Kwas hialuronowy

Podstawowy składnik mazi stawowej. Kwas hialuronowy stanowi element budulcowy chrząstki hialinowej (szklistej). Posiada właściwości higroskopijne - wiąże wodę i tym samym nawilża powierzchnię chrząstki stawowej chroniąc ją przed wysychaniem. jest obecny w każdej tkance organizmu. Jest najbardziej skoncentrowany w mazi stawowej.

 

Chrząstka jest jałowa, czyli nie zawiera naczyń krwionośnych. Maź stawowa to jedyny sposób, w jaki składniki odżywcze mogą być dostarczane do chrząstki i odpady mogą być usunięte. Dlatego maź stawowa jest tak ważna. Z niższą niż odpowiednia ilością kwasu hialuronowego, składniki odżywcze nie mogą być przenoszone do tych komórek i odpady nie mogą być z nich wyeliminowane. By chrząstka mogła się regenerować i prawidłowo funkcjonować wymaga ciągłego uzupełniania ubytków kwasu hialuronowego, który przeciwdziała jej wysychaniu.

 

Obecnie kwas hialuronowy może być przyjmowany w prosty sposób, w formie płynu do picia. Kwas hialuronowy aplikowany w tej formie, jak również inne składniki odżywcze zawarte w suplemencie, przez układu trawienny, nastepnie krwioobieg zostają dostarczone do wszystkich stawów, oraz do poszczególnych tkanek, takich jak : oczy, zastawki sercowe, skóra, kości, płytki międzystawowe. 

Korzyści wynikające z suplementacji kwasu hialuronowego

  • uzupełnienie ubytków mazi stawowej
  • poprawa ruchomości stawów dzięki odpowiedniej ilości płynu smarującego powierzchnie stawowe
  • zwiększenie elastyczności chrząstki stawowej

 

Odżywcza suplementacja kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy zwykle uzyskiwany z grzebieni kogutów ma zbyt duży rozmiar chemiczny dla efektywnej absorpcji przez przewód pokarmowy. Przy bezpośredniej ekstrakcji z grzebieni kogutów masa cząsteczkowa wynosi 1,2 do 1,5 milionów daltonów (Da). Tak więc mogą one być jedynie wstrzykiwane bezpośrednio do stawu.

 

Jest jednak dostępny na rynku kwas hialuronowy w formie płynnej, który wytwarzany jest w oparciu o specjalną regulację procedury fermentacji, co daje zdecydowanie mniejszą masę cząsteczkową cząsteczki kwasu hialuronowego. Wykorzystanie tych niższych wariantów wagi cząsteczkowej umożliwia szybką absorpcję, a tym samym efektywne wykorzystanie w miejscach gdzie występuje niedobór kwasu hialuronowego i chondroityny w organizmie. Pozwala to na podawanie kwasu hialuronowego doustnie.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Kwas hialuronowy struktura chemiczna:

Kwas hialuronowy (hialuronian) jest naturalną substancją, która znajduje się we wszystkich żywych organizmach i ma prostą strukturę chemiczną. Jest częścią rodziny glikozaminoglikanów. Hialuronian został opisany pod koniec 1970 jako cząsteczka 'maziowa' (jest to określenie śluzowatej, bezkształtnej masy), wszechobecny polimer węglowodanowy, który jest częścią macierzy zewnątrzkomórkowej. Kwas hialuronowy to polimer dwucukrów, które same składają się z kwasu D-glukuronowego i D-N-acetyloglukozaminy. Polimery mogą wahać się w wielkości od 5000 do 20.000.000 Da in vivo. Średnia masa cząsteczkowa w ludzkim płynie stawowym to 3 - 4 milionów Da, a kwas hialuronowy oczyszczony z ludzkiej pępowiny to 3,14 mln Da.

 

Autor: dr Lydia Dušek

 

 

Tags:

Zobacz również:

Efekty działania suplementów na stawy

Wzmocnienie stawów, ograniczenie dolegliwości bólowych czy też poprawa struktury stawów... pożądanych efektów działania suplementów na stawy jest wiele. Sprawdź czego tak naprawdę możesz oczekiwać od preparatu na stawy...

Skład suplementów na stawy

Jak wybrać dobry suplement diety na stawy, który realnie wzmocni zniszczone stawy? Skorzystaj z naszego zestawienia, w którym opisujemy jaki skład znajduje się w preparatach na stawy, a także jakie są możliwe skutki wynikające z ich zażywania.

Czy suplementy diety są potrzebne?

Witaminy i składniki odżywcze powinny być dostarczane do naszego organizmu dzięki przestrzeganiu zbilansowanej diety. Niestety nie w każdym przypadku dieta okazuje się wystarczająca. Sprawdź, w jakich sytuacjach uzasadnione jest przyjmowanie suplementów.

Glukozamina na stawy

Czy zawarta w preparatach na stawy glukozamina przynosi realną poprawę ich kondycji? Sprawdź, czym jest glukozamina, kiedy się ją stosuje, a także jakie są spodziewane efekty suplementacji glukozaminą.

Kwas hialuronowy - tabletki, płyn, maści, kremy

Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w profilaktyce sprawnych stawów. Jego suplementacja może przybrać różną formę – tabletek, maści, zastrzyków czy płynu do picia. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze kwasu hialuronowego.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.