"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

odsłuchaj lektora

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza jest chorobą układu szkieletowego, w przebiegu której występuje niska masa kości oraz zaburzona jest mikroarchitektura tkanki kostnej, co powoduje znaczne zmniejszenie wytrzymałości kości oraz obniżenie progu jej łamliwości. Choroba ta dotyczy bardzo wielu ludzi, dlatego też, przez Światową Organizację Zdrowia uznana została za chorobę cywilizacyjną.

 

Czynniki wpływające na powstanie osteoporozy

Do czynników ryzyka wystąpienia osteoporozy należą przede wszystkim:

 • wiek, czynnik genetyczny
 • rasa biała
 • drobna budowa ciała
 • niska masa kostna
 • niedowaga
 • niedobór hormonów płciowych
 • dieta uboga w wapń, sód i witaminę D
 • niedożywienie
 • palenie papierosów
 • nadużywanie alkoholu
 • przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych
 • kortykosteroidów
 • występowanie cukrzycy
 • nadczynności tarczycy
 • siedzący tryb życia
 • mała aktywność fizyczna

 

osteoporoza.jpg

 

Osteoporoza może występować pod kilkoma następującymi postaciami:

 • osteoporoza pierwotna, której przyczyna nie jest do końca poznana
 • osteoporoza młodzieńcza, która występuje u dzieci w wieku 5-15 lat, spowodowana zaburzeniami wchłaniania wapnia w przewodzie pokarmowym
 • osteoporoza wtórna, której występowanie związane jest z innymi chorobami, takimi jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, marskość wątroby
 • osteoporoza z unieruchomienia, zwana także osteoporozą immobilizacyjną, występująca lokalnie w miejscu unieruchomionym np. opatrunkiem gipsowym, co związane jest z pogorszeniem ukrwienia danego miejsca
 • osteoporoza inwolucyjna, związana ze zmianami inwolucyjnymi, zachodzącymi wraz z wiekiem
 • osteoporoza pomenopauzalna, zwana także postmenopauzalną, spowodowana niedoborem estrogenów u kobiet w okresie pomenopauzalnym
 • osteoporoza starcza, występująca u osób po 60 roku życia, związana z zaburzeniem równowagi pomiędzy komórkami kościogubnymi, a komórkami kościotwórczymi.

 

Podział osteoporozy ze względu na tempo zachodzących zmian

Ze względu na tempo zmian zachodzących w organizmie chorego istnieje osobny podział klasyfikacyjny.

 1. Osteoporoza z szybkim obrotem kostnym - jeśli utrata ogólnej masy kostnej w ciągu roku wynosi powyżej 3,5%. Dotyczy ona głównie kobiet we wczesnym okresie menopauzy
 2. Osteoporoza z wolnym obrotem kostnym - w przypadku utraty masy kostnej poniżej 3,5% w ciągu roku.

 

osteoporoza-porownanie-struktury-kosci.jpg

Rys.2 Osteoporoza - zmiany macierzy kostnej

 

Objawy osteoporozy

Przebieg osteoporozy rozpoczyna się bezobjawowo, następnie pojawiają się pierwsze mniej charakterystyczne sygnały.

 • Mało specyficzne objawy obejmują min.:

- dyskomfort podczas stania i siadania
- problemy z poruszaniem się
- zmniejszenie zakresów ruchów w stawach, głównie w stawach kręgosłupa.

 

 • Ostre objawy obejmują:
  - ból kręgosłupa w odcinku Th-L
  - obniżenie wzrostu
  - widoczne na zdjęciach rentgenowskich złamania dwuwklęsłe lub klinowate w obrębie kręgosłupa oraz złamania pozakręgosłupowe

 

 • Złamania kompresyjne w obrębie kręgosłupa dotyczą około 1/3 kobiet po 50 roku życia. Złamania te bardzo często prowadzą także do:
  - zmiany sylwetki
  - powstania deformacji klatki piersiowej
  - powstania tzw. wdowiego garbu
  - zgarbienia i zaokrąglenia pleców wraz z obniżeniem wzrostu

 

 • Pogłębienie kifozy piersiowej niekorzystnie wpływa także na pracę narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej, mogąc prowadzić do:
  - zaburzeń trawienia
  - zaparć
  - zapalenia płuc

 

 • Na złamania najbardziej narażone są:
  - kręgi w przejściu piersiowo-lędźwiowym
  - żebra
  - szyjka kości udowej
  - dalsza nasada kości promieniowej

 

Profilaktyka

Ponieważ omawiana choroba rozpoczyna się skrycie i niespecyficzne, a rozpoznawana jest najczęściej, gdy doszło już do poważnych zmian i złamań, niezwykle ważną rolę odgrywa profilaktyka. Densytometria jest badaniem, które ocenia mineralną gęstość kości i służy do oceny masy kostnej i diagnozowania choroby. Wczesne rozpoznanie osteoporozy daje możliwość zapobiegania jej rozwojowi oraz rozpoczęcie wczesnego leczenia. Zapobieganie osteoporozie polega na kontroli zaburzeń hormonalnych, uzupełnianiu diety w wapń, sód, fosfor, magnez oraz witaminę D i K2 a także na zapobieganiu upadkom i złamaniom.


Leczenie osteoporozy opiera się na stosowaniu środków farmakologicznych, choć już coraz więcej słyszy się o naturalnych metodach, które opierają się głównie na suplementacji witaminami D i K2. Metoda ta jest przebadana i pełni bezpieczna, a nade wszystko skuteczna- pod warunkiem, że stosowane środki są naturalne a nie syntetycznie wytworzone i kiedy specjalista posiada niezbędną wiedzę na temat tego jak je stosować. Udowodniono że połączenie obu witamin w diecie ma pozytywny wpływ i jest bezpiecznie aniżeli stosowanie jedynie jednej z nich. Osteoporoza jest także jednym z czynników pogłębiających objawy zapalenia stawów, dlatego istotne jest aby zapewnić odpowiednią ilość i jakość mazi stawowej we wszystkich stawach.

 

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Rozmiękanie kości (osteomalacja) Rozmiękanie kości (osteomalacja)

Osteomalacja to choroba rozmiękania kości lub rzadziej krzywicą dorosłych.  Jej powstanie i przebieg wywołane sa niedostateczną mineralizacją kości, zbyt mały odkładaniem się soli wapnia w kościach - to prowadzi do osłabienia ich struktury.

Urazy i uszkodzenia kości i stawów Urazy i uszkodzenia kości i stawów

Skręcenie jest zamkniętym uszkodzeniem, czyli takim, w wyniku którego nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, polegającym na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

Jałowa martwica kości Jałowa martwica kości

Jałowa martwica kości jest zwana także aseptyczną martwicą kości lub aseptyczną nekrozą kości. To zespół chorobowy, ktory charakteryzuje się obumieraniem tkanki kostnejco prowadzi do zniekszrałceń i wtórnych zmian zwyrodnieniowych.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności