odsłuchaj lektora

Chondromalacja rzepki - rozmiękanie chrząstki stawowej

Chondromalacja rzepki jest schorzeniem polegającym na rozmiękaniu chrząstki stawowej, która prowadzi do jej destrukcji. W wyniku tych zmian chrząstka traci swe właściwości, przestaje być twarda i sprężysta, staje się miękka i pojawiają się na niej ubytki, przez co odsłania i niedostatecznie chroni tkankę podrzęstną i kostną, które są pod nią położone.

Kilka słów o chrząstce stawowej

Głównym i podstawowym problemem chrząstki stawowej jest fakt, że nie jest ona w żaden sposób ukrwiona, unaczyniona ani nie jest też unerwiona. Chrząstka stawowa jest odżywiana głównie przez płyn stawowy, w bardzo niskim stopniu przez naczynia kostne. Mimo to płyn stawowy, czyli maź stawowa stanowi podstawę jej 'żywienia'. Zła jakość mazi stawowej lub niski jej poziom prowadzi do wielu innych zmian w stawach najczęściej o podłożu zapalnym. Dlatego tak ważne jest stałe uzupełnianie mazi stawowej. Głównymi składnikami mazi stawowej jest kwas hialuronowy i chondroityna. Kwas hialunowy odpowiada za dobre 'samrowanie' w stawach natomiast chondroityna stanowi dosłownie 'pokarm' dla komórek chrząstek stawowych.

Wiesz, że wystarczy już jedno opakowanie Hyalutidin HC Aktiv aby uzupełnić maź stawową we wszystkich stawach?

Przyczyny chondromalacji rzepki

Przyczyną zmian jest najczęściej:

 • przebyty uraz stawu kolanowego
 • rzadziej przyczyną mogą być wady kończyn dolnych takie jak koślawość kolan, płaskostopie
 • nadmierne obciążenie stawów kolanowych, np. na skutek nadwagi lub niewłaściwie prowadzonego treningu
 • nieprawidłowe położenie rzepki
 • nadmiernie napięte lub osłabione mięśnie w okolicy stawu kolanowego.

Ze względu na przyczynę powstania zmian w obrębie stawu omawiane zmiany zwyrodnieniowe dzieli się na :

 • Pierwotne - czyli takie które powstają i rozwijają się bez konkretnej przyczyny
 • Wtórne- które są skutkiem przebytych urazów lub powstałe na skutek określonej choroby lub stosowanego leczenia.

Chondromalacja rzepki objawy

Chondromalacja niestety występuje głównie u osób młodych - około 20 roku życia. Dotyczy częściej kobiet niż u mężczyzn. Pierwszym objawem jest ból w przedniej części stawu kolanowego, który nasila się podczas długotrwałego przebywania w jednej pozycji (stania lub siedzenia), a także podczas ruchu (długotrwałego chodzenia lub biegania oraz wchodzenia po schodach, a także wykonywania przysiadów).
Bólowi temu towarzyszyć mogą takie dolegliwości jak:

 • obrzęk stawu kolanowego
 • trzeszczenia
 • czasami sztywność
 • zablokowanie stawu
 • tkliwość uciskowa i palpacyjna.

Mimo wszystko zdarza się także, że chondromalacja rzepki pojawia się u osób starszych. Jest ona wówczas najczęściej objawem zapalenia powierzchni stawowych stawu kolanowego.

Wiedziałeś że uzupełniając niski poziom mazi stawowej wpływasz pozytywnie na likwidację procesów zapalnych w stawach?

chondromalacja-rzepki.jpg

Rys.1 Chondromalacja rzepki stawu kolanowego

Jak zdiagnozować chondromalację?

W celu prawidłowej diagnozy chondromalacji rzepki należy wykonać badania:

 • ultrasonograficzne
 • rezonans magnetyczny lub artroskopię, czyli wziernikowanie.

​Odczytując zdjęcia RTG lub inne wyniki badań poleca się zwrócić uwagę zwłaszcza na zaobserwowanie wyrośli kostnych na brzegach rzepki. To one świadczą o zaawansowanym stadium choroby.

Rozwój chondromalacji

Aby określić na jakim etapie rozwoju jest chondromalacja używa się skali według Outerbridge’a, w której:

 • 0 oznacza prawidłowy stan chrząstki stawowej;
 • 1O - zmiękczenie i spluszowacenie chrząstki stawowej;
 • 2O - występują pęknięcia oraz fragmentacja, w której szczelina wynosi mniej niż 1,25mm;
 • 3O - występujące pęknięcia sięgają do kości, ale nie odsłaniają jej; szczelina pęknięcia ma tu grubość powyżej 1,25mm;
 • 4O - ubytki odsłaniają kość podchrzęstną.

Uszkodzenia głębokie:

 • 3O oraz 4O - prowadzą do zmian zwyrodnieniowych stawu.

Zmiany te mogą występować także w innych stawach ludzkiego organizmu, jednak najczęściej dotyczą one stawu kolanowego.

Profilaktyka

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chondromalacji rzepki przede wszystkim nalezy pamiętać o dokładnej rozgrzewce przed każdym wysiłkiem fizycznym. Dbajmy o kondycje przez cały rok a nie tylko wtedy kiedy np wybieramy się na narty. Regularne ćwiczenia są kluczem do utrzymania sprawności stawów.

Wiedziałeś że Hyalutidin HC Aktiv zawiera aż 15000 mg kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny, czyli podstawowych składników budulcowych stawów?

'Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. '

Wanda Bąk

'Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. '

Filomena Piekiełko

'Po trzech tygodniach od rozpoczęcia zażywania Hyalutidinu przebiegłem na treningu maraton i po raz pierwszy od roku nie miałem spuchniętego chorego kolana. Byłem bardzo zadowolony.'

August Jakubik, ultramaratończyk

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności