Dna moczanowa - diagnostyka i badania

Bolą Cię stawy? Ktoś powiedział, że to może być dna moczanowa. Jak jednak sprawdzić, czy rzeczywiście masz taki problem? Dna może być naprawdę trudna do zdiagnozowania. To dlatego, że niektóre objawy są takie same dla różnych chorób. Sprawdź, w jaki sposób przebiega diagnostyka dny moczanowej.

 

Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa zwana także artretyzmem oraz podgarą jest rodzajem zapalenia stawów. Wynika ze zbyt dużej ilości poziomu kwasu moczowego we krwi. Może tworzyć kryształy, które gromadzą się w stawach. Atak często zaczyna się od bólu w dużym palcu u nogi. Może rozprzestrzeniać się na inne stawy.

 

Znajdujesz się w grupie ryzyka, gdy:

  • masz nadwagę,
  • jesz pokarmy bogate w purynę (sardele, szparagi, suszoną fasolę, wątrobę, sardynki, sos, piwo i podroby),
  • pijesz za dużo alkoholu,
  • bierzesz niektóre leki.

 

Osoby z dną zwykle radzą sobie całkiem dobrze, gdy nauczą się kontrolować objawy i zapobiegać przyszłym atakom. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Wtedy możesz się upewnić, że dna jest prawdziwą przyczyną czerwonych, bolesnych i obrzękniętych stawów. Specjalista wybierze odpowiedni sposób leczenia.

 

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

 

Wizyta u lekarza

Aby zdiagnozować dnę, lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad medyczny. Zbada obolały staw i zleci badanie krwi. Zapyta również o:

  • inne choroby,
  • przyjmowane leki,
  • dieta i aktywność fizyczna,
  • atak dny moczanowej (stopień nasilenia bólu, długość ataku i dotknięte stawy).

 

Lekarz będzie musiał wykluczyć inne potencjalne przyczyny bólu stawów i stanów zapalnych, takich jak infekcja, uraz lub inny rodzaj zapalenia stawów.

 

Co to jest artrocenteza?

Lekarz może również usunąć płyn z dotkniętego stawu. Następnie zbada go pod spolaryzowanym mikroskopem pod kątem kryształów kwasu moczowego. Ich znalezienie jest najpewniejszym sposobem na postawienie właściwej diagnozy. Płyn jest zasysany przez igłę z obszaru objętego stanem zapalnym podczas zabiegu, zwanego artrocentezą. Usunięcie płynu może zmniejszyć ciśnienie w stawie, a tym samym zmniejszyć ból.

 

Brak kryształów niekoniecznie wyklucza dnę moczanową. Czasami nie można ich zaobserwować za pierwszym razem. Lekarz może zobaczyć je później po usunięciu płynu podczas kolejnego ataku.

 

Pozostałe badania w artrozie

Najprawdopodobniej będziesz musiał wykonać badanie na poziom kwasu moczowego i kreatyniny we krwi. Jednak wyniki badań mogą być mylące. Wysoki poziom niekoniecznie oznacza, że masz dnę moczanową. Z drugiej strony prawidłowy wynik wcale jej nie wyklucza. Bardzo ważnym etapem badania jest badanie płynu stawowego pod mikroskopem i ocena występowania w nim kryształów moczanu sodu.

 

Rentgen stawów może być pomocny, aby wykluczyć inne przyczyny zapalenia stawów. Kolejnym ważnym badaniem jest USG. Bezbolesny test wykorzystuje fale dźwiękowe do wykrycia kryształów moczanu w stawie.

Tags:

Zobacz również:

Artretyzm - dna moczanowa

Dna moczanowa, nazywana także podagrą lub skazą moczanową czy bardziej popularnie - artretyzmem, jest przewlekłą chorobą związaną z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego i jego nadmiernym stężeniem we krwi. Dna moczanowa spowodowana jest zazwyczaj nadmiernym wytwarzaniem...

Dna moczanowa - dieta

Dna moczanowa jest bolesną postacią zapalenia stawów. Atakuje stawy i powoduje ostry ból i obrzęk głównie w dużym palcu u stóp i palcach u dłoni, a czasem w nadgarstkach, łokciach, kolanach i kostkach. Jednak odpowiednio dobrana dieta pozwala zmniejszyć negatywne skutki choroby.

Dna moczanowa - rehabilitacja

Dna moczanowa jest niezwykle bolesną postacią zapalenia stawów. Najczęściej ból pojawia się w palcach stóp, kostkach, kolanach, łydkach, stopach, nadgarstkach i łokciach. Zwykle wpływa na pojedynczy staw, ale w zaawansowanym stadium może objąć wiele stawów.

Dna moczanowa - profilaktyka

Leki pomagają złagodzić objawy dny. Jednocześnie istnieje wiele sposobów, aby jej zapobiegać.  Podobnie jak czynniki związane ze stylem życia mogą zwiększać ryzyko dny moczanowej, modyfikacja niezdrowych zachowań może zmniejszyć liczbę ataków. Szczególną uwagę...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.