"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

RZS a ciąża

Młode kobiety cierpiące na RZS niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy choroba stoi na przeszkodzie w posiadaniu potomstwa. Przeczytaj, w jaki sposób kobiety chorujące na RZS powinny przygotować się do macierzyństwa. Wskazujemy także na szereg istotnych kwestii, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę.

 

Czy kobiety chore na RZS mogą zajść w ciążę?

RZS może dotknąć osoby w każdym wieku, także osoby młode, które planują założenie rodziny. Reumatoidalne zapalenie stawów nie stoi jednak na przeszkodzie dla macierzyństwa. Jest to z pewnością najważniejsza informacja z punktu widzenia kobiet planujących ciążę. Warto jednak podkreślić, że choroba niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji, z którymi będzie musiała się zmagać kobieta w okresie ciąży lub po urodzeniu dziecka.

 

Z punktu widzenia młodych rodziców niezwykle istotna jest także wiedza na temat tego, że dziecko matki chorej na RZS może urodzić się w pełni zdrowe. RZS to układowa choroba autoimmunologiczna, jednak istnieje wiele przesłanek wskazujących na genetyczne uwarunkowanie choroby (źródło: https://www.termedia.pl/). Tym samym prawdopodobieństwo zachorowania potomstwa na chorobę RZS jest większe niż w przypadku osób zdrowych. Predyspozycja genetyczna nie jest jednak równoznaczna z zachorowaniem na RZS. W zdecydowanej większości noworodki kobiet chorujących na RZS oraz kobiet zdrowych rozwijają się i rosną tak samo.

 

Kiedy zajść w ciążę?

Dla przebiegu RZS charakterystyczne są okresy nasilenia choroby oraz jej wyciszenia, czyli remisji. Najczęstszym zaleceniem dla kobiet planujących zajście w ciążę jest zaplanowanie tego momentu na okres wyciszenia choroby. Dzięki temu kobieta powinna łagodniej przejść okres ciąży, bez konieczności przyjmowania lekarstw. Jednak ze względu na zróżnicowany przebieg RZS bardzo ważne jest, aby każdy przypadek choroby analizować indywidualnie.

 

W momencie, gdy kobieta podejmie taką decyzje wówczas powinna skonsultować ją ze swoim lekarzem prowadzącym. Zadaniem lekarza będzie zasugerowanie nie tylko odpowiedniego momentu zajścia w ciążę, ale przede wszystkim wytyczenie kierunków leczenia. Nie jest bowiem zalecane kobietom w ciąży podawanie silnych lekarstw, które w jakikolwiek sposób mogłyby mieć wpływ na poprawny rozwój płodu. Chorzy na RZS często przyjmują sterydy. Ich odstawienie to długotrwały proces, trwający nawet kilka miesięcy. Dlatego odpowiednio wczesne zaplanowanie macierzyństwa pozwala na odstawienie leków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

 

konsultacja-reumatologiczna-kobiety-w-ciazy.jpg
Kobieta w ciąży chorująca na RZS powinna być pod stałą opieką lekarza reumatologa

 

Zanim kobieta podejmie decyzję o ciąży, wskazane jest także przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych, w tym m.in.:  na obecność przeciwciał oraz badań diagnozujących stopień uszkodzenia narządów wewnętrznych. Przykładowo stwierdzenie uszkodzenia w obrębie szyjnego odcinka kręgowego może być wskazaniem dla założenia kołnierza ortopedycznego w czasie porodu, a ograniczona ruchomość stawów żuchwowo-skroniowych może stwarzać problemy z intubacją.

 

Przebieg ciąży w RZS

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że u ponad 50%  kobiet chorujących na RZS, w okresie ciąży następuje złagodzenie objawów choroby (źródło: czytelniamedyczna.pl). W wielu przypadkach może dojść nawet do całkowitej remisji choroby. Jest to niezwykle pozytywne zjawisko, gdyż z jednej strony poprawia samopoczucie przyszłych mam, pozwalając im przygotować się do tej niezwykle odpowiedzialnej roli matki. Z drugiej strony umożliwia w wielu przypadkach na całkowite odstawienie lekarstw w okresie ciąży. Poprawa samopoczucia oraz złagodzenie dolegliwości związane jest najprawdopodobniej ze zmianami hormonalnymi i immunologicznymi.

 

Sama choroba nie wywołuje bezpośrednio komplikacji w okresie ciąży. A co najważniejsze, nie ma także wpływu na rozwój płodu. Dlatego też nie istnieją wskazania do zastosowania szczególnej opieki ginekologicznej. Wszelkie odchylenia od standardowych parametrów związanych z długością ciąży, czy też pojawiającymi się dolegliwościami, występują na takim samym poziomie, jak u kobiet zdrowych.

 

Zasadniczo choroba RZS nie stanowi bezpośredniego przeciwskazania dla naturalnego porodu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, które stawy zostały osłabione przez chorobę. W przypadku znacznego osłabienia lub stanu zapalnego w stawach biodrowych mogło dojść do ograniczenia ruchomości stawów, co w konsekwencji może znacząco utrudnić naturalny poród. Wszelkie tego typu ograniczenia i dolegliwości powinny być precyzyjnie zdiagnozowane przez prowadzącego lekarza ginekologa i na tej podstawie można podjąć decyzję o formie porodu.

 

Okres po urodzeniu dziecka

O ile sam okres ciąży u wielu kobiet przebiega bardzo łagodnie, o tyle okres po urodzeniu dziecka może już nie być tak komfortowy. Badania pokazują, że u dużej grupy pacjentek w okresie do 3 miesięcy od urodzenia dziecka następuje nawrót choroby. A w przeciągu do 6 miesięcy po porodzie u niemal 90% pacjentek dochodzi do zaostrzenia choroby (źródło: czytelniamedyczna.pl).

 

Zwiększenie dolegliwości bólowych niesie za sobą bardzo negatywne konsekwencje. Nawrót dolegliwości sprawia, że kobieta nie jest w stanie zająć się w pełni noworodkiem. Dlatego bardzo często konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego, które z kolei uniemożliwia naturalne karmienie dziecka. Mając na uwadze zarówno dobro dziecka, jak i własne zdrowie, kobieta chorująca na RZS wspólnie z prowadzącym lekarzem reumatologiem powinna podjąć decyzję o wdrożeniu intensywnego leczenia lub jego zaniechaniu na rzecz możliwości naturalnego karmienia.

 

Jak przygotować się do ciąży?

Kluczowe znaczenie dla przebiegu ciąży ma zaplanowanie ciąży na okres remisji.  Ponadto warto mieć na uwadze następujące wskazania:

 

1. Zaplanuj leczenie farmakologiczne

Przynajmniej na kilka miesięcy przed planami macierzyńskimi należy skonsultować się z lekarzem, aby odstawić niektóre leki lub całkowicie wyeliminować je z organizmu. W celu zapewnienia bezpiecznego przebiegu ciąży, wskazane jest zaplanowanie ciąży na okres niskiej aktywności RZS lub nawet trwającej kilka miesięcy remisji choroby.

 

2. Popraw ruchomość stawów

Przed ciążą kobieta powinna zadbać o wzmocnienie swojego organizmu. W miarę możliwości oraz wskazań fizjoterapeuty zalecane jest wykonywanie ćwiczeń poprawiających ruchomość stawów.

 

joga-kobiety-w-ciazy.jpg
Ćwiczenia medytacyjne jogi mogą być zalecane kobietom w ciąży

 

3. Wzmocnij swój organizm

W okresie przed ciążą, kobieta może także poprawić ruchomość swoich stawów stosując suplement diety na stawy. Decydując się na suplementację, warto sięgać po te preparaty, które mogą dostarczyć składników odżywczych bezpośrednio do stawów. Hyalutidin HC Aktiv to preparat na stawy, którego główny skład stanowi kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny. Uzupełnienie codziennej diety o suplement Hyalutidin HC Aktiv dostarcza organizmowi składników, które w dużym stopniu wpływają na ruchomość stawów. Dodatkową zaletą preparatu jest fakt, że 30-dniowa suplementacja diety może dać pozytywne efekty nawet do okresu 1 roku. Sprawdź dokładny skład suplementu Hyalutidin i zadecyduj o rozpoczęciu 30-dniowej kuracji wzmacniającej stawy. 

 

4. Wykonaj badania diagnostyczne

Zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, kobieta powinna wykonać badania rekomendowane dla kobiet planujących ciążę (cytologia, USG narządu rodnego, morfologia, poziom glukozy, badanie tarczycy itp.). Jednocześnie niezbędne są także badania w celu określenia stopnia uszkodzenia poszczególnych narządów wewnętrznych, do którego mogło dojść w konsekwencji rozwoju choroby.

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

10 udogodnień dla osób chorych na RZS 10 udogodnień dla osób chorych na RZS

Gościec stawowy przewlekły to choroba nieuleczalna, która wiąże się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami bólowymi. W zaawansowanym stadium, chory może mieć ogromne problemy z wykonywaniem nawet najprostszych czynności życiowych. W artykule  prezentujemy 10 wskazówek, które pomogą Ci lepiej poradzić sobie z ograniczeniami wywołanymi przez chorobę.

Wizyta u reumatologa - jak się przygotować? Wizyta u reumatologa - jak się przygotować?

Niewystarczająca dostępność opieki i świadczeń specjalistycznych w Polsce sprawia, że warto optymalnie wykorzystać każdą wizytę u lekarza specjalisty. Odpowiednie przygotowanie się do konsultacji reumatologicznej, pozwoli lepiej wykorzystać ten czas i uzyskać ważne dla nas informacje. Skorzystaj z porad, jak przygotować się do wizyty u lekarza reumatologa.

RZS - objawy i profilaktyka RZS - objawy i profilaktyka

RZS kiedyś zwany gościec - to przewlekła choroba zapalna, dotyka tkanki łącznej całego ustroju. Najczęściej obejmuje stawy symetrycznie. Choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn niezależnie od wieku...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności