"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Diagnostyka gonartrozy

Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego jest jednostką chorobową, w której dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Towarzyszy temu ból i ograniczenie funkcji stawu, a zmiany zwyrodnieniowe są widoczne na zdjęciu radiologicznym.

 

Jak zdiagnozować gonartrozę?

Podstawą zdiagnozowania gonartrozy jest dokładne przeprowadzenie przez lekarza wywiadu z pacjentem, u którego podejrzewa się chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego. Przy przeprowadzaniu badania podmiotowego szczególnie istotne jest zebranie informacji o dolegliwościach, zwłaszcza bólowych odczuwanych przez pacjenta, ich intensywności oraz sytuacjach w jakich pojawiają się. Niezwykle ważne jest także wzięcie pod uwagę przebytych urazów, zwłaszcza uszkodzeń więzadeł i łąkotek stawu kolanowego oraz chorób współistniejących np. RZS, ponieważ mogą one przyczyniać się do powstania gonartrozy oraz wpływać na jej przebieg.

 

Badanie stawu kolanowego

Obok wywiadu podstawą zdiagnozowania gonartrozy jest badanie przedmiotowe. W trakcie tego badania lekarz sprawdza czynność stawu kolanowego, w którym podejrzewa się występowanie zmian zwyrodnieniowych oraz dla porównania drugiego, zdrowego stawu. Bada także występowanie odruchów i pracę mięśni. Ważne jest także sprawdzenie w jaki sposób pacjent radzi sobie z czynnościami dnia codziennego, takimi jak chodzenie czy wstawanie z krzesła.

 

diagnostyka-gonartrozy.jpg

diagnostyka stawu kolanowego

 

Pomocne w ustaleniu diagnozy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego są badania obrazowe. Najczęściej spośród nich wykonuje się RTG. W przypadku występowania gonartrozy na zdjęciu radiologicznym widoczne są wyrośla kostne zwane osteofitami oraz zwężona jest szpara stawowa.

 

Skala Kellgrena-Lavrence’a

W celu określenia stopnia zaawansowania gonartrozy na podstawie zdjęcia radiologicznego stosuje się 5-stopniową skalę Kellgrena-Lavrence’a, w której:

  • stopień 0 - oznacza brak zmian radiologicznych,
  • stopień 1 - w którym na zdjęciu radiologicznym występują niewielkie osteofity,
  • stopień 2 - w którym na zdjęciu radiologicznym występują większe osteofity,
  • stopień 3 - w którym na zdjęciu radiologicznym występują większe osteofity oraz widoczne jest zwężenie szpary stawowej,
  • stopień 4 - w którym na zdjęciu radiologicznym występują znaczne osteofity oraz widoczne jest zwężenie szpary stawowej lub jest ona zupełnie niewidoczna.

 

Nieco rzadziej niż RTG w celu zdiagnozowania gonartrozy wykonuje się inne badania obrazowe, takie jak MR lub TK.

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Dieta w gonartrozie Dieta w gonartrozie

W przebiegu gonartrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Powstałych zmian nie da się cofnąć, można natomiast spowolnić ich rozwój. Oprócz ruchu, indywidualnie dobranej fizjoterapii (a jeśli jest taka potrzeba także farmakoterapii) bardzo dużą rolę odgrywa tu dieta.

Ćwiczenia i rehabilitacja w gonartrozie Ćwiczenia i rehabilitacja w gonartrozie

Gonartroza to postępująca choroba zwyrodniejąca obejmująca staw kolanowy. Procesu zwyrodnieniowego nie da się cofnąć, można natomiast spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych. W leczeniu pacjentów z gonartrozą ogromną rolę odgrywa odpowiednio dobrana fizjoterapia.

Staw kolanowy i stawy stopy Staw kolanowy i stawy stopy

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człqowieka, jednocześnie ze względu na swoje umiejscowienie i budowę jest najbardziej narażony na urazy. 

Zwyrodnienie stawu kolanowego - objawy i profilaktyka Zwyrodnienie stawu kolanowego - objawy i profilaktyka

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonarthrosis, gonatroza) jest najczęstszą chorobą układu ruchu i polega na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw.

Jak dbać o kolana na rowerze? Jak dbać o kolana na rowerze?

Zastanawiasz się jaki wpływ na twoje stawy kolanowe ma trening na rowerze? Sprawdź, na jakie kontuzje narażony jest Twój organizm, a także jak można im zapobiec. Wykorzystaj pozytywne efekty kolarstwa do wzmocnienia swoich kolan.

Jak wzmocnić kolana? Jak wzmocnić kolana?

Wzmożona aktywność fizyczna może narazić Twoje kolana na urazy oraz kontuzje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kolana, aby uchronić się przed bólem i ich przeciążeniem. Opisujemy kilka powszechnie stosowanych metod stabilizacji...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności