Chondroityna - gwarancja elastyczności tkanki

Następnym podstawowym a zarazem niezbędnym składnikiem masy chrząstek oraz magnesem do płynów jest mukopolisacharyd chondroityny, który odpowiada za elastyczność tkanki. Oprócz tego wspomaga regenerację chrząstki, która nie posiada układu krwionośnego i jest odżywiana wyłącznie za pośrednictwem płynu synowialnego, czyli mazi stawowej. Niedobór chondroityny powoduje niedostateczne zaopatrzenie chrząstek w potrzebne składniki, wynikiem czego są, w późniejszym okresie, uszkodzone i zdegenerowane komórki, niezdolne do regeneracji po codziennym wysiłku. Podstawowa masa chrząstki tracąc swoją elastyczność traci tym samym zdolność tłumienia uderzeń. Powoduje to dalszą degenerację chrząstki i przyczynia się do rozwoju i powstawania choroby zwyrodnieniowej stawów.

 

Według zaleceń Europejskiej Ligi przeciwko Reumatyzmowi (EULAR) i Międzynarodowego Towarzystwa Badań Choroby Zwyrodnieniowej Stawów (OARSI), chondroityna wykazuje średnio-silny do silnego wpływ na zmniejszenie bólu i zwiększenie funkcjonalności stawów. Jednocześnie udowodniono, że skuteczność chondroityny jest uzależniona od obecności i stężenia kwasu hialuronowego.

Siarczan chondroityny struktura chemiczna:

Siarczan chondroityny to siarczanowy glikozaminoglikan (GAG) składający się z łańcucha przemiennego cukrów (N-acetylogalaktozaminy i kwasu glukuronowego) o masie cząsteczkowej od 10 do 50 kDa. Łańcuchy siarczanu chondroityny to nierozgałęzione polisacharydy o zmiennej długości. Wraz z glukozaminą, siarczan chondroityny stał się powszechnie stosowanym suplementem diety w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

 

Autor: dr Lidia Dušek

 

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Tags:

Zobacz również:

Kwas hialuronowy

Podstawowy kamień budowlany 'mazi' stawowej. Kwas hialuronowy stanowi element budulcowy chrząstki hialitowej. By chrząstka mogła się regenerować i prawidłowo funkcjonować wymaga ciągłego uzupełniania ubytków kwasu hialuronowego, który przeciwdziała jej wysychaniu.

Efekty działania suplementów na stawy

Wzmocnienie stawów, ograniczenie dolegliwości bólowych czy też poprawa struktury stawów... pożądanych efektów działania suplementów na stawy jest wiele. Sprawdź czego tak naprawdę możesz oczekiwać od preparatu na stawy...

Glukozamina na stawy

Czy zawarta w preparatach na stawy glukozamina przynosi realną poprawę ich kondycji? Sprawdź, czym jest glukozamina, kiedy się ją stosuje, a także jakie są spodziewane efekty suplementacji glukozaminą.

Kwas hialuronowy - tabletki, płyn, maści, kremy

Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w profilaktyce sprawnych stawów. Jego suplementacja może przybrać różną formę – tabletek, maści, zastrzyków czy płynu do picia. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze kwasu hialuronowego.

Dieta dla stawów

Na kondycję stawów wpływa wiele czynników. Niezwykle istotną rolę w zapewnieniu właściwego funkcjonowania stawów odgrywa sposób żywienia. Właściwie dobrana dieta nie tylko wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie, ale także zmniejsza ból stawów i przyspiesza okres ich regeneracji.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.