"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

odsłuchaj lektora

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego jest wrodzoną lub nabytą w okresie noworodkowym bądź niemowlęcym nieprawidłowością budowy stawu biodrowego. Termin ten obejmuje wady dotyczące wszystkich elementów tworzących staw biodrowy, zarówno kostnych, np panewki stawu, jak i więzadeł. wcześniej była nazywana zwichnięciem stawu biodrowego. Częściej występuję u dziewczynek  (około 80% przypadków) niż u chłopców. 

 

Przyczyny

Najczęściej występującym obrazem omawianem wady jest nieprawidłowo wykształcona panewka stawu biodrowego, która w zbyt małej części pokrywa głowę kości udowej, towarzyszy jej także nieprawidłowo ukształtowany koniec bliższy kości udowej. Dysplazja stawu biodrowego jest najczęściej występującą wadą wrodzoną. Przyczyna nie jest do końca znana. Prawdopodobieństwo wystapienia dyspazji może być zależne od czynników takich jakich:

 

 • płeć - większość przypadków dyspazji stawu biodrowego występuje u dziewczynek)
 • genetyka - jeśli u rodziców występowała dyspazja stawu, prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka jest zwiększone
 • warunki ciąży - ułożenia płodu w macicy (ułożenie nóżek w zgięciu, przywiedzeniu i rotacji zewnętrznej lub niewielka ilość wód płodowych)
 • gwałtowne wyprostowanie nóżek dziecka podczas porodu
 • hormonalne - mające wpływ na napięcie wiązadeł i torebki stawowej
 • inne nieprawidłowści - porażenie mózgowe, choroby rdzenia kręgowego lub inne zaburzenia układu nerwowego lub mięśniowego

 

Diagnostyka

Dysplazję stawu biodrowego diagnozuje się poprzez wykonywane u każdego dziecka w pierwszym miesiącu życia badania klinicznego, obejmującego:

 

 • objaw przeskakiwania (objaw Ortolaniego)
 • objaw wyważania (objaw Barlowa)
 • stopień odwiedzenia stawów
 • stabilność stawów
 • długość nóżek
 • ułożenie fałdów udowych, pachwinowych i pośladkowych.

 

Badanie to uzupełniane jest o USG, na podstawie którego stwierdza się jeden z kilku typów stawów biodrowych wg Grafa:

 

 • zdrowy prawidłowo ukształtowany staw
 • staw niedojrzały, nieprawidłowy,
 • biodro dysplastyczne
 • biodro zwichnięte

 

Dysplazja stawu biodrowego - co dalej?

W przypadku stwierdzenia dysplazji stawu biodrowego najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na prawidłowym ustawieniu głowy kości udowej dziecka, poprzez:

 

 • odpowiednie, szerokie pieluchowanie (aby nóżki dziecka ułożone były w pozycji "żabki")
 • stosowanie poduszki Frejki
 • uprzęży Pawlika - jest to często stosowany jako pierwszy zabieg u dzieci poniżej 6 miesiąca życia. W trakcie noszenia uprząży wykonuje się badania USG, które obrazuje postępujące zmiany. Uprząż jest regulowana ' rośnie' z dzieckiem, ogranicza mimo to jego ruchy. Nie pozwala wyprostować nóg w kolanach i rotować staw biodrowy do wewnątrz ( głównym powikładniem  noszenia uprzęży Pavlika może być jałowa martwica kości, rzadko występująca choroba kości)
 • szyny Koszli
 • wyciągi

 

Wskazane jest także układanie dziecka w pozycji leżenia na brzuchu. Możliwe jest także ręczne nastawienie głowy kości udowej. 

 

Nie leczone biodro dysplastyczne może powodować:

 

 • dolegliwości bólowe
 • uczucie przeskakiwania
 • trudności podczas chodu, a w konsekwencji może prowadzić do szybszego zużycia się stawu objętego wadą oraz stawów sąsiednich, w tym głównie stawów krzyżowo-biodrowych i kolanowych.

 

Profilaktyka

Profilaktyka dysplazji stawu biodrowego nie jest jednoznacza ze względy na brak ściśle określonej przyczyny choroby. Należałoby zatem przestrzegać podstawowych zasad higieny i zdrowego stylu życia, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiety w ciąży. Regularne badania USG oraz kontakt z lekarzem prowadzącym są istotne w zapobieganiu ewentualnym powikłaniom.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Staw biodrowy Staw biodrowy

Staw biodrowy (articulatio coxae) tworzy głowa kości udowej i powierzchnię księżycowatą panewki kości biodrowej. Cała ta struktura tworząca staw kulisty otoczony jest torebką stawową wzmocnioną więzadłami. Kończyna dolna jako narząd podporu i ruchu wymaga silnego aparatu więzadłowego...

Koksartroza Koksartroza

Choroba zwyrodnieniowa stawów (arthrosis deformans, osteoarthrosis) znana także jako zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawów jest zespołem chorobowym, który polega na zbyt wczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw.

Jak dbać o zdrowe stawy? Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać...

Otyłość a zdrowe stawy Otyłość a zdrowe stawy

Zachowanie odpowiedniej wagi ciała ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Nadmierna waga obciąża układ kostno-stawowy oraz utrudnia wykonywanie systematycznej aktywności fizycznej - niezwykle ważnej dla zachowania...

Efekty działania suplementów na stawy Efekty działania suplementów na stawy

Wzmocnienie stawów, ograniczenie dolegliwości bólowych czy też poprawa struktury stawów... pożądanych efektów działania suplementów na stawy jest wiele. Sprawdź czego tak naprawdę możesz oczekiwać od preparatu na stawy...

Kiedy warto stosować suplement na stawy? Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności