Czy bieganie szkodzi stawom?

Powszechna moda na bieganie sprawiła, że coraz liczniejsza grupa Polaków decyduje się na uprawianie joggingu, a także biegów długodystansowych. Biegamy, aby poprawić kondycję fizyczną i wydolnościową organizmu, zwiększyć jego odporność, a także poprawić nasze samopoczucie. Z drugiej strony wszyscy mamy świadomość ryzyka wystąpienia urazów i kontuzji. Czy zatem bieganie może wpływać negatywnie na kondycję naszych stawów? Sprawdź czy duże siły nacisku, które działają w trakcie biegu przyczyniają się do powstania zwyrodnień stawów. Poznaj zasady prawidłowego doboru obuwia oraz przygotowania stawów i mięśni do biegania, a zminimalizujesz ryzyko wystąpienia kontuzji.

kobieta biegająca po lesie
typ podłoża może mieć wpływ na wystąpienie kontuzji podczas biegania

 

Obciążenia stawów w czasie biegania

Analizą obciążenia stawów w czasie biegania zajęli się naukowcy z Uniwersytetu Norfolk (USA). W badaniu przeprowadzonym w 2016 r. wzięło udział 10 kobiet oraz 10 mężczyzn, porównywano obciążenie stawów podczas marszu bez nachylenia, z nachyleniem 11% oraz bieganie w tempie 8 km/h.

 

Wyniki badań pokazały, że podczas biegania pionowa siła reakcji podłoża zwiększa się o 45% w porównaniu do chodzenia. Proporcjonalnie obciążenie stawów rośnie o 45% w czasie biegania. Siły, które działają na staw skokowy, kolanowy oraz biodrowy mogę przekroczyć nawet pięciokrotnie masę ciała biegacza. Zwiększa się także zdecydowanie dynamika obciążenia, która w trakcie biegu może wynieść do 10-krotności masy ciała. Oznacza to, że obciążanie stawów w czasie biegania jest znaczne. Dla porównania wykonywanie przysiadów obciążają staw udowo-rzepkowy oraz staw udowo-piszczelowy od 2,5 do nawet 7-krotności wagi ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 50 kg. i wykonująca przysiad, obciąża stawy z siłą 125 - 350 kg.

 

Badania pokazały także, że bieganie z lądowaniem na pięcie może być bardzo niebezpieczne dla stawów. Dlatego też amatorskie bieganie powinno zostać zastąpione prawidłową techniką, czyli taką gdy lądujemy na przedniej części stopy. Wówczas zapewniamy większą amortyzację mięśni. Bieganie nie jest zalecane osobom otyłym, które wcześniej nie wykonywały aktywności fizycznej. Aby zapewnić stawom adaptację do nowych obciążeń, należy w pierwszej kolejności zastosować marsze i spacery, które przygotują organizm do zwiększonej aktywności.

 

Najczęstsze kontuzje biegaczy

W czasie biegu nasza stopa uderza o podłoże do 1000 razy / km. Wykonanie setek tysięcy jednostajnych kroków w czasie biegu, może doprowadzić nasze stawy do wystąpienia licznych kontuzji. Urazy mogą przybrać formę przeciążeń, zwichnięć, skręceń, złamań lub zapalenia stawów i mięśni. Pośród najczęściej występujących kontuzji można wymienić:

  • zapalenie ścięgna Achillesa;
  • bóle okolic pięty (m.in. zapalenie rozcięgna podeszwowego);
  • uszkodzenie wiązadeł stawu skokowego;
  • zapalenie okostnej kości piszczelowej;
  • podrażnienie prostowników palców;
  • urazy kolana.

 

Aby ograniczyć możliwość wystąpienia kontuzji należy dobrać odpowiednią intensywność treningu. Bieganie do 70 km w tygodniu nie powinno wywołać istotnego wzrostu kontuzji u biegaczy. Jeżeli jednak mamy w planach przebiegniecie długich dystansów, musimy być świadomi, że wtedy ryzyko wystąpienia kontuzji w obrębie kończyn dolnych ogromnie wzrasta.

 

Buty do biegania

Bieganie to bardzo popularny sport, głównie dzięki temu, że jest on niezwykle uniwersalny. Biegać możemy wszędzie, o każdej porze, bez specjalnego przygotowania. Aby jednak bieganie nie przysporzyło więcej problemów, niż pożytku musimy zadbać o prawidłowy dobór obuwia. W czasie biegu zaangażowana jest cała stopa oraz mięśnie i stawy nóg. Dlatego wybór profesjonalnego obuwia do biegania to nie kwestia panującej mody. Jeżeli wybierzemy zwykłe trampki, musimy wiedzieć, że nie mają one budowy, które odciążają nogi w czasie biegu. Nieodpowiedni dobór obuwia może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Począwszy od braku wygody, otarć i drobnych odcisków, na kontuzjach stóp, kolan a nawet kręgosłupa kończąc.

buty do biegania
Buty do biegania należy wybrać z myślą o podłożu, po którym będziemy biegać

 

Jeżeli chcesz dopasować buty idealne dla siebie możesz skorzystać z profesjonalnej analizy chodu i biegu na ścieżce podometrycznej. Liczne ośrodki medycyny sportowej lub specjalistyczne sklepy dla biegaczy oferują badanie diagnostyczne, które pozwala dopasować prawidłowe buty do biegania

 

Pronacja czy supinacja?

W czasie badań wykonywane jest nagranie, które rejestruje ruch nawet 200 razy na sekundę. Na podstawie nagrania dokonywana jest analiza budowy miednicy, kolan oraz stóp, która pozwala wychwycić istotne nieprawidłowości. Dodatkowo specjalista analizujący nagranie jest także w stanie wykryć tendencję stopy do ustawienia w pronacji lub supinacji.

 

Pronacja stopy, to nic innego jak naturalny ruch stopy do wewnątrz, który wykonuje stopa w czasie biegu. Pozwala ona zamortyzować wstrząsy, które mogą powstać w wyniku uderzenia ciała w podłoże. W przypadku nadmiernej pronacji, stopa przesadnie wykręca się do wewnątrz, co może wywoływać kontuzje.

 

W przypadku supinacji, stopa wykonuje ruch do zewnątrz. Nadmierna supinacja może powodować problemy z naturalną amortyzacją stopy w przypadku wstrząsu. Problemy z supinacją mogą zostać zbilansowane doborem odpowiedniego obuwa, które wyposażone zostały w systemy amortyzujące.

 

Zdecydowanie najwięcej osób ma stopy pronujące, a wiec takie, które układają się do wewnątrz. Stropy neutralne ma ok. 40% biegaczy. Najrzadziej występują stopy supinujące - tylko kilka procent biegaczy posiada taki rodzaj stóp. Jeśli jednak należymy do ostatniej grupy biegaczy, wówczas odpowiednia amortyzacja jest wręcz niezbędna.

 

Badania dla biegaczy

Przygotowując się do biegania możemy również wykonać badania stabilograficzne (dynamiczne), które ocenią propriocepcje, równowgę i kontrolę nerwowo - mięśniową. Wykonując to badanie zweryfikujemy, czy nasze ciało potrafi zachować stabilną postawę. Dzięki temu, dowiemy się czy nasze ciało jest podatne na kontuzje. Im większa stabilność i kontrola nerwowo-mięśniowa, tym lepsza amortyzacja ciała. Jest to dla nas dobra wiadomość. Ponieważ oznacza, że nie jesteśmy podatni na urazy skrętne stawu skokowego czy kolanowego.

 

Proporcjonalnie do ilości przebiegniętych kilometrów zmniejsza się także amortyzacja butów. Oznacza to, że po pewnym okresie powinniśmy zmienić obuwie sportowe na nowe. Buty do biegania zbudowane są z dwóch rodzajów podeszwy - zewnętrznej i wewnętrznej. Zbudowana z mieszanki pianek podeszwa wewnętrzna odpowiada za ustawienie stopy i ciała względem podłoża. Buty sportowe zachowują swoją moc do amortyzacji przez ok 500 - 1 000 km biegu w zależności od ich jakości, a także techniki oraz siły biegu.

 

3 zasady jak kupić dobre buty do biegania:

  1. Przymiarkę butów wykonaj po południu, gdy nogi są lekko zmęczone i nabrzmiałe. Stworzysz wtedy warunki podobne, do tych w trakcie biegu, gdy stopa jest zmęczona biegiem.
  2. But powinien być minimalnie większy od stopy, aby zapewnić trochę luzu dużemu palcowi. Obuwie sportowe wykonane jest z wytrzymałych i nierozciągających materiałów, więc nie powinniśmy oczekiwać, że but się rozciągnie.
  3. Przemyśl, gdzie najczęściej będziesz biegał i wybierz but dopasowany do typu podłoża. W zależności od tego czy będziesz biegał po asfalcie czy po leśnej ścieżce, powinieneś dobrać but z odpowiednią podeszwą. Buty do biegania po asfalcie są lekkie, a co najważniejsze mają wysoki współczynnik amortyzacji. Z kolei buty do biegów przełajowych mają grubszą podeszwę i dodatkowe wzmocnienia na cholewce, aby zapewnić stopie stabilność i amortyzację.

 

Strój biegacza, zdrowe stawy

Pamiętajmy także o doborze odpowiedniego stroju do biegania. Dobrze dobrany strój biegacza zapobiega zapaleniu tkanek lub wysiękowi w stawach. W zależności od warunków atmosferycznych, w których biegamy musimy także zadbać o prawidłowy strój. Często przyjdzie nam biegać w ekstremalnych warunkach, musimy być do tego przygotowani.

 

Biegając pod wiatr mocniej napinamy mięśnie karku i ramion, co w ostateczności może spowodować zakwasy i ból głowy. W takich warunkach musimy zabrać ze sobą czapkę, kurtkę z zapięciami na nadgarstkach oraz spodnie ze ściągaczami na kostkach. Pamiętajmy o wykonaniu niezbędnej rozgrzewki, w czasie której rozgrzejmy mięśnie górnej partii tułowia.

 

Jeżeli biegamy w deszczu musimy pamiętać o nieprzemakalnych butach o grubszej podeszwie, która pomoże amortyzować stopę. Bardzo ważnym elementem garderoby będzie także nieprzemakalna kurtka z kapturem oraz spodnie/ getry. Bardzo dobrze sprawdzi się bielizna termoaktywna, która uchroni nas przed wystąpienie podrażnień skóry.

 

Odpowiednio dobrany strój jest niezbędny w czasie biegania zimą. Biegając zimą musimy dobrać buty o odpowiedniej podeszwie, które zapewnią przyczepność na śliskim podłożu. Poleca się także wybór niezaśnieżonego terenu. Biegając po wysokim śniegu należy wysoko unosić kolana, co istotnie zwiększa przeciążenie stawów i podnosi ryzyko skręcenia kolana lub uszkodzenia mięśnia.

biegacz w odpowiednio dobranym stroju
Odpowiednio dobrany strój biegacza może zapobiec zapaleniu tkanek lub wysiękowi w stawach

 

Czy bieganie niszczy stawy?

Oczywistym jest, że 'ruch to zdrowie', z drugiej zaś strony musimy być świadomi możliwości wystąpienia licznych kontuzji. Bieganie może niszczyć nasze stawy, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków, które przygotują nas do biegania. Bieganie z pewnością obciąża stawy, jednakże dobry trening rozciągający, który powinien poprzedzić bieganie, może w dużym stopniu przygotować nasze stawy na wzmożony wysiłek. Pomimo, iż bieganie wydaje się bardzo prostą czynnością, to nauka techniki biegowej wymaga wieloletniego szlifowania i powolnej adaptacji. Niestety większość biegaczy - amatorów całkowicie pomija ten etap i zbyt szybko przechodzi do intensywnych i obciążających treningów biegowych. Bieganie z lądowaniem na pięcie, to znak rozpoznawczy biegaczy - amatorów, którzy narażają się na wystąpienie licznych kontuzji. Dodatkowo wybór nieprawidłowego podłoża do biegania oraz problemy z nadwagą i nieprawidłową dietą, mogą spowodować, że bieganie tylko pogorszy ich kondycję. Czynniki te bezpośrednio mogą przyczynić się do wystąpienia licznych urazów stawu kolanowego, barkowego, a nawet stawów łokciowych.

 

Jak poprawić kondycję stawów?

Przed przystąpieniem do biegania, powinniśmy najpierw wzmocnić stawy kolanowe. Wykonanie odpowiednich ćwiczeń mięśni wokół stawu kolanowego (mięśnia dwugłowego i czworogłowego uda) zwiększy stabilizację stawu, co bezpośrednio pomoże nam uniknąć kontuzji.

 

W czasie biegania na uraz narażone są przede wszystkim kolana, co wynika z ponadprzeciętnej eksploatacji kolan w czasie biegania. Dodatkowo na kontuzje narażone są przede wszystkim osoby, które nie posiadają dobrej techniki biegowej. Silne uderzenia pięt o podłoże, zwiększa obciążenie stawów kolanowych. Profesjonalni biegacze rozpoczynają krok biegowy od śródstopia, co zmniejsza obciążenie stawów i ryzyko wystąpienia kontuzji.

 

Na urazy narażeni są także biegacze z nadwagą, u których obciążenie stawów kolanowych wynika z nadmiernej masy. Biegacze amatorzy, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z bieganiem, minimalizując jednocześnie ryzyko wystąpienia urazów stawów, powinny zacząć bieganie od miękkiej powierzchni. Biegi po asfalcie lub betonie tylko zwiększają ryzyko wystąpienia kontuzji.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Suplement diety na zdrowe stawy

Osoby, u których zdiagnozowano kontuzje oraz zwyrodnienia stawów, mogą narzekać na uciążliwe bóle. Aby im zapobiec i poprawić kondycję stawów, zaleca się stosowanie odpowiednio dobranego suplementu diety na stawy. Ważne, aby suplement zawierał  w swoim składzie kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny, które dzięki płynnej formie bardzo szybko przez układ trawienia dostają się do układu krążenia. Wszystkim biegaczom, u których zdiagnozowano zużycie chrząstki stawowej na skutek wzmożonego obciążenia stawów, polecamy uzpełnienie niedoboru mazi stawowej. Dzięki temu będziesz mógł powrócić do swoich sportowych pasji i zapomnieć o bólu stawów.

Tags:

Zobacz również:

Jak wzmocnić kolana?

Wzmożona aktywność fizyczna może narazić Twoje kolana na urazy oraz kontuzje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kolana, aby uchronić się przed bólem i ich przeciążeniem. Opisujemy kilka powszechnie stosowanych metod stabilizacji...

10 zasad dbania o stawy w czasie treningu

Stawy zostały stworzone do ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne przeciążenie stawów może grozić kontuzjami lub zmianami zwyrodnieniowymi. Sprawdź, jak zadbać o stawy przed, w czasie i po treningu.

Jak dbać o kolana na rowerze?

Zastanawiasz się jaki wpływ na twoje stawy kolanowe ma trening na rowerze? Sprawdź, na jakie kontuzje narażony jest Twój organizm, a także jak można im zapobiec. Wykorzystaj pozytywne efekty kolarstwa do wzmocnienia swoich kolan.

Aktywność fizyczna w RZS

Czy pojawienie się choroby RZS oznacza rezygnację ze sportu? Wręcz przeciwnie. Sprawdź, jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne są zalecane w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Zajęcia na trampolinach a kondycja stawów

Zajęcia na trampolinach cieszą się coraz większą popularnością. Są ciekawe i energetyzujące. Podczas treningu każda osoba skacze i biegnie w miejscu, często do muzyki, na trampolinie. Można w ten sposób spalić dużo kalorii i wzmocnić mięśnie. Jednocześnie nie obciążają nadmiernie stawów.

Jak dobrać buty w chorobach zwyrodnieniowych stawów?

Nieprawidłowo dobrane obuwie może w przyspieszyć zmiany w zwyrodnieniowe stawów. Podpowiadamy, na co powinny zwrócić uwagę osoby cierpiące na zwyrodnienia stawów przy wyborze obuwia.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.