Choroby dłoni i palców

Nasze dłonie, nadgarstki i palce u rąk są niemal cały czas w użyciu. Nadmierny ruch, tryb życia, a także dieta, mogą być przyczyną licznych dolegliwości dłoni i palców. Bardzo często bagatelizujemy pierwsze objawy, ponieważ ze względu na nasze obowiązki zawodowe i rodzinne nie mamy czasu się nimi zająć. Postępujące dolegliwości dłoni i palców mogą prowadzić do ograniczenia sprawności. Ból dłoni i palców może być wywołany wieloma czynnikami. Poszczególne dolegliwości mogą mieć podłoże neurologiczne, reumatologiczne, a inne będą schorzeniami naczyń krwionośnych lub ortopedycznymi.

Budowa dłoni i palców

Specyficzna budowa dłoni i placów sprzyja powstawaniu urazów. Ból może wynikać z dolegliwości ścięgien, nerwów oraz mięśni. Bardzo uciążliwe mogą okazać się zapalne choroby dłoni i palców. Przewlekły ból, sztywność, ograniczenie ruchomości oraz obrzęk to oznaki, które mogą świadczyć o występowaniu choroby zwyrodnieniowej.

Drętwienie palców

Wielu chorobom i dolegliwościom palców towarzyszy objaw drętwienia. Nie powinno się lekceważyć tego sygnału. Tak naprawdę drętwienie może wynikać z jednego z wielu schorzeń np. neuropatia obwodowa, stwardnienie rozsiane, zespół Guillaina-Barrégo, cukrzyca lub miażdżyca. Z punktu widzenia ortopedycznego, ból i mrowienie dłoni mogą być także spowodowane zmianami kręgosłupa, czy stawu ramiennego. Z kolei drętwienie i sztywność stawów może być także objawem dolegliwości reumatycznych.

Rehabilitacja w chorobach palców i dłoni

W chorobach dłoni i palców bardzo ważną rolę odgrywa rehabilitacja. Wykonywanie regularnych ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta może pomóc w przywróceniu sprawności i ruchomości stawów dłoni i palców. Zbyt długie zwlekanie z rozpoczęciem rehabilitacji może doprowadzić do zniekształcenia palców, zaburzenia czucia, a w konsekwencji nawet do inwalidztwa.

reumatoidalne-zapalenie-stawow-w-dloni.png
Reumatoidalne zapalenie stawów w dłoni


Schorzenia dłoni i palców

Do najczęstszych chorób dłoni i palców zaliczamy:

Pierwsze objawy choroby reumatycznej Pierwsze objawy choroby reumatycznej

Na choroby reumatyczne cierpi prawie co czwarty Polak. Konsekwencją nieleczonych chorób reumatycznych może być trwałe inwalidztwo, a nawet skrócenie życia o 10 lat.* W obliczu tych konsekwencji, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby...

Zespół Volkmanna Zespół Volkmanna

Przykurcz niedokrwiennny zwany także zespołem Volkmanna. Jest pewnego rodzaju zwyrodnieniem mięśni.

Zespół cieśni nadgarstka Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka występuje częściej u kobiet i jest najczęstsza neuropatią uciskową. Dolegliwości przeważnie dotyczą ręki dominującej.

Zespół algodystroficzny Zespół algodystroficzny

Zespół algodystroficzny, zwany także zespołem odruchowej dystrofii współczulnej, kompleksowym regionalnym zespołem bólowym (KZBR) lub zwany wcześniej zespołem Sudecka - od nazwiska niemieckiego chirurga, który jako pierwszy...

Uogólniona wiotkość stawów Uogólniona wiotkość stawów

Uogólniona wiotkość stawów, zwana także zespołem hipermobilności konstytucjonalnej (ZHK) lub zespołem nadruchomości opisana została po raz pierwszy w latach 60-tych ubiegłego stulecia...

Rizartroza Rizartroza

Rizartoza jest druga w kolejności najczęściej występujących zmian zwyrodnieniowych stawów. Choroba ta występuje zwykle u osób po 65 roku życia i dotyczy około 64-78% mężczyzn i 71-99% kobiet w tym wieku...

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów zwane jest także młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów lub rzadziej młodzieńczym przewlekłym zapaleniem stawów.

Jałowa martwica kości Jałowa martwica kości

Jałowa martwica kości jest zwana także aseptyczną martwicą kości lub aseptyczną nekrozą kości. To zespół chorobowy, ktory charakteryzuje się obumieraniem tkanki kostnejco prowadzi do zniekszrałceń i wtórnych zmian zwyrodnieniowych.

Choroba de Quervaine Choroba de Quervaine

Choroba de Quervaina objawia się bólem, a powoduje ją zapalenie pochewki ścięgnistej. Najczęściej obejmuje kości nadgarstka. Zespół de Quervaina jest zaliczany do tzw. entezopatii.

Artretyzm - dna moczanowa Artretyzm - dna moczanowa

Dna moczanowa, nazywana także podagrą lub skazą moczanową czy bardziej popularnie - artretyzmem, jest przewlekłą chorobą związaną z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego i jego nadmiernym stężeniem we krwi. Dna moczanowa spowodowana jest zazwyczaj nadmiernym wytwarzaniem tego związku lub jego niedostatecznym wydalaniem z organizmu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności