowym barku towarzyszy gorączka lub osłabienie?
 • czy występują zaczerwienienia w okolicach barku?
 • Czy okolice stawu barkowego są ciepłe lub / i spuchnięte?
 • czy odczuwasz mocniejszy ból barku podczas wykonywania ruchów szyją?
 • czy ból promieniuje do dłoni i łopatki?
 • czy zauważyłeś u siebie zaburzenia neurologiczne (mrowienie, niedowład, zaburzenia czucia)?

 

Lekarz prowadzący wywiad m.in. na podstawie powyższych pytań zaleci dalszą diagnostykę, w celu stwierdzenia, czy ból jest wynikiem zakażenia, choroby reumatycznej, choroby neurologicznej, uszkodzenia układu ruchu lub choroby ogólnoustrojowej. Ból w okolicach barku może być wywołany także chorobami niedokrwiennymi serca.  Przyczyn bólu stawu barkowego jest bardzo dużo. Dlatego bardzo ważna jest precyzyjna diagnostyka, a następnie zalecenie odpowiedniego leczenia zachowawczego lub operacyjnego, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Warto jednak pamiętać, że zanim pojawią się pierwsze dolegliwości bólowe, warto stosować profilaktykę zdrowych stawów oraz przerzucić się na zdrowy styl życia, który może uchronić nas przed licznymi dolegliwościami. 

 

Wzmocnij swoje stawy barkowe, zanim będzie za późno. Sprawdź skuteczność preparatu Hyalutidin HC Aktiv!

 

Przyczyny bólu barku

Przyczyn bólu barku może być wiele. Mogą to być urazy mechaniczne, jak i stany zapalne. Dolegliwości bólowe występujące w okolicy barku bardzo często określane są mianem zespołem bolesnego barku. Pod tą nazwą kryją się różne choroby i dolegliwości, dla których charakterystycznym objawem jest ból w okolicy barku.

 

Zmiany w obrębie stawu wywołane są najczęściej:

 • uszkodzeniami chrząstki stawowej
 • mechanicznymi urazami barku
 • zmianami zwyrodnieniowymi
 • chorobami neurologicznymi
 • przeciążeniami

 

Ból barku często dotyczy sportowców, którzy mocno eksploatują ręce, nadmiernie obciążając barki. Kontuzje w okolicach barku niezwykle często przytrafiają się siatkarzom, piłkarzom ręcznym, sportowcom uprawiającym badminton czy sporty walki. Przeciążenia barku w pierwszej kolejności mogą wywołać uczucie kłucia, a w konsekwencji objawiają się intensywnym bólem i problemami z zachowaniem pełnej ruchomości.

 

Niektóre ćwiczenia mogą przeciążać stawy barkowe

 

Choroby i dolegliwości barku

Najczęstsze dolegliwości, które objawiają się bólem barku:

 • uszkodzenie stożka rotatorów – na stożek rotatorów składają się cztery mięśnie oraz otaczające je ścięgna. Stożek rotatorów stabilizuje kość ramienną w panewce i jest on najsilniejszym inicjatorem ruchu (odwodzenia i zgięcia). Do przeciążenia struktury lub nawet jej zerwania może dojść w przypadku wykonania jednego nagłego szarpnięcia. Jednak najbardziej narażoną grupą na zwyrodnieniowe uszkodzenia stożków rotatorów są osoby, które wykonują powtarzające ruchy (np. malarze pokojowi, siatkarze, piłkarze ręczni). Objawami uszkodzenia stożka rotatorów jest ból pojawiający się w 1/3 bliższej ramienia, osłabienie siły w barku oraz ból, który powstaje w środkowej fazie odwodzenia ramienia.
 • zespół ciasnoty podbarkowej – zablokowanie możliwości wykonania pełnego ruchu wślizgiwania się kości ramiennej pod wyrostek barkowy nazywamy zespołem ciasnoty podbarkowej. Zablokowanie przestrzeni barkowych może być skutkiem powstania stanu zapalnego lub wytworzenia narośli kostnych. Towarzyszący tej dolegliwości ból może być bardzo silny.
 • zamrożony bark – uczucie zesztywnienia, które pojawia się przy dolegliwościach zapalnych tkanek otaczających staw barkowy. Dolegliwość ta nazywana jest także zrastającym lub zrostowym zapaleniem torebki stawowej stawu ramienno-łopatkowego. Częstym powodem pojawienia się tej dolegliwości jest uszkodzenie stożka rotatorów, ale mogą to być także przyczyny bezpośrednio niezwiązane z barkiem (np. zawał serca).
 • choroby zapalne – w przypadku chorób zapalnych wewnątrz stawu bardzo często pojawia się płyn. Chorobami zapalnymi, które mogą wywołać ból barku są m.in. RZS, łuszczycowe zapalenie stawów, artretyzm.
 • zrastające zapalenie torebki stawu ramiennego – schorzenie, które objawia się wysokim odczynem zapalnym w torebce stawowej. Dolegliwość ta może być spowodowana przyczynami ogólnoustrojowymi (infekcja wirusowa, zapalenie stawów) lub też może powstać w wyniku uszkodzenia struktury wewnątrzstawowej.
 • niestabilność stawu barkowo-obojczykowego – dolegliwość ta bardzo często powstaje u narciarzy lub motocyklistów, którzy z bardzo dużą prędkością upadają na bark. Niestabilność w obrębie obręczy barkowej wynika często z zerwania połączeń pomiędzy obojczykiem i łopatką. Intensywność bólu, która pojawia się w przedniej części stawu ramiennego, uzależniona jest od stopnia uszkodzenia (6-stopniowa skala uszkodzeń).

 

Diagnostyka bolesnego barku

Zakres badań uzależniony jest w dużej mierze od intensywności oraz lokalizacji bólu. Najczęściej stosowane badania to:

 • badania kliniczne – prowadzone początkowo przez lekarza pierwszego kontaktu, a następnie przez odpowiedniego specjalistę np. lekarza ortopedę czy reumatologa
 • rezonans magnetyczny – aby uzyskać bardzo precyzyjne wyniki wykonuje się rezonans magnetyczny wraz z kontrastem podawanym dostawowo. Rezonans magnetyczny z kontrastem umożliwia bardzo precyzyjne zdiagnozowanie uszkodzenie stożka rotatorów
 • badanie USG – wykonuje się w celu stwierdzenia niestabilności barku. Badanie USG wykonuje się także do oceny uszkodzenia stożka rotatorów, konieczna jest jednak bardzo precyzyjne ułożenie ręki.
 • badanie RTG – pomaga wykluczyć inne schorzenia np. w przypadku niestabilności stawu barkowo-obojczykowego pozwala wykluczyć złamanie.

 

Profilaktyka zespołu bolesnego barku

W profilaktyce bolesnego barku ważną rolę odgrywają:

 • fizykoterapia – ma na celu zmniejszenie bólu i ograniczenie ryzyka występowania zaników mięśniowych, które mogą powstać w przypadku unieruchomienia ręki. Przykładowe zabiegi fizykoterapii – krioterapia z azotem, elektrostymulacja mięśni barku, jonoforeza
 • rehabilitacja – jeżeli dolegliwości bólowe uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności, warto zwrócić się po pomoc do rehabilitanta. Odpowiednio dobrana rehabilitacja lub masaż mogą wzmocnić bark i całkowicie zlikwidować ból
 • kinezyterapia – polega na wykonywaniu odpowiednio dobranych ćwiczeń w zakresie ruchu barku, które mają na celu wzmocnienie mięśni i zapewnienie ruchomości barku.
 • unieruchomienie kończyny – to rozwiązanie stosuje się często jako metodę leczenia zachowawczego np. w przypadku niestabilności stawu barkowo – obojczykowego. Kończyna zostaje unieruchomiona na temblaku przez ok. 1-3 tygodni do czasu, aż ból ustąpi
 • kinesiotaping – plastrowanie dynamiczne umożliwia uregulowanie napięcia mięśniowego, dzięki czemu zwiększa się zakres ruchu mięśni. Terapię kinesiotapingu można stosować w przypadku tradycyjnej fizjoterapii i fizjoterapii sportowej jako sposób na uśmierzenie bólu i wzmocnienie stawów i mięśni po przebytych kontuzjach
 • suplementacja diety – kontuzje oraz zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego mogą być wywołane brakiem mazi stawowej, a co za tym idzie zużyciem chrząstki stawowej. W zdegenerowanej chrząstce może występować bardzo mała ilość kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie powierzchni chrząstki. Z kolei niedobór siarczanu chondroityny powoduje niewystarczające odżywienie masy chrząstek. Dzięki suplementacji preparatem zawierającym w swoim składzie kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny możliwe jest uzupełnienie brakujących związków w chrząstce stawowej. Postępujące niedobory składników odżywczych w chrząstce prowadzą do jej degeneracji. Dlatego tak ważnej jest uzupełnienie niedoborów występujących w chrząstce, zwłaszcza jeżeli intensywnie przeciążamy stawy lub występują w nich zmiany zapalne i zwyrodnieniowe. Niestety skuteczność działania poszczególnych suplementów na stawy jest bardzo różna. Przetestuj na swoich stawach suplement Hyalutidin HC Aktiv. Preparat ten pomógł już wielu sportowcom i osobom, wykonującym pracę, która naraża ich stawy na ciągłe przeciążenia. Hyalutidin polecany jest przez ogromną grupę rehabilitantów i fizjoterapeutów, którzy doskonale wiedzą, jak ważne dla stawów jest uzupełnienie niedoborów kwasu hialuronowego. Przekonaj się o skuteczności preparatu Hyalutidin także i Ty.
 • zdrowy styl życia – właściwa dieta, unikanie stresu, zapewnienie regeneracji organizmu, a także szereg innych nawyków pomogą Ci cieszyć się doskonałym zdrowiem. Warto traktować zdrowy styl życia nie jako chwilowy, modny trend, ale najlepszą profilaktykę zdrowego organizmu.

 

Boli Cię staw barkowy? Nie musi!

Zależnie od przyczyn bólu w obrębie stawu barkowego konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków zaradczych lub zalecanego leczenia. Pamiętaj jednak, że dzięki właściwej suplementacji diety możesz dostarczyć stawom niezbędnych składników odżywczych, co oznacza, że możesz pomóc swoim stawom odzyskać ruchomość i dobrą kondycję.  

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Zespół bolesnego barku Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku jest swego rodzaju zmianami zwyrodnieniowymi stawu barkowego, znanym także pod nazwą choroba Duplaya. Zmiany zwyrodnieniowe dotyczą zwykle osób w wieku 45-55 lat.

Staw barkowy Staw barkowy

Staw ramienny łączy kości ramienną z łopatką. Powierzchnie stawowe utworzone są przez głowę kości ramiennej i panewkę stawową łopatki. Panewka stawowa jest pokryta chrząstką szklistą, na jej brzegu jest nałożony dookoła pierścień włóknisty-obrąbek stawowy, który dodatkowo pogłębia...

Pierwsze objawy choroby reumatycznej Pierwsze objawy choroby reumatycznej

Na choroby reumatyczne cierpi prawie co czwarty Polak. Konsekwencją nieleczonych chorób reumatycznych może być trwałe inwalidztwo, a nawet skrócenie życia o 10 lat.* W obliczu tych konsekwencji, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności