Chrząstka stawowa

 

Chrząstka stawowa to twarda i zarazem elastyczna tkanka. Cechą charakterystyczną chrząstki stawowej jest jej odporność na ścieranie. Chrząstka stawowa umiejscowiona jest w obrębie stawowych zakończeń kości. Chrząstka jest bardzo sprężysta, co pozwala jej na przenoszenie sił w czasie ruchu, jednocześnie jest w stanie wytrzymać duże obciążenia działające na staw. Chrząstka jest w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenia, które mają miejsce w czasie ruchów ciała.

 

Grubość chrząstki stawowej różni się zależnie od rodzaju stawu i umiejscowienia w nim. Chrząstka nie jest unerwiona i nie posiada naczyń krwionośnych ani chłonnych. Odżywianie tkanki następuje w wyniku procesu dyfuzji głównie od strony jamy stawowej. Oznacza to, że składników odżywczych chrząstce dostarcza maź stawowa która jednocześnie ją nawilża. Odżywienie chrząstki jest możliwe kiedy stawy są w ruchu. Głównym składnikiem budującym chrząstkę stawową jest chondroityna.

 

Najważniejsze funkcje chrząstki stawowej

  • ochrania stawu przed tarciem
  • absorbuje obciążenia
  • zapewnia odpowiedni rozkład obciążeń
  • amortyzuje

Maź stawowa

Jamę stawową wypełnia lepki płyn, który wydzielany jest przez komórki błony maziowej. Głównym zadaniem mazi stawowej jest ograniczenie tarcia pomiędzy powierzchniami chrząstek stawowych. Jej głównym składnikiem jest kwas hialuronowy. Niestety wraz z wiekiem zmniejsza się poziom mazi stawowej w stawach, co utrudnia samodzielne procesy regeneracyjne. Słaba jakość płynu stawowego ma związek ze stanem zapalnym wewnątrz stawu. Dlatego też w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej lub w sytuacji znacznego zużycia się chrząstki stawowej może zajść potrzeba uzupełnienia niedoborów kwasu hialuronowego oraz siarczanu chondroityny, które wspomagają funkcje układu ruchu.

problemy-z-chrzastka-stawowa.png
Problemy z chrząstką stawową

 

 

Chondromalacja rzepki Chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki jest schorzeniem polegającym na rozmiękaniu chrząstki stawowej, która prowadzi do jej destrukcji. W wyniku tych zmian chrząstka traci swe właściwości, przestaje być twarda i sprężysta, staje się miękka i pojawiają się na...

Artroza Artroza

Artroza należy do grupy chorób reumatycznych. Oznaczenie choroby pochodzi od F. von Millera (1913), który został dotknięty zmianami chorobowymi w strukturze widocznej w anatomicznym preparacie chrząstki. W porównaniu z reumatycznym zapaleniem stawów...

...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info