Choroby zwyrodnieniowe

Choroby zwyrodnieniowe to szeroka grupa schorzeń, które mogą prowadzić do obniżenia jakości życia. Chory odczuwa ból i ma trudności z poruszaniem. Najczęstszymi dolegliwościami w tej grupie schorzeń są m.in. tzw. łokieć tenisisty, gonatroza, artroza, koksartroza, rizatroza. Dla naszego zdrowia wskazane jest stosowanie zasad profilaktyki chorób zwyrodnieniowych. Jeśli jednak już teraz odczuwamy skutki zmian chorobowych, zalecane jest pozostać pod opieką lekarską. Brak podjęcia odpowiednich środków, może prowadzić do dalszego uszkodzenia stawów i kości.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego dotykają miliony ludzi na całym świecie, wywołując ból i dyskomfort podczas rozmowy, jedzenia czy nawet uśmiechania się. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, począwszy od stresu i napięcia mięśniowego po urazy fizyczne i nieprawidłową anatomię. Przyjrzyjmy się bliżej temu schorzeniu, omawiając jego przyczyny, diagnozę oraz profilaktykę.

czytaj całość

Dyskopatia szyjna - przyczyny, objawy i profilaktyka

Dyskopatia szyjna to stan, w którym dochodzi do zwyrodnienia krążków międzykręgowych szyjnej części kręgosłupa. Do najczęstszych objawów zalicza się ból szyi i ramion, sztywność barków, zawroty głowy czy utratę równowagi, które doprowadzają do obniżenia sprawności w codziennym funkcjonowaniu. Dowiedz się, co jest przyczyną dyskopatii szyjnej i jak sobie z nią radzić.

czytaj całość

Dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia lędźwiowa to najczęściej diagnozowana dolegliwość kręgosłupa. Uznawana za chorobę cywilizacyjną obecnych czasów coraz częściej dotyka ludzi poniżej 40. roku życia, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Co warto wiedzieć o dyskopatii, jak ją leczyć i czy można jej zapobiec – tego dowiesz się poniżej.

czytaj całość

Uzupełnienie niedoborów mazi stawowej

Od dłuższego czasu zmagasz się z bólem w kolanach lub biodrach? Masz trudności w poruszaniu się, a nogi coraz częściej stają się sztywne i ograniczone ruchowo? Podczas treningu dokucza ci ból w okolicach stawów? Jeśli tak, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że jesteś jedną z osób, które zmagają się z niedoborem mazi stawowej. O tym, czym w ogóle jest ta substancja, jaką pełni funkcję w organizmie i jak ją uzupełniać, piszemy w poniższym artykule.

czytaj całość

Kinesiotaping w chorobach zwyrodnieniowych

Kinesiotiping może być wykorzystywany jest terapia pomocnicza w leczeniu i rehabilitacji układu kostno-stawowego. Ze względu na duże bezpieczeństwo stosowania tej metody terapeutycznej, sięga się po nią zarówno w rekonwalescencji dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, czym właściwie jest kinesiotiping, kiedy się go stosuje i jakie rezultaty można uzyskać.

czytaj całość

Zwyrodnienie stawów rąk – przyczyny, objawy, profilaktyka

Choroby zwyrodnieniowe stawów rąk nie tylko ograniczają komfort wykonywania codziennych czynności. To istotny problem społeczny i cywilizacyjny w starzejących się społeczeństwach. Charakterystyczne dla wieku podeszłego, dotykają także osoby młode, których praca wymaga intensywnego angażowania rąk. Sprawdź przyczyny, najczęstsze objawy oraz metody zapobiegające rozwojowi zmian zwyrodnieniowych.

 

czytaj całość

Koksatroza - aktywność fizyczna, dieta, suplementacja

Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, dieta oraz suplementacja to działania, które mogą w istotny sposób zwiększyć komfort wykonywania codziennych czynności u osób zmagających się z koksatrozą. Sprawdź, jakich sportów unikać, a także jakie aktywności fizyczne są zalecane w schorzeniach zwyrodnienia stawu biodrowego. Podpowiadamy, jak skomponować dietę oraz jakich produktów spożywczych unikać.

czytaj całość

Łokieć tenisisty - choroba zawodowa

Łokieć tenisisty to stan, w którym zewnętrzna część łokcia staje się bolesna, obolała lub osłabiona. Często wynika z  powodu nadmiernego obciążenia. W związku z tym jest traktowany jako powtarzalny uraz wywołany stresem, a nie nagła kontuzja. Sprawdź, w jakich okolicznościach łokieć tenisisty może zostać uznany za chorobę zawodową.

czytaj całość

Łokieć tenisisty - fizjoterapia

Łokieć tenisisty jest urazem mięśni, który rozciąga się na nadgarstek i palce. Wpływa na wnętrze stawu łokciowego. Każda czynność obejmująca chwytanie i skręcanie przedramienia może powodować ból. W artykule wskazujemy na najpopularniejsze zabiegi fizykoterapeutyczne.

czytaj całość

Endoproteza stawu biodrowego

W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego wywołanych koksartrozą mogą powstać konieczność wstawienia endoprotezy. Sprawdź, jakie powikłania mogą wystąpić po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

czytaj całość

Spondyloza a spondyloartroza

Spondyloza i spondyloartroza to dwa pojęcia określające zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów międzykręgowych. Sprawdź różnice pomiędzy tymi jednostkami chorobowymi.

czytaj całość

Koksartroza - ćwiczenia i rehabilitacja

Sprawdź, jakiego typu ćwiczenia i rehabilitacja pomogą Ci w regeneracji stawu biodrowego w koksartrozie.

czytaj całość

Dieta w gonartrozie

W przebiegu gonartrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Powstałych zmian nie da się cofnąć, można natomiast spowolnić ich rozwój. Oprócz ruchu, indywidualnie dobranej fizjoterapii (a jeśli jest taka potrzeba także farmakoterapii) bardzo dużą rolę odgrywa tu dieta.

czytaj całość

Diagnostyka gonartrozy

Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego jest jednostką chorobową, w której dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Towarzyszy temu ból i ograniczenie funkcji stawu, a zmiany zwyrodnieniowe są widoczne na zdjęciu radiologicznym.

czytaj całość

Dieta w artrozie

Nadwaga, otyłość czy brak ruchu to czynniki, które mają bardzo duży wpływ na wystąpienie artrozy. Sprawdź, jak skomponować dietę, która może spowolnić postępujący proces zwyrodnieniowy.

czytaj całość

Diagnostyka artrozy

Wywiad, badania obrazowe, badania przedmiotowe oraz badania laboratoryjne – sprawdź, w jaki sposób diagnozuje się artrozę. Dzięki odpowiednim badaniom Twój lekarz może rozpoznać artrozę już we wczesnej jej fazie.

czytaj całość

Ćwiczenia i rehabilitacja w artrozie

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłym procesem, w którym dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. U pacjentów z artrozą bardzo dużą rolę odgrywa fizjoterapia, która może spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych.

czytaj całość

Artoza - jak zapobiegać?

Uznana przez WHO za chorobę cywilizacyjną artoza, to choroba, której dużym stopniu możesz zapobiec lub złagodzić jej objawy. Sprawdź najważniejsze zalecenia profilaktyczne, które pomogą Ci wzmocnić stawy i ustrzec je przed artrozą.

czytaj całość

RZS a ciąża

Młode kobiety cierpiące na RZS niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy choroba stoi na przeszkodzie w posiadaniu potomstwa. Przeczytaj, w jaki sposób kobiety chorujące na RZS powinny przygotować się do macierzyństwa. Wskazujemy także na szereg istotnych kwestii, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę.

czytaj całość

10 udogodnień dla osób chorych na RZS

Gościec stawowy przewlekły to choroba nieuleczalna, która wiąże się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami bólowymi. W zaawansowanym stadium, chory może mieć ogromne problemy z wykonywaniem nawet najprostszych czynności życiowych. W artykule  prezentujemy 10 wskazówek, które pomogą Ci lepiej poradzić sobie z ograniczeniami wywołanymi przez chorobę.

czytaj całość

10 pytań o kondycję stawów

Cierpisz na dolegliwości stawów? Obawiasz się, że pojawiające się dolegliwości mogą  być objawem choroby RZS? Zestawiliśmy 10 najważniejszych pytań dot. kondycji stawów. Sprawdź, czy Twoje stawy wymagają dodatkowego wsparcia.

czytaj całość

Praca zawodowa, a ryzyko wystąpienia i rozwoju RZS

Kobiety wykonujące zawód pielęgniarek, a także mężczyźni zatrudnieni w ciegielaniach, fabrykach betonu, elektrycy mogą być w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na RZS.

czytaj całość

Przyczyny bólu stawów

Przyczyn bólu stawów jest wiele. Mogą być one spowodowane mikrourazami, wadami wrodzonymi, chorobami metabolicznymi i zwyrodnieniowymi. W artykule opisujemy jakie są najczęstsze przyczyny destrukcji chrząstki stawowej, a także w jaki sposób możemy zapobiegać lub minimalizować dolegliwości bólowe związane ze stawami.

czytaj całość

Praca zawodowa a dolegliwości stawów

Choroby reumatyczne nie tylko ogromnie obniżają komfort i jakość naszego życia, ale także są bardzo częstym powodem rezygnacji z pracy zawodowej. W Polsce, a także wielu innych krajach europejskich, to właśnie choroby reumatyczne są niezwykle częstym...

czytaj całość

Zwyrodnienia stawów - przyczyny

Do zwyrodnień stawów mogą prowadzić zarówno czynniki chorobowe, jak i fizyczne. Do tych pierwszych zaliczamy m.in.: choroby reumatyczne lub nowotwory. Za zwyrodnienia stawów odpowiadają także czynniki fizyczne - przebyte urazy, nadmierne obciążanie układu ruchu w danym zakresie (np. łokieć tenisisty). Na kondycję naszego zdrowia może wpłynąć także otyłość (kości i stawy są przeciążone) oraz dieta. Im szybciej rozpoznamy u siebie pierwsze objawy zwyrodnienia stawów i wdrożymy odpowiednie działania profilaktyczne, tym większa szansa na zahamowanie rozwoju lub zmniejszenie negatywnych dolegliwości związanych ze zwyrodnieniem stawów. 

Praca zawodowa może przyspieszać stany zwyrodnieniowe
Praca zawodowa może przyspieszać stany zwyrodnieniowe

Choroby zwyrodnieniowe, a praca zawodowa

Wykonywanie powtarzalnych czynności na wielu stanowiskach pracy może przyczynić się do powstania zwyrodnień stawów. Choroby zwyrodnieniowe dotykają pracowników różnych zawodów. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przystosować miejsce pracy i maksymalnie zmniejszyć ryzyko nadmiernego obciążania konkretnych partii stawów. Przykładowymi działaniami profilaktycznymi w tym zakresie mogą być - zakupienie ergonomicznego sprzętu (np. myszki dedykowane dla pracowników biurowych), obuwia z odpowiednią amortyzacją, przeszkolenie pracowników z zakresu bezpiecznego podnoszenie ciężkich ładunków.

Profilaktyka chorób zwyrodnieniowych

Ważne jest również zadbanie o odpowiednią dietę oraz suplementację wspomagającą odbudowę tkanki chrzęstnej i kostnej, ponieważ wraz z wiekiem jakość mazi stawowej ulega pogorszeniu. Uzupełnienie niedoborów występujących w stawach o składniki odżywcze, wymaga suplementacji kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny – dwóch podstawowych składników mazi stawowej. Dla ogólnej poprawy zdrowia przydatne będzie również rekreacyjne uprawianie sportu. Oczywiście należy każdorazowo dobrać poziom aktywności fizycznej do ogólnej kondycji fizycznej oraz do stanu zdrowia. W przypadku zaawansowanych stanów zwyrodnieniowych, przed rozpoczęciem aktywności fizycznej niezbędna jest konsultacja z rehabilitantem.

Aktywność fizyczna polecana jest w profilaktyce chorób zwyrodnieniowych
Aktywność fizyczna polecana jest w profilaktyce chorób zwyrodnieniowych

Choroby zwyrodnieniowe – leczenie, rehabilitacja

Często przy zaawansowanych chorobach zwyrodnieniowych nie da się w pełni wyleczyć stawów, jednak współczesna medycyna pomaga zatrzymać lub spowolnić powstawanie nowych uszkodzeń oraz wspomaga regenerację. Przy leczeniu bardzo ważne jest zmniejszenie stanu zapalnego (jeśli występuje) i dbanie o jakość chrzęści, kaletek maziowych oraz kości. Czasami jednak to nie wystarcza i konieczna jest operacja. Przy chorobach zwyrodnieniowych bardzo pomocne są: regularna rehabilitacja i stosowanie się do zaleceń fizjoterapeuty.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.