Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Sprawdź, na jakie wsparcie może liczyć Twoje dziecko, jeżeli cierpi na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Skorzystaj z dostępnej pomocy i zapewnij swojemu dziecko środki, które pozwolą mu lepiej przejść przez chorobę.

 

MIZS  choroba reumatyczna dzieci

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów pojawia się u dzieci przed 16 rokiem życia. Do najczęstszych objawów zaliczamy ograniczenie funkcji stawów, ból oraz obrzęk powstający w okolicy stawów. Samo zapalenie stawów najczęściej utrzymuje się przez okres minimum 6 tygodni. Sam przebieg choroby może być różny. Bardzo często dochodzi do zniekształceń stawów i ograniczenia ich ruchomości, a także do zaniku mięśni. Chorobie towarzyszy bolesność, która często uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności życiowych.

 

MIZS zaliczany jest do jednej z najczęściej występujących przewlekłych zapalnych chorób układowych tkanki łącznej. W Polsce na tę chorobę zapada średnio od 2 do 10 dzieci na 100 000.

 

Wsparcie socjalne dla chorych na MIZS

Dzieci chore na MIZS oraz opiekujący się nimi rodzice, mogą otrzymać wsparcie ze strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pomoc może przybrać różnorodną formę:

  • zaopatrzenia w środki pomocnicze
  • zasiłki z tytułu opieki nad dzieckiem
  • pomoc środowiskowa
  • ulgi podatkowe
  • rehabilitacja

Poniżej przedstawiamy dostępny dla chorych na MIZS zakres wsparcia. W związku z częstą zmianą przepisów, oferowany zakres usług może ulegać modyfikacjom.  Dostęp do poszczególnych typów wsparcia w znacznej mierze jest uzależniony od posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności. 

 

Orzeczenie  o niepełnosprawności

Orzecznictwo o niepełnosprawności przybiera inną formą w przypadku osób dorosłych i inną w przypadku dzieci. W grupie osób dorosłych orzeka się o stopniu niepełnosprawności (lekki, umiarkowany, znaczny). Podczas gdy w przypadku dzieci do 16 roku życia orzeka się o samej niepełnosprawności.

W przypadku dziecka wniosek o orzeczenie powinien złożyć jego prawny opiekun. Po złożeniu wniosku w powiatowym lub miejskim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, dziecko zostanie poproszone o udział w posiedzeniu składu orzekającego.

Na podstawie uzyskanego orzeczenia, dzieci chorujące na MIZS oraz ich opiekunowie mogą starać się m.in. o następujący typ wsparcia:

  • dofinansowania turnusów i sprzętu rehabilitacyjnego
  • dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych i technicznych
  • świadczenia pielęgnacyjne
  • ulgi w podatkach
  • usługi socjalne i opiekuńcze
  • usługi terapeutyczne
  • rehabilitację

Rodzicie dzieci chorych na MIZS nie zawsze występują o przyznanie dziecku orzeczenia o niepełnosprawności. Rodzice mogą uznać, że przywileje wynikające z posiadania orzeczenia nie rekompensują ograniczeń, z którymi dziecko może się zetknąć na dorosłej drodze życia. 

 

Zaopatrzenie w środki pomocnicze

Chorzy na MIZS mogą korzystać z określonej puli środków pomocniczych oraz przedmiotów ortopedycznych, które dostępne są dla nich całkowicie bezpłatnie lub za określoną dopłatą. Aby możliwe było skorzystanie z tej pomocy chorzy na MIZS muszą mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne lub też mogą pozostawać na utrzymaniu osób ubezpieczonych. Aby uzyskać dostęp do bezpłatnych środków pomocniczych należy:

  • odbyć wizytę u lekarza rodzinnego, który skieruje nas do lekarza specjalisty,
  • odbyć wizytę u lekarza specjalisty, który wypisze nam zlecenie na zaopatrzenie w określone środki ortopedyczne,
  • udać się do oddziału NFZ, który to potwierdza przyjęcie zlecenia,
  • wybrać odpowiednie sprzęt ortopedyczny i przekazać sprzedającemu zlecenie od lekarza potwierdzonego przez NFZ. Chory może wybrać sprzęt medyczny do wysokości kwoty określonej przez NFZ. W przypadku gdy wybrany sprzęt będzie przewyższał tę kwotę, wówczas chory musi pokryć różnicę.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Ulgi podatkowe dla rodziców

Rodzice dzieci chorujących na MIZS mogą odliczyć niektóre wydatki od dochodu, który podlegają opodatkowaniu. W tym celu należy wypełnić  deklarację PIT/0 oraz udokumentować koszty, które zostały poniesione  w związku z chorobą dzieci. Odliczyć można te koszty, które nie zostały sfinansowane ze środków własnych – nie ma możliwości doliczenia kosztów, które zostały pokryte ze środków PFRON. Przykładem wydatków, które można odliczyć od dochodu są:

  • koszty przystosowania pomieszczeń do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
  • koszty zakupu sprzętu rehabilitacyjnego
  • koszty zakupu leków
  • opłaty za pobyt w sanatorium lub uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym

 

Zasiłki z tytułu opieki nad dzieckiem

Rodzice dzieci chorych na MIZS mogą ubiegać się o różne typy wsparcia finansowego:

  • zasiłek pielęgnacyjny – przysługuje na dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością do okresu ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Zasiłek ten nie jest uzależniony od wysokości dochodów w rodzinie,
  • zasiłek socjalny – może zostać przyznany, jeżeli rodzina spełnia tzw. kryterium dochodowe. Wsparcie to może mieć formę zasiłku celowego lub zasiłku okresowego.

Dodatkowo rodzice mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, które przysługuje w momencie, gdy rodzic musiał zrezygnować z pracy, aby zająć się opieką nad dzieckiem.

 

Rehabilitacja w MIZS

Dziecko chore na MIZS powinno także korzystać także z rehabilitacji, która może przybrać formę rehabilitacji leczniczej, psychicznej i społecznej. Indywidualny plan terapii powinien być przygotowany z uwzględnieniem stanu zdrowia dziecka oraz przebiegu choroby.  Fizjoterapeuta odpowiada za dobór odpowiednich metod terapii zależnie od umiejscowienia zmian reumatycznych oraz stopnia bolesności objawów. Dzieci, które posiadają orzeczenia o niepełnosprawności mogą korzystać z rehabilitacji finansowanej ze środków NFZ prowadzonej w warunkach ambulatoryjnych. Dzieci z zaawansowaną postacią choroby, które nie mają możliwości samodzielnego poruszania się i dotarcia do placówki rehabilitacyjnej, mogą odbyć rehabilitację w warunkach domowych.

 

Tags:

Zobacz również:

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów zwane jest także młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów lub rzadziej młodzieńczym przewlekłym zapaleniem stawów.

10 udogodnień dla osób chorych na RZS

Gościec stawowy przewlekły to choroba nieuleczalna, która wiąże się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami bólowymi. W zaawansowanym stadium, chory może mieć ogromne problemy z wykonywaniem nawet najprostszych czynności życiowych. W artykule  prezentujemy 10 wskazówek...

Rehabilitacja w RZS

Odpowiednio dobrana rehabilitacja w RZS nie tylko zwiększa siłę mięśni i zapobiega ich zanikom, ale może także łagodzić dolegliwości bólowe. Dowiedz się, jaki jest najczęściej zalecany zakres postępowania rehabilitacyjnego w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2020

Sprawdź, jak zmienią się wysokości świadczeń dla osób niepełnosprawnych w 2020. Zobacz, kto i na jakich warunkach będzie mógł je otrzymać.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.