Fizjoterapia na łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty jest urazem mięśni, który rozciąga się na nadgarstek i palce. Wpływa na wnętrze stawu łokciowego. Każda czynność obejmująca chwytanie i skręcanie przedramienia może powodować ból.

 

Łokieć tenisisty - objawy i przyczyny

Objawy są różne. Możesz odczuwać lekki dyskomfort podczas poruszania ramieniem lub silny ból. Zewnętrzna część łokcia będzie niezwykle wrażliwa na dotyk. Może być obrzęknięta. W niektórych przypadkach pojawia się ból w dolnej części przedramienia. Powtarzające się ruchy nadgarstka nasilają dolegliwości bólowe, szczególnie w połączeniu z ciężarem, na przykład podczas podnoszenia pudeł.

 

Do najczęstszych przyczyn tego typu urazu możemy zaliczyć:

  • malowanie ogrodzenia, kucie, dużo pisania,
  • nadmierne chwytanie lub wykręcanie,
  • słaba siła mięśni przedramienia lub napięte mięśnie,
  • zła technika (np. podczas grania w tenisa).

Przewlekły łokieć tenisisty jest związany ze zmianami zwyrodnieniowymi w tkankach mięśniowych zlokalizowanych w nadkłykciu bocznym kości ramiennej.  Sprawdź, jakie typy zabiegów mogą być zalecone w rehabilitacji i fizjoterapii łokcia tenisisty. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny i korzystanie z konkretnego zabiegu powinno być poprzedzone konsultacją lekarską.

 

Najczęstsze zabiegi fizjoterapeutyczne

Jeśli ból łokcia wpływa na Twoją aktywność i utrzymuje się, umów się do fizjoterapeuty. Pomoże poradzić sobie z bólem oraz zwiększyć siłę i elastyczność. Poniżej prezentujemy przykładowe ćwiczenia oraz zabiegi, które mogą być zalecone w przypadku stwierdzenia łokcia tenisisty.

 

1. Terapia manualna

Łokieć tenisisty (boczne zapalenie nadkłykcia) jest przede wszystkim spowodowanym nadmiernym zużyciem i napięcia ścięgna wspólnego prostownika. Dlatego terapię manualną należy skierować na tę tkankę mięśniowo-powięziową. Korzystna może być również mobilizacja stawów kości nadgarstka.

 

2. Ćwiczenia na łokieć tenisisty

  • Obrót nadgarstka

Zegnij łokieć pod kątem prostym i wyciągnij dłoń do góry.

Powoli obróć nadgarstek, tak, by dłoń była teraz skierowana w dół.

Przytrzymaj przez 5 sekund, a następnie powoli się rozluźnij.

Wykonaj 3 zestawy po 10 powtórzeń.

 

  • Obrót nadgarstka z ciężarem

Powtórz ćwiczenie, tym razem z lekkim ciężarem (np. puszką fasoli).

 

  • Podnoszenie nadgarstków

Zegnij łokieć pod kątem prostym.

Trzymaj lekki ciężar dłońmi do góry.

Zegnij powoli nadgarstek w swoją stronę.

Przytrzymaj przez 5 sekund, a następnie powoli rozluźnij.

Wykonaj 3 zestawy po 10 powtórzeń.

 

  • Zginanie łokcia

Stań prosto i opuść rękę w bok.

Zegnij rękę powoli w górę, by dłoń dotykała ramienia.

Przytrzymaj przez 15-30 sekund.

Powtórz 10 razy.

 

  • Rozciąganie nadgarstka

Trzymaj prosto rękę wyciągniętą do przodu i skierowaną w dół. Delikatnie zegnij nadgarstek w dół.

Użyj drugiej ręki, by przycisnąć rozciąganą rękę z powrotem do ciała i przytrzymaj przez 15-30 sekund.

Wyprostuj nadgarstek.

Delikatnie zegnij rozciągającą się rękę do tyłu i drugą ręką pociągnij palce do tyłu.

Przytrzymaj przez 15-30 sekund. Wykonaj 3 zestawy z każdym nadgarstkiem.

 

3. Pole magnetyczne

Podstawową zasadą magnetoterapii jest generowanie impulsów elektromagnetycznych. Przenikają przez warstwy odzieży, a nawet tkanki ciała do źródła bólu. Mają specjalnie opracowane parametry (np. częstotliwość, profil, intensywność). Dlatego pole magnetyczne jest stosowane na różne dolegliwości zdrowotne, w tym łokieć tenisisty. Łagodzi dolegliwości bólowe. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. To nieinwazyjna metoda leczenia.

 

4. Laseroterapia

Terapia niskopoziomowym laserem przyspiesza naprawę tkanek i wzrost komórek. Przyspiesza gojenie ścięgien, więzadeł i mięśni. Światło lasera zwiększa produkcję kolagenu przez stymulację fibroblastów. Kolagen wpływa na naprawę i gojenie się tkanek.

Laseroterapia na niskim poziomie zmniejsza ryzyko tworzenia się blizn. Tkanka bliznowata może być źródłem przewlekłego bólu i powolnego gojenia. Jednocześnie terapia laserem rozszerza naczynia krwionośne. Tym samym zwiększa przepływ krwi. Tego typu zabiegi niwelują też obrzęki, łagodzą dolegliwości bólowe i stan zapalny. U niektórych pacjentów stosowany jest laser wysokoenergetyczny. Dobrze uzupełnia terapię manualną. Łagodzi napięcie mięśniowe. Leczy punkty spustowe. Przyspiesza metabolizm komórek i syntezę kolagenu.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

5. Ultradźwięki

Terapia ultradźwiękowa wykorzystuje fale dźwiękowe powyżej zakresu ludzkiego słuchu do leczenia urazów. Głowica generuje falę dźwiękową, która przenika przez skórę. Wpływa na głębiej położone struktury. Drganie, zwane również mikromasażem tkanek wspomaga proces naprawczy i łagodzi dolegliwości bólowe.

 

6. Przezskórna tenotomia

Przezskórna ultradźwiękowa tenotomia jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Polega na użyciu ultradźwięków i sondy do leczenia uszkodzonego ścięgna. Za pomocą obrazowania ultrasonograficznego identyfikuje się problematyczne miejsce, a sondę wprowadza się przez skórę. Następnie energia fali ultradźwiękowej tnie, rozbija i usuwa uszkodzoną tkankę. Jednocześnie oszczędza otaczające zdrowe tkanki. Po zabiegu nie trzeba zakładać szwów. Do przykrycia rany stosuje się wyłącznie sterylny bandaż samoprzylepny. Pacjent zostaje wypisany do domu tego samego dnia.

 

7. Masaż lodem

Zmniejsza obrzęk,ból i stany zapalne. Poprawia przepływ składników odżywczych. Pomaga również w usuwaniu metabolitów (produktów przemiany materii). Zwiększa siłę i przyspiesza gojenie. Masaż lodem jest odmianą krioterapii, która wykorzystuje zimno do łagodzenia urazów. Poprawia ogólną funkcję komórek mięśniowych i nerwowych.

 

8. Terapia ESWT (fali uderzeniowej)

Pozaustrojowa terapia falą uderzeniową (ESWT) to niechirurgiczna, nieinwazyjna  procedura stosowana w leczeniu przewlekłego zapalenia powięzi podeszwy, zapalenia ścięgna Achillesa, łokcia tenisisty i innych przewlekłych stanów zapalnych.  ESWT przyspiesza regenerację tkanek. Wspiera produkcję kolagenu. Poprawia metabolizm i mikrokrążenie. Relaksuje mięśnie. Pozwala usunąć szybciej z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Działa też przeciwbólowo.

 

9. Kinesiotaping

Taśma kinezjologiczna zapewnia odpowiednie wsparcie mięśni lub stawów bez ograniczenia pełnego zakresu ruchu. Zmniejsza ból,  obrzęk i stan zapalny. Zwiększa naturalny przepływ krwi wokół mięśni. Przyspiesza proces leczenia. Zapobiega skurczom, nadmiernemu rozciąganiu i skurczom.

 

Tags:

Zobacz również:

Budowa stawu łokciowego

Staw łokciowy (articulatio cubiti) jest stawem złożonym. Składa się z 3 stawów anatomicznie złączonych i objętych wspólną torebką. Należą do nich staw ramienno-łokciowy, staw ramienno-promieniowy oraz staw promieniowo-łokciowy bliższy. Staw łokciowy jest stawem zawiasowym.

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty zwany także zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej to jednostka chorobowa zaliczona do grup enteziopatii, cyzli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości. 

Ćwiczenia i rehabilitacja w artrozie

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłym procesem, w którym dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. U pacjentów z artrozą bardzo dużą rolę odgrywa fizjoterapia, która może spowolnić rozwój zmian zwyrodnieniowych.

Gra w tenisa a kondycja stawów

Szybkie zrywy do piłki, zmienna intensywność ruchów oraz brak równomiernego obciążenia obu stron ciała to tylko niektóre z czynników, które mogą przyczyniać się do kontuzji podczas uprawiania tenisa. Sprawdź najbardziej typowe dla tenisa ziemnego urazy oraz zobacz, w jaki...

Łokieć tenisisty - choroba zawodowa

Łokieć tenisisty to stan, w którym zewnętrzna część łokcia staje się bolesna, obolała lub osłabiona. Często wynika z  powodu nadmiernego obciążenia. W związku z tym jest traktowany jako powtarzalny uraz wywołany stresem, a nie nagła kontuzja. Sprawdź, w jakich...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.