RZS a ciąża

Młode kobiety cierpiące na RZS niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy choroba stoi na przeszkodzie w posiadaniu potomstwa. Przeczytaj, w jaki sposób kobiety chorujące na RZS powinny przygotować się do macierzyństwa. Wskazujemy także na szereg istotnych kwestii, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę.

 

Czy kobiety chore na RZS mogą zajść w ciążę?

RZS może dotknąć osoby w każdym wieku, także osoby młode, które planują założenie rodziny. Reumatoidalne zapalenie stawów nie stoi jednak na przeszkodzie dla macierzyństwa. Jest to z pewnością najważniejsza informacja z punktu widzenia kobiet planujących ciążę. Warto jednak podkreślić, że choroba niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji, z którymi będzie musiała się zmagać kobieta w okresie ciąży lub po urodzeniu dziecka.

 

Z punktu widzenia młodych rodziców niezwykle istotna jest także wiedza na temat tego, że dziecko matki chorej na RZS może urodzić się w pełni zdrowe. RZS to układowa choroba autoimmunologiczna, jednak istnieje wiele przesłanek wskazujących na genetyczne uwarunkowanie choroby (źródło: https://www.termedia.pl/). Tym samym prawdopodobieństwo zachorowania potomstwa na chorobę RZS jest większe niż w przypadku osób zdrowych. Predyspozycja genetyczna nie jest jednak równoznaczna z zachorowaniem na RZS. W zdecydowanej większości noworodki kobiet chorujących na RZS oraz kobiet zdrowych rozwijają się i rosną tak samo.

 

Kiedy zajść w ciążę?

Dla przebiegu RZS charakterystyczne są okresy nasilenia choroby oraz jej wyciszenia, czyli remisji. Najczęstszym zaleceniem dla kobiet planujących zajście w ciążę jest zaplanowanie tego momentu na okres wyciszenia choroby. Dzięki temu kobieta powinna łagodniej przejść okres ciąży, bez konieczności przyjmowania lekarstw. Jednak ze względu na zróżnicowany przebieg RZS bardzo ważne jest, aby każdy przypadek choroby analizować indywidualnie.

 

W momencie, gdy kobieta podejmie taką decyzje wówczas powinna skonsultować ją ze swoim lekarzem prowadzącym. Zadaniem lekarza będzie zasugerowanie nie tylko odpowiedniego momentu zajścia w ciążę, ale przede wszystkim wytyczenie kierunków leczenia. Nie jest bowiem zalecane kobietom w ciąży podawanie silnych lekarstw, które w jakikolwiek sposób mogłyby mieć wpływ na poprawny rozwój płodu. Chorzy na RZS często przyjmują sterydy. Ich odstawienie to długotrwały proces, trwający nawet kilka miesięcy. Dlatego odpowiednio wczesne zaplanowanie macierzyństwa pozwala na odstawienie leków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

 

konsultacja-reumatologiczna-kobiety-w-ciazy.jpg
Kobieta w ciąży chorująca na RZS powinna być pod stałą opieką lekarza reumatologa

 

Zanim kobieta podejmie decyzję o ciąży, wskazane jest także przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych, w tym m.in.:  na obecność przeciwciał oraz badań diagnozujących stopień uszkodzenia narządów wewnętrznych. Przykładowo stwierdzenie uszkodzenia w obrębie szyjnego odcinka kręgowego może być wskazaniem dla założenia kołnierza ortopedycznego w czasie porodu, a ograniczona ruchomość stawów żuchwowo-skroniowych może stwarzać problemy z intubacją.

 

Przebieg ciąży w RZS

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że u ponad 50%  kobiet chorujących na RZS, w okresie ciąży następuje złagodzenie objawów choroby (źródło: czytelniamedyczna.pl). W wielu przypadkach może dojść nawet do całkowitej remisji choroby. Jest to niezwykle pozytywne zjawisko, gdyż z jednej strony poprawia samopoczucie przyszłych mam, pozwalając im przygotować się do tej niezwykle odpowiedzialnej roli matki. Z drugiej strony umożliwia w wielu przypadkach na całkowite odstawienie lekarstw w okresie ciąży. Poprawa samopoczucia oraz złagodzenie dolegliwości związane jest najprawdopodobniej ze zmianami hormonalnymi i immunologicznymi.

 

Sama choroba nie wywołuje bezpośrednio komplikacji w okresie ciąży. A co najważniejsze, nie ma także wpływu na rozwój płodu. Dlatego też nie istnieją wskazania do zastosowania szczególnej opieki ginekologicznej. Wszelkie odchylenia od standardowych parametrów związanych z długością ciąży, czy też pojawiającymi się dolegliwościami, występują na takim samym poziomie, jak u kobiet zdrowych.

 

Zasadniczo choroba RZS nie stanowi bezpośredniego przeciwskazania dla naturalnego porodu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, które stawy zostały osłabione przez chorobę. W przypadku znacznego osłabienia lub stanu zapalnego w stawach biodrowych mogło dojść do ograniczenia ruchomości stawów, co w konsekwencji może znacząco utrudnić naturalny poród. Wszelkie tego typu ograniczenia i dolegliwości powinny być precyzyjnie zdiagnozowane przez prowadzącego lekarza ginekologa i na tej podstawie można podjąć decyzję o formie porodu.

 

Okres po urodzeniu dziecka

O ile sam okres ciąży u wielu kobiet przebiega bardzo łagodnie, o tyle okres po urodzeniu dziecka może już nie być tak komfortowy. Badania pokazują, że u dużej grupy pacjentek w okresie do 3 miesięcy od urodzenia dziecka następuje nawrót choroby. A w przeciągu do 6 miesięcy po porodzie u niemal 90% pacjentek dochodzi do zaostrzenia choroby (źródło: czytelniamedyczna.pl).

 

Zwiększenie dolegliwości bólowych niesie za sobą bardzo negatywne konsekwencje. Nawrót dolegliwości sprawia, że kobieta nie jest w stanie zająć się w pełni noworodkiem. Dlatego bardzo często konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego, które z kolei uniemożliwia naturalne karmienie dziecka. Mając na uwadze zarówno dobro dziecka, jak i własne zdrowie, kobieta chorująca na RZS wspólnie z prowadzącym lekarzem reumatologiem powinna podjąć decyzję o wdrożeniu intensywnego leczenia lub jego zaniechaniu na rzecz możliwości naturalnego karmienia.

 

Jak przygotować się do ciąży?

Kluczowe znaczenie dla przebiegu ciąży ma zaplanowanie ciąży na okres remisji.  Ponadto warto mieć na uwadze następujące wskazania:

 

1. Zaplanuj leczenie farmakologiczne

Przynajmniej na kilka miesięcy przed planami macierzyńskimi należy skonsultować się z lekarzem, aby odstawić niektóre leki lub całkowicie wyeliminować je z organizmu. W celu zapewnienia bezpiecznego przebiegu ciąży, wskazane jest zaplanowanie ciąży na okres niskiej aktywności RZS lub nawet trwającej kilka miesięcy remisji choroby.

 

2. Popraw ruchomość stawów

Przed ciążą kobieta powinna zadbać o wzmocnienie swojego organizmu. W miarę możliwości oraz wskazań fizjoterapeuty zalecane jest wykonywanie ćwiczeń poprawiających ruchomość stawów.

 

joga-kobiety-w-ciazy.jpg
Ćwiczenia medytacyjne jogi mogą być zalecane kobietom w ciąży

 

3. Wzmocnij swój organizm

W okresie przed ciążą, kobieta może także poprawić ruchomość swoich stawów stosując suplement diety na stawy. Decydując się na suplementację, warto sięgać po te preparaty, które mogą dostarczyć składników odżywczych bezpośrednio do stawów.  Uzupełnienie codziennej diety o kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny dostarcza organizmowi składników, które w dużym stopniu wpływają na ruchomość stawów.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

4. Wykonaj badania diagnostyczne

Zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, kobieta powinna wykonać badania rekomendowane dla kobiet planujących ciążę (cytologia, USG narządu rodnego, morfologia, poziom glukozy, badanie tarczycy itp.). Jednocześnie niezbędne są także badania w celu określenia stopnia uszkodzenia poszczególnych narządów wewnętrznych, do którego mogło dojść w konsekwencji rozwoju choroby.

 

Zobacz również:

RZS - objawy i profilaktyka

RZS kiedyś zwany gościec - to przewlekła choroba zapalna, dotyka tkanki łącznej całego ustroju. Najczęściej obejmuje stawy symetrycznie. Choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn niezależnie od wieku...

Stres w chorobach reumatycznych

Czy stres może negatywnie wpływać na kondycję stawów? Sprawdź jak wygląda przebieg reakcji stresowej u osób chorych i zdrowych, a także jakie wywołuje on skutki w układzie immunologicznym. Zobacz w jaki sposób stres wpływa na postęp choroby...

Praca zawodowa, a ryzyko wystąpienia i rozwoju RZS

Kobiety wykonujące zawód pielęgniarek, a także mężczyźni zatrudnieni w ciegielaniach, fabrykach betonu, elektrycy mogą być w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na RZS.

RZS a menopauza

Statystyki pokazują, że na RZS częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Sprawdź, w jakim okresie życia najczęściej występuje szczyt zachorowalności na RZS oraz jaki ma to związek z menopauzą.   

RZS seropozytywne i seronegatywne

Sprawdź co oznacza seropozytywna i seronegatywna postać RZS. Zobacz, jakie badania laboratoryjne oraz obrazowe musisz wykonać, aby zdiagnozować reumatoidalne zapalenie stawów.

RZS a dieta

Sprawdź, jakie składniki i produkty zalecane są dla chorych na RZS, a także jakich produktów chorzy na RZS powinni unikać. Poznaj towarzyszące złej diecie problemy związane z otyłością, niedowagą oraz niedoborami pokarmowymi.

Aktywność fizyczna w RZS

Czy pojawienie się choroby RZS oznacza rezygnację ze sportu? Wręcz przeciwnie. Sprawdź, jakie ćwiczenia i aktywności fizyczne są zalecane w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.