"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

odsłuchaj lektora

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna, zwana także młodzieńczą kifozą lub jałową martwicą kręgosłupa jest chorobą polegającą na pogłębieniu i usztywnieniu kifozy kręgosłupa.

 

Charakterystyka

W jej przebiegu dochodzi do obumierania tkanki kostnej spowodowanego zaburzeniami ukrwienia danego obszaru kręgosłupa. Tkanka ta regeneruje się, jednak powoduje to zniekształcenia kości (kręgów), polegające na przyjmowaniu przez trzony kręgów oraz krążki międzykręgowe klinowatego kształtu, co w efekcie daje deformację kręgosłupa w postaci znacznie pogłębionej kifozy

 

Przyczyna choroby Scheuermanna

Choroba ta dotyczy około 1% osób młodych, między 10 a 14 rokiem życia, w podobnej ilości chłopców jak i dziewczęta. Przyczyna choroby Scheuermanna nie jest do końca poznana. Istnieje wiele teorii min:

 1. Przypuszcza się, iż jednym z czynników jej występowania może być czynnik genetyczny.
 2. Scheuermann, od którego nazwiska powstała nazwa choroby Scheuermanna twierdził, że przyczyną jest martwica trzonów kręgowych, która jest powodem zniekształceń, a te z kolei wynikają z nierównomiernego obciążenia. Teorię Scheuermanna potwierdzały badania radiologiczne.
 3. Przyczyną choroby Scheuermanna mogą być czynniki zapalne.
 4. Istnieje też kilka twierdzeń, które mówią, że przyczyną choroby Scheuermanna mogą być nagromadzone i powtarzające się urazy i mikrourazy, jak również intensywne uprawianie sportu w młody wieku.
 5. Ponad to wymienia się jeszcze kilka innych prawdopodobnych przyczyn:
 • niedobory witaminy A
 • schorzenia w obrębie mięśni
 • zaburzenia endokrynologiczne

 

 

choroba-scheuermanna-mlodziencza-kifoza.jpg

Rys. 1 Młodzieńcza Kifoza - choroba Scheumanna

 

 

Objawy i przebieg

Choroba Scheuermanna rozwija się zwykle powoli, a jej przebieg trwa około trzech lat. Jednym z pierwszych, zauważalnych objawów choroby Scheuermanna jest deformacja postawy polegająca na powiększeniu kifozy oraz garbieniu się. Towarzyszyć im może także:

 • ograniczona ruchomość kręgosłupa
 • skolioza
 • ból pleców
 • szybka męczliwość mięśni tułowia

Dolegliwości bólowe pojawiają się zwykle podczas długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej, ale także podczas długotrwałego chodu.

 

Diagnoza

U pacjenta z takimi objawami jak wyżej opisane wykonuje się zdjęcie rentgenowskie w celu potwierdzenia diagnozy. Na zdjęciu RTG widoczne są zmiany powstałe w obrębie kręgosłupa. W bardzo zaawansowanych postaciach omawianej choroby może dojść do znacznego zaokrąglenia pleców, co może powodować ucisk na klatkę piersiową oraz brzuch, a tym samym na serce, płuca, żołądek. Powodować to może ból, duszność oraz zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

 

skolioza-kregoslupa.jpg

Rys. 2 Skolioza

 

Postacie choroby Scheuermanna

Chorobę Scheuermanna charakteryzuje obumieranie tkanki kostnej oraz chrzęstnej, zalicza się ją do grupy jałowych martwic. W zależności od miejsca występowania rozróżnia się trzy postacie choroby:

 • piersiową - występującą najczęściej, w przebiegu której obserwuje się plecy okrągłe;
 • piersiowo-lędźwiową - w przebiegu której obserwuje się plecy płaskie;
 • lędźwiową - występującą najrzadziej, w przebiegu której obserwuje się plecy płaskie.

 

Wiedziałeś że składniki preparatu Hyalutidin HC Aktiv uzupełniają maź stawową we wszystkich stawach oraz odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa?

 

Profilaktyka

Kręgosłup to tak naprawdę podstawa która utrzymuje cały kościec. Pamiętajmy że profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie. Kluczem do zahamowania zniekształceń jest natychmiastowa reakcja przy pierwszych objawach. Dolegliwości bóle w obrębie kręgosłupa nigdy nie powinny być bagatelizowane. Na kondycję bez wątpienia wpływają regularne ćwiczenia, zdrowa dieta dostarczająca składników budulcowych kości i chrząstek, a nawet zmiana codziennych nawyków. W celu ustalenia bezpiecznej aktywności fizycznej najlepiej skonsultować się ze specjalistą fizjoterapeutą lub rehabilitantem, którzy dobiorą specjalne ćwiczenia biorąc pod uwagę kondycję fizyczną i możliwości pacjenta.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Stawy kręgosłupa Stawy kręgosłupa

Kręgosłup stanowi centralną oś ciała, pełni funkcję podporową. Jest rodzajem elastycznego i wytrzymałego 'pancerza', chroniącego delikatne struktury nerwowe przed uszkodzeniem.
 

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

ZZSK - Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (spondyloarthritis ankylopoetica) zwane jest także chorobą Bechterewa lub chorobą Pierre-Marie-Strumpla i Lorraina. Jest to postępująca, przewlekła choroba...

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Dyskopatia - czyli zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to choroba, która rozwija się dość podstępnie, latami niszczy i degeneruje krążki międzykręgowe oraz zakończenia nerwowe. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności