"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli medialis humeri) zwane jest także łokciem golfisty lub rzadziej łokciem oszczepnika. Jest to zespół bólowy tkanek miękkich położonych w przyśrodkowej okolicy stawu łokciowego. Schorzenie to najczęściej spowodowane jest mikrouszkodzeniami powstającymi na skutek przeciążenia.

 

Przyczyny

Na zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej najczęściej cierpią osoby często powtarzające ruchy nadgarstka przeciwko oporowi np w pracy:

 

 • jak stolarze
 • mechanicy
 • gracze w golfa
 • baseball
 • badminton
 • squash

 

Powstale przeciążenia prowadzą do uszkodzenia ścięgien mięśni zginaczy przyczepiających się do przyśrodkowego nadkłykcia kości ramiennej, głównie:

 

 • mięśnia nawrotnego obłego
 • mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka

 

Zdarza się, iż występuje u osób, które doznały innych urazów w obrębie kończyny górnej. Jednostka ta dotyczy głównie osób między 45 a 60 rokiem życia, częściej mężczyzn niż kobiety.

 

Łokieć golfisty

Głównym objawem łokcia golfisty jest ból pojawiający się w przyśrodkowej części stawu łokciowego zwłaszcza podczas zginania nadgarstka oraz pronacji przedramienia. W okresie zaawansowania zmian chorobowych ból ten występuje także w spoczynku oraz towarzyszy mu znaczne osłabienie siły mięśniowej. W 60% przypadków objawy te dotyczą ręki dominującej.

 

Przebieg i objawy

Początek choroby:

 

 1. 30% badanych przypadków - początek jest ostry, nagły, pojawiający się na skutek pojedynczego wysiłku prowadzącego do mikroskopijnego rozerwania ścięgna.
 2. 70% badanych przypadków - początek jest przewlekły, występujący jako skutek nagromadzonych mikrourazów i przeciążeń przyczepu ścięgnistego do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Zmiany te prowadzą do powstania zwapnień oraz miejscowej martwicy, a także do odczynu zapalnego oraz zmian zwyrodnieniowych.

 

​W przypadku pojawienia się typowych dla łokcia golfisty objawów wskazane jest :

 

 • odpoczynek
 • unikanie dalszych przeciążeń - zwłaszcza ruchów powodujących dolegliwości bólowe
 • ograniczenie aktywności fizycznej
 • poprawa techniki gry oraz pełna rehabilitacja nakierowana m. in. na wzmocnienie mięśni.

 

Ponieważ tuż poniżej nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej znajduje się miejsce, w którym przebiega nerw łokciowy, u połowy pacjentów mających łokieć golfisty współistnieje neuropatia tego nerwu.

 

Profilaktyka

 1. Sportowcy powinni zwrócić uwagę na technikę wykonywania ruchu. Zła technika może być powodem przeciążenia lub wystepowania dolegliwości bólowych.
 2. Osobom wykonującym pracę która angażuje mięśnie zginacze przeramienia i mięśnie pronujące zaleca się robić więcej przerw
 3. Stanowisko pracy należy dostosować do wymogów ergonomii: podczas pracy przed komputerem zapewnić sobie wsparcie nadgarstków i ramion aby nie pozostawały w ciągłej wymuszonej pozycji.
 4. Dbanie o elastyczność i siłę mięśni, odpowiedni ruch jest zbawienny nie tylko dla stawów. Mięśnie podtrzymują całą konstrukcję kośćca, dlatego ich siła i elastyczność jest kluczowa w profilaktyce.

 

Autor

mgr Monika Leśniowska-Musialik

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Łokieć tenisisty Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty zwany także zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej to jednostka chorobowa zaliczona do grup enteziopatii, cyzli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości. 

10 zasad dbania o stawy w czasie treningu 10 zasad dbania o stawy w czasie treningu

Stawy zostały stworzone do ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne przeciążenie stawów może grozić kontuzjami lub zmianami zwyrodnieniowymi. Sprawdź, jak zadbać o stawy przed, w czasie i po treningu.

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego (ramienno-łopatkowego) Choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego (ramienno-łopatkowego)

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramienno-łopatkowego, podobnie jak inne osteoartrozy jest postępującym i nieodwracalnym procesem, w przebiegu którego uszkodzeniom ulegają powierzchnie stawowe, a następnie...

Zespół cieśni nadgarstka Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka występuje częściej u kobiet i jest najczęstsza neuropatią uciskową. Dolegliwości przeważnie dotyczą ręki dominującej.

Efekty działania suplementów na stawy Efekty działania suplementów na stawy

Wzmocnienie stawów, ograniczenie dolegliwości bólowych czy też poprawa struktury stawów... pożądanych efektów działania suplementów na stawy jest wiele. Sprawdź czego tak naprawdę możesz oczekiwać od preparatu na stawy...

Jak wybrać dobry preparat na stawy? Jak wybrać dobry preparat na stawy?

Duża liczba łatwo dostępnych preparatów na stawy, wcale nie ułatwia nam podjęcia właściwej decyzji. Jeżeli naprawdę zależy Ci na ograniczeniu dolegliwości bólowych oraz poprawie kondycji stawów, musisz być świadomy, z czego wynikają różnice...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności