Choroby kręgosłupa

Codzienne przeciążenia, niewystarczająca aktywność fizyczna, zła postawa, wcześniejsze urazy oraz wady wrodzone mogą przyczynić się do powstania chorób kręgosłupa. Choroby kręgosłupa to ogromne wyzwanie współczesnej medycyny. Charakterystyczne dla chorób jest to, że objawy mogą nasilać się bardzo szybko. W konsekwencji prowadzą nie tylko do ograniczenia sprawności, ale także do inwalidztwa.

Profilaktyka chorób kręgosłupa

Kręgosłup stanowi podporę całego ciała. W budowie kręgosłupa możemy wyróżnić część szyjną, piersiową, lędźwiową, krzyżowa oraz guziczną. Kręgosłup utrzymuje ciężar ciała, amortyzuje wstrząsy i co bardzo ważne ochrania rdzeń kręgowy.

Profilaktyce i leczeniu chorób kręgosłupa raczej nie pomaga obecny styl życia. W wielu krajach wysokorozwiniętych możemy wskazać na występowanie zjawiska „lenistwa ruchowego”. Siedzący tryb pracy oraz brak aktywności fizycznej to bardzo częste przyczyny bólu w obrębie kręgosłupa. Dobroczynny wpływ sportu na organizm ludzki jest znany nie od dziś. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wykonywane regularnie mogą wzmocnić kręgosłup i zapobiegać powstawaniu przykurczy więzadeł i zaniku mięśni, które stabilizują kręgosłup.

skolioza-kregoslupa.png
Skolioza kręgosłupa

Schorzenia kręgosłupa:

Poniżej opisujemy najczęstsze choroby kręgosłupa:

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Dyskopatia - czyli zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to choroba, która rozwija się dość podstępnie, latami niszczy i degeneruje krążki międzykręgowe oraz zakończenia nerwowe. 

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

ZZSK - Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (spondyloarthritis ankylopoetica) zwane jest także chorobą Bechterewa lub chorobą Pierre-Marie-Strumpla i Lorraina. Jest to postępująca, przewlekła choroba...

Spondyloartroza Spondyloartroza

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa polegające na przedwczesnym zużyciu krążków międzykręgowych. 

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów zwane jest także młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów lub rzadziej młodzieńczym przewlekłym zapaleniem stawów.

Choroba Pageta Choroba Pageta

Zniekształcające zapalenie kości to choroba w której występują zaburzenia procesu w tworzeniu tkanki kostnej. 

Choroba Scheuermanna Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna, inaczej kifoza młodzieńcza lub jałowa martwica kręgosłupa to choroba kręgosłupa w wyniku której dochodzi do powolnego wygięcia kręgosłupa w tył w odcinku piersiowym. 

Artroza Artroza

Artroza należy do grupy chorób reumatycznych. Oznaczenie choroby pochodzi od F. von Millera (1913), który został dotknięty zmianami chorobowymi w strukturze widocznej w anatomicznym preparacie chrząstki. W porównaniu z reumatycznym zapaleniem stawów...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info