"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli lateralis humeri) zwane jest zwykle łokciem tenisisty. Ta jednostka chorobowa należy do grupy entezopatii, czyli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości.

 

Przyczyna

Entezopatie to choroby które dotyczą przyczepów mięśni do kości. W przypadku łokcia tenisisty problem dotyczy mięśni prostowników palców i nadgarstka przyczepiających się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej - najczęściej mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka. Objawia się to dolegliwościami bólowymi właśnie w tej okolicy, co znacznie upośledza funkcję kończyny górnej.

 

Przyczyną procesu chorobowego i związanych z nim dolegliwości są zmiany degeneracyjne, a konkretnie uszkodzenie włókien kolagenowych, które tworzą ścięgna oraz nieprawidłowe ukrwienie miejsca przyczepu ścięgna do kości spowodowane mikrourazami i przewlekłymi przeciążeniami. Łokieć tenisisty dotyczy około 3% w populacji ogólnej.

 

budowa-stawu-lokciowego.jpg

Rys.1 Budowa stawu łokciowego

 

 

Kogo dotyczy?

Na tą, jak i inne tendinopatie, czyli dolegliwości ze strony ścięgien najbardziej narażone się osoby między 30 a 65 rokiem życia, choć najliczniejszą grupę stanowią osoby w przedziale 45 - 54 lat. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej to głównie problem ludzi wykonujących na codzień powtarzane ruchy obciążające przyczep prostowników nadgarstka (naprzemienne prostowanie i odwracanie nadgarstka), w tym głównie:

 • pracowników biurowych
 • sekretarki
 • informatyków, którzy pracując przy komputerze mają specyficzny układ rąk,
 • elektryków, wykonujących ruchy nadgarstka z silnym zaciśnięciem ręki podczas wkręcania śrubokrętem
 • osoby podnoszące ciężkie przedmioty na wyprostowanych łokciach

Na tendinopatie narażone są w znacznym stopniu także osoby palące tytoń.

 

Łokieć tenisisty

Zgodnie z nazwą jednostka ta dotyka także graczy w tenisa, jednak stanowią oni zaledwie 10% wszystkich chorych. Przyczyną jest tu odgięcie grzbietowe nadgarstka (do góry) i napięcie w mięśniach, które występuje w niemal każdym typie uderzenia. Gracze cierpiący na zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej wykazują zwiększoną aktywność mięśni prostowników nadgarstka podczas uderzenia piłki i tuż po nim.

 

Czynniki wpływające na pojawienie się dolegliwości

Przyczyna takiego stanu może tkwić np. w nieprawidłowej technice - głównie generowanie ruchu z nadgarstka, a nie z tułowia i barku, dlatego też dolegliwość tą częściej diagnozuje się u graczy amatorów niż zawodowców.

Najczęściej też występuje w graczy wykonujących uderzenie backhand jedną ręką - w przypadku wykonywania oburącz backhandu większa część energii pochłaniania jest przez drugą kończynę górną, niedominującą.

 

Dodatkowo rozwojowi tendinopatii u graczy w tenisa sprzyja:

 • niska waga ciała grającego
 • nieprawidłowa technika
 • mały rozmiar głowy rakiety
 • duży naciąg strun
 • gra na twardym korcie

Oprócz tenisistów schorzenie to obserwuje się u graczy w badmintona lub squash'a.

 

Łokieć tenisisty - objawy

Wśród objawów łokcia tenisisty dominuje ból pojawiający się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Ból ten ma charakter promieniujący do przedramienia i nadgarstka. Zwykle nasila się podczas próby zaciśnięcia dłoni lub oporowego zgięcia grzbietowego nadgarstka, dlatego tak ważnym elementem badania, oprócz wywiadu są testy oporowe. Zwykle występuje także tkliwość podczas badania palpacyjnego oraz trudności w czynnościach życia codziennego, jak np. podniesienie szklanki czy otwieranie drzwi.

 

zapalenie-nadlykcia-bocznego-kosci-ramiennej-lokiec-tenisisty.jpg

Rys.2 Łokieć tenisisty - zapalenie nadłykcia bocznego kości ramiennej

 

W zależności od tego, które ścięgno zajęte jest procesem chorobowym specjaliści International Academy of Orthopedic Medicine - Cyriax i Winkel wyróżnili 5 typów łokcia tenisisty:

 • typ I - proces chorobowy obejmuje przyczep początkowy mięśnia prostownika długiego nadgarstka; typ ten występuje stosunkowo rzadko;
 • typ II - proces chorobowy obejmuje przyczep początkowy mięśnia prostownika krótkiego nadgarstka;
 • typ III - proces chorobowy obejmuje ścięgno mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka;
 • typ IV - proces chorobowy obejmuje przejście mięśniowo-ścięgniste mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka;
 • typ V - proces chorobowy obejmuje przyczep początkowy mięśnia prostownika palców.

 

Wyróżnia się następujące rodzaje wystąpienia urazu:

 • nagły - będący efektem jednorazowego, nagłego wysiłku prowadzącego do mikroskopijnego rozerwania ścięgna;
 • późny - występujący w ciągu 24 - 72 godzin od intensywnego wysiłku bądź treningu.

 

Przebieg i rehabilitacja

U około 80 - 90% przypadków w ciągu kilku miesięcy następuje wyzdrowienie, jednak zależne jest ono od czasu trwania dolegliwości, charakteru zmian degeneracyjnych oraz od wcześniej występujących tego typu epizodów i stosowanej terapii.

 

W przypadku pojawienia się typowych dolegliwości należy:

 • poprawić technikę gry
 • unikać długotrwałej pracy przy komputerze

 

Celem terapii jest:

 • zmniejszanie objawów bólowych
 • zwiększanie siły mięśniowej
 • poprawa funkcji kończyny górnej

 

W okresie zaostrzenia procesu unika się całkowitego unieruchomienia, ponieważ może to prowadzić do spadku siły mięśniowej, a nawet zaników mięśni. Tzw. samoleczenie dotyczy II i V typu łokcia tenisisty.

 

Profilaktyka

W profilaktyce najważniejsze jest aby nauczyć się odpowiedniej techniki gry tenisa. Ułożenie ciała podczas uderzenia piłki, dobrana wielkość głowy rakiety to podstawa.

Unikaj długotrwałej stałej pozycji, zwłaszcza pracując przed komputerem.

Mięśnie po wysiłku potrzebują dawkę odżywczych składników, a stawy odpoczynku i uzupełnienia brakujących związków taki jak kwas hialuronowy i chondroityna.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Łokieć golfisty Łokieć golfisty

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli medialis humeri) zwane jest także łokciem golfisty lub rzadziej łokciem oszczepnika. Jest to zespół bólowy tkanek miękkich położonych w przyśrodkowej okolicy...

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego (ramienno-łopatkowego) Choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego (ramienno-łopatkowego)

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramienno-łopatkowego, podobnie jak inne osteoartrozy jest postępującym i nieodwracalnym procesem, w przebiegu którego uszkodzeniom ulegają powierzchnie stawowe, a następnie...

Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia Uszkodzenia mięśnia dwugłowego ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia - składa się z dwóch głów: długiej i krótkiej. Początkowy przyczep głowy długiej znajduje się na obrąbku stawowym i guzku nadpanewkowym łopatki , natomiast głowy krótkiej rozpoczyna...

10 zasad dbania o stawy w czasie treningu 10 zasad dbania o stawy w czasie treningu

Stawy zostały stworzone do ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne przeciążenie stawów może grozić kontuzjami lub zmianami zwyrodnieniowymi. Sprawdź, jak zadbać o stawy przed, w czasie i po treningu.

Jak dbać o zdrowe stawy? Jak dbać o zdrowe stawy?

Uporczywe dolegliwości stawów to bardzo powszechny problem współczesnej cywilizacji. Nieaktywny tryb życia, przeciążenia fizyczne oraz niezdrowa dieta to częste przyczyny występowanie dolegliwości stawów. Aby im zapobiec, należy dbać...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności