Choroby kręgosłupa

Codzienne przeciążenia, niewystarczająca aktywność fizyczna, zła postawa, wcześniejsze urazy oraz wady wrodzone mogą przyczynić się do powstania chorób kręgosłupa. Choroby kręgosłupa to ogromne wyzwanie współczesnej medycyny. Charakterystyczne dla chorób jest to, że objawy mogą nasilać się bardzo szybko. W konsekwencji prowadzą nie tylko do ograniczenia sprawności, ale także do inwalidztwa.

Profilaktyka chorób kręgosłupa

Kręgosłup stanowi podporę całego ciała. W budowie kręgosłupa możemy wyróżnić część szyjną, piersiową, lędźwiową, krzyżowa oraz guziczną. Kręgosłup utrzymuje ciężar ciała, amortyzuje wstrząsy i co bardzo ważne ochrania rdzeń kręgowy.

Profilaktyce i leczeniu chorób kręgosłupa raczej nie pomaga obecny styl życia. W wielu krajach wysokorozwiniętych możemy wskazać na występowanie zjawiska „lenistwa ruchowego”. Siedzący tryb pracy oraz brak aktywności fizycznej to bardzo częste przyczyny bólu w obrębie kręgosłupa. Dobroczynny wpływ sportu na organizm ludzki jest znany nie od dziś. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wykonywane regularnie mogą wzmocnić kręgosłup i zapobiegać powstawaniu przykurczy więzadeł i zaniku mięśni, które stabilizują kręgosłup.

skolioza-kregoslupa.png
Skolioza kręgosłupa

Schorzenia kręgosłupa:

Poniżej opisujemy najczęstsze choroby kręgosłupa:

Spondyloartropatie - choroby reumatyczne Spondyloartropatie - choroby reumatyczne

Spondyloartropatie to ogólna nazwa obejmująca grupę chorób reumatycznych, w przebiegu których dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Sprawdź czym się objawiają i jakie są ich przyczyny.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Dyskopatia - czyli zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to choroba, która rozwija się dość podstępnie, latami niszczy i degeneruje krążki międzykręgowe oraz zakończenia nerwowe. 

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

ZZSK - Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (spondyloarthritis ankylopoetica) zwane jest także chorobą Bechterewa lub chorobą Pierre-Marie-Strumpla i Lorraina. Jest to postępująca, przewlekła choroba...

Spondyloartroza Spondyloartroza

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa polegające na przedwczesnym zużyciu krążków międzykręgowych. 

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów zwane jest także młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów lub rzadziej młodzieńczym przewlekłym zapaleniem stawów.

Choroba Scheuermanna Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna, inaczej kifoza młodzieńcza lub jałowa martwica kręgosłupa to choroba kręgosłupa w wyniku której dochodzi do powolnego wygięcia kręgosłupa w tył w odcinku piersiowym. 

Choroba Pageta Choroba Pageta

Zniekształcające zapalenie kości to choroba w której występują zaburzenia procesu w tworzeniu tkanki kostnej. 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności