odsłuchaj lektora

Osteoartroza rąk - rizartroza

Rizartoza jest druga w kolejności najczęściej występujących zmian zwyrodnieniowych stawów. Choroba ta występuje zwykle u osób po 65 roku życia i dotyczy około 64-78% mężczyzn i 71-99% kobiet w tym wieku.

U większości osób po 55 roku życia widoczne są zmiany radiologiczne w obrębie stawów rąk, jednak nie zawsze dają one objawy bólowe. Duży wpływ na występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów rąk, podobnie jak w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych odgrywają czynniki takie jak:

 • styl życia
 • dieta
 • obciążenia stawów
 • ruch

Czy wiedziałeś, że niski poziom mazi stawowej jest głównym powodem stanu zapalnego w stawach?

Do czynników zawodowych zalicza się ​zwłaszcza narażenie na wibrację. Dotyczy to przede wszystkim osób pracujących fizycznie:

 • na linii produkcyjnej
 • pracujące młotem pneumatycznym,
 • piszące na klawiaturze komputera

​Do głównych objawów rizartrozy zalicza się:

 • guzki, które często można stwierdzić wokół palców rąk. Objawy są podobne do tych w stawach kolanowych i biodrowych,
 • zmniejszenie zakresu ruchu,
 • trzeszczenie,
 • ból
 • obrzęk a nawet wysięk

W zaawansowanej postaci choroby obserwuje się:

 • znaczne ograniczenia ruchomości
 • zniekształcenie stawów
 • skierowanie kości są w stosunku do siebie pod nieprawidłowymi kątami

Wiedziałeś, że Hyalutidin HC Aktiv dzięki silnej dawce zapewnia ochronę wszystkim Twoim stawom?

Chorobę zwyrodnieniowa stawów rąk, zależnie od miejsca zlokalizowania zmian dzielimy na trzy najważniejsze typy kliniczne:

I. Postać guzkowa

Charakteryzuje się występowaniem wyniosłości, powodujących deformacje stawów. Jest to najczęściej występująca postać choroby. Równie często pojawiające się w stawach międzypaliczkowych dalszych guzki Heberdena oraz rzadziej występujące w stawach międzypaliczkowych bliższych guzki Boucharda, które mogą się powiększać, powodując dolegliwości bólowe oraz odchylenia dalszego paliczka od osi długiej palca. Występuje szczególnie u kobiet, często też jest obserwowane jej występowanie rodzinnie.

II. Zmiany zwyrodnieniowe występujące w stawie śródręczno-nadgarstkowym kciuka (Rhizarthrosis pollicis).

Charakterystyczny jest tu bagnetowaty kształt palca, obrzęk, bolesność uciskowa oraz trzeszczenia podczas wykonywania ruchów.

III. Postać nadżerkowa (artrhosis manus erosiva).

Występujące tu nadżerki najczęściej występują w obrębie guzków Heberdena i Boucharda. Uszkodzenia są tu bardzo podobne do tych, jakie powstają w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Deformacje powstające w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów rąk najczęściej dotyczą stawów drugiego i trzeciego palca. Mimo wszystko bardziej nasilone są w ręce dominującej u danej osoby.

Wiedziałeś, że Hyalutidin HC Aktiv w dziennej dawce ma aż 450 mg kompleksu kwasu hialuronowego i siarczanu chondroltyny. Całe 30 dniowe opakowanie zawiera aż 15000mg kompleksu.

Profilaktyka

Istotną rolę w zapobieganiu choroby zwyrodnieniowej stawów jest żywienie. Dieta powinna być zrównoważona i dostarczać składników niezbędnych do budowy chrząstki stawowej. Powinna także wyeliminować pokarmy, które nasilają stany zapalne stawów.

Ćwiczenia to nie tylko doskonała forma profilaktyki dla stawów. Prócz zmian ciśnienia wewnątrz stawów dzięki ruchom odżywiamy chrząstkę stawową i zmniejszamy ból. Poleca się wykowanywanie ćwiczeń na palcach w taki sposób aby zwiększyć elastyczność i wzmocnić mięśnie wokól drobnych stawów rąk. Ćwiczenia są bardzo proste, ale wymagają od pacjenta systematyczności w ich wykonywaniu. Najlepiej jest kiedy takie dobre nawyki wprowadzamy do codziennego życia - robi to naprawdę ogromną różnicę w komforcie poruszania się i samopoczuciu.

'Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. '

Wanda Bąk

'Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. '

Filomena Piekiełko

'Po trzech tygodniach od rozpoczęcia zażywania Hyalutidinu przebiegłem na treningu maraton i po raz pierwszy od roku nie miałem spuchniętego chorego kolana. Byłem bardzo zadowolony.'

August Jakubik, ultramaratończyk

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info