Dolegliwości powiązane z chorobami reumatycznymi

Choroby reumatyczne mogą nieść ze sobą szereg powiązanych dolegliwości. Sprawdź, w jakim kierunku może rozwijać się choroba i jakim zmianom w organizmie należy się szczególnie przyglądać. Korzystaj z regularnej opieki lekarzy różnych specjalności, nie tylko reumatologii, aby móc odpowiednio wcześnie zareagować.

 

RZS to nie tylko dolegliwości reumatyczne

Jedna z najczęściej występujących dolegliwości reumatycznych – reumatoidalne zapalenie stawów, to choroba immunologiczna, która objawia się występowaniem stanów zapalnych w stawach. Pierwsze objawy RZS to osłabienie, brak apetytu, bóle mięśniowe, gorączka lub spadek wagi. Wraz z postępowaniem choroby, dochodzi do bólu w stawach, sztywności i obrzęku  w obrębie stawów rąk oraz stóp. I chociaż sama choroba jest bardzo uciążliwa i może wymusić na chorym konieczność zmiany stylu życia, to dodatkowo jeszcze, może dojść do uszkodzenia innych narządów.

 

Chory pod stałą kontrolą lekarską

Osoby cierpiące na choroby reumatyczne, powinny być pod stałą opieką lekarza specjalisty – reumatologa. Jednak często okazuje się, że postęp choroby prowadzi także do powstania wielu innych dolegliwości.

 

 

Dlatego też zaleca się, aby osoby chorujące na dolegliwości reumatyczne, były także pod stałą opieką następujących specjalistów:

 

  • Dietetyk – utrzymanie prawidłowej masy ciała to bardzo ważny element zarówno profilaktyki, jak i postępowania w przypadku stwierdzenia choroby reumatycznej. Warto skonsultować z dietetykiem zakres zalecanych składników spożywczych, aby wykluczyć z diety te, które mogą pogarszać kondycję organizmu.
  • Fizjoterapeuta – rehabilitacja lub fizjoterapia jest zalecana niemal we wszystkich dolegliwościach reumatycznych. Ważne jest jednak, aby regularnie konsultować z rehabilitantem lub fizjoterapeutą zakres ćwiczeń, tak aby były one odpowiednio dobrane do stadium choroby. 
  • Psycholog – z wystąpieniem choroby reumatycznej jednoznacznie wiąże się stres. Wynika on z konieczności zmiany dotychczasowego stylu życia, rezygnacji z pracy zawodowej, trudności radzenia sobie z „prostymi” codziennymi obowiązkami, a często także z uzależnieniem się od pomocy od osób trzecich. Niestety problemy te mogą często być przyczyną powstania depresji. Dlatego bardzo ważne jest, aby od samego początku rozpoznania choroby nie ukrywać swoich emocji i nie bać się prosić o pomoc.
  • Okulista – objawy okulistyczne mogą występować z różną częstotliwością, zależnie od zdiagnozowanej jednostki chorobowej. Im szybciej zostanie zdiagnozowana dolegliwość oka, tym większa szansa na uniknięcie negatywnych konsekwencji (uszkodzenie rogówki, infekcje narządu wzroku, a w konsekwencji przewlekłych dolegliwości także utrata wzroku).
  • Nefrolog – warto wykonywać RTG płuc oraz analizę krwi moczu. Jeżeli mamy problemy z oddawaniem moczu lub pojawiło się krwiomocz, należy niezwłocznie udać się na wizytę do specjalisty.
  • Dermatolog – w przypadku pojawienia się zmian skórnych (łuszczyca, rumienie), złagodzenie powstałych objawów skórnych będzie wymagało pomocy dermatologa.
  • Dentysta – Choroby przyzębia mogą zwiększać ryzyko występowania RZS. Badania naukowców z Uniwersytetu Louisville pokazały występowanie enzymu (deaminaza peptydyloargininowa) w jamie ustnej z chorobą przyzębia. Enzym ten powiązany jest także z RZS. Warto pamiętać, że potwierdzona została korelacja chorób przyzębia z występowaniem większego ryzyka udaru, chorób serca, Alzhaimera oraz innych dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dbać o higienę jamy ustnej i szybkie leczenie próchnicy, ponieważ nieleczone ubytki mogą mieć poważne konsekwencje. Aby dbać o stawy skroniowo-żuchwiowe nie powinno się także nadużywać gumy do żucia.
  • Gastrolog – skorzystaj z pomocy gastrologa w przypadku uporczywych bóli brzucha lub zgagi.

 

Dolegliwości reumatyczne to nie tylko stawy

Niestety choroby reumatyczne nie tylko pogarszają kondycję stawów, ale mogą także negatywnie wpływać na poszczególne narządy i cały organizm. W RZS mogą pojawić się także następujące dolegliwości:

  • Objawy okulistyczne – wraz z postępem choroby chorzy często skarżą się na pogłębienie wad wzorku. Mogą wystąpić także objawy światłowstrętu, suchości spojówek oczu, zapalenie przedniej błony naczyniowej oka i ogólne upośledzenie widzenia. W przebiegu chorób reumatycznych może pojawić się objaw zapalenia tęczówki lub ciała rzęskowego, obwodowe wrzodziejące zapalenie rogówki oraz zapalenie naczyń siatkówki. 
  • Dolegliwości skórne – dla poszczególnych reumatycznych jednostek chorobowych charakterystyczne są określone dolegliwości np.
    • Toczeń rumieniowaty układowy – rumień na twarzy w kształcie motyla
    • Twardzina – wykwity skórne o zabarwieniu woskowato-żółtawym
    • Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – rumień powiek i okolicy nosa o zabarwieniu fioletowym
    • Łuszczycowe zapalenie stawów – łuszczyca skórna. Ponadto może występować stwardnienie skóry, rumienie, łysienie, pokrzywka oraz nadwrażliwość na światło.
  • Nerki – u chorych na RZS może pojawić się krwiomocz lub białkomocz
  • Mięśnie - charakterystycznymi objawami chorób reumatycznych jest osłabienie masy mięśniowej. Pojawia się bolesność oraz uczucie zmęczenia.
  • Układ nerwowy – szczególne uciążliwe w codziennym życiu okazują się zaburzenia pamięci i snu. Wraz z postępem choroby może dojść do depresji i udaru.
  • Twarz – zaburzenia ruchomości stawów dotyczą nie tylko stawów rąk, czy nóg, ale także stawu skroniowo-żuchwiowego. Chory może mieć problemy z poprawną mimiką, a później także z mową.
  • Jama ustna – objaw suchości jamy ustnej lub owrzodzenia.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Holistyczna profilaktyka

W przypadku chorób reumatycznych bardzo ważne jest holistyczne podejście do pacjenta. Należy regularnie monitorować kondycję stawów i narządów bezpośrednio zaatakowanych chorobą reumatyczną. Jednocześnie zaleca się wykonywanie regularnych badan ogólnych. W przypadku pojawienia się dolegliwości innych narządów, należy odpowiednio wcześnie skorzystać z konsultacji z lekarzem właściwej specjalizacji. Choroby reumatyczne wpływają na chorego nie tylko w aspekcie biologicznym, ale także zawodowym, społecznym i emocjonalnym. Dlatego tak ważne jest, zrozumienie złożoności chorób reumatycznych.

 

Zobacz również:

Stres w chorobach reumatycznych

Czy stres może negatywnie wpływać na kondycję stawów? Sprawdź jak wygląda przebieg reakcji stresowej u osób chorych i zdrowych, a także jakie wywołuje on skutki w układzie immunologicznym. Zobacz w jaki sposób stres wpływa na postęp choroby...

Badania zalecane w chorobach reumatycznych

Bóle stawów, obrzęki, zaczerwienienia oraz sztywność stawów to objawy, które mogą świadczyć o występowaniu dolegliwości reumatycznych. Rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia fachowej diagnostyki. Zachęcamy do zapoznania się...

Praca zawodowa a dolegliwości stawów

Choroby reumatyczne nie tylko ogromnie obniżają komfort i jakość naszego życia, ale także są bardzo częstym powodem rezygnacji z pracy zawodowej. W Polsce, a także wielu innych krajach europejskich, to właśnie choroby reumatyczne są niezwykle częstym...

Pierwsze objawy choroby reumatycznej

Na choroby reumatyczne cierpi prawie co czwarty Polak. Konsekwencją nieleczonych chorób reumatycznych może być trwałe inwalidztwo, a nawet skrócenie życia o 10 lat.* W obliczu tych konsekwencji, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby...

12 mitów na temat chorób reumatycznych

Czy choroby reumatyczne rzeczywiście dotykają tylko osób w podeszłym wieku? Czy każdy ból stawów to objaw choroby reumatycznej? I czy w ogóle istnieje taka choroba jak reumatyzm? Sprawdź 12 najczęściej pojawiających się mitów...

Sytuacja osób z chorobami reumatycznymi w Polsce

Poznaj sytuację osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne w Polsce. W artykule prezentujemy wyniki badania ankietowego, w ramach którego Pacjenci oceniali zadowolenie z dostępu do specjalistycznych usług medycznych, poziomu wydatku na leczenie, czasu oczekiwania na diagnozę...

Wizyta u reumatologa - jak się przygotować?

Niewystarczająca dostępność opieki i świadczeń specjalistycznych w Polsce sprawia, że warto optymalnie wykorzystać każdą wizytę u lekarza specjalisty. Odpowiednie przygotowanie się do konsultacji reumatologicznej, pozwoli lepiej wykorzystać ten czas i uzyskać ważne dla nas...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.