"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy i profilaktyka

RZS kiedyś zwany gościec - to przewlekła choroba zapalna, dotyka tkanki łącznej całego ustroju. Najczęściej obejmuje stawy symetrycznie. Choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn niezależnie od wieku.

 

Objawy RZS

Najbardziej charakterystycznym objawem jest obrzęk, ból i sztywność stawów. Początek choroby charakteryzuje się najczęściej zapaleniem stawów śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych bliższych rąk, oraz śródstopno-paliczkowych stóp. Zapalenie może dotykać również inne stawy. Skóra rąk staje się ścieńczała i nadmiernie potliwa, pojawiają się zaniki mięśni międzykostnych i glistowatych.

 

Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne (American Rheumatism Association, ARA) przedstawiło główne kryteria klasyfikacji RZS, są to:

 

 • sztywność poranna trwająca minimum 1 godzinę utrzymująca się przez co najmniej 6 tygodni
 • obrzęk 3 lub więcej stawów utrzymujący się przez minimum 6 tygodni
 • obrzęk stawów nadgarstkowych, śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych bliższych, utrzymujący się przez minimum 6 tygodni
 • typowe dla RZS zmiany w RTG (nadżerki, osteoporoza)
 • guzki reumatoidalne
 • czynnik reumatoidalny (RF) w surowicy  w przypadku obecności RF rozpoznane zostaje seropozytywne RZS; w przypadku jego braku i obecności wymaganej ilości objawów diagnostycznych, rozpoznane zostaje seronegatywne RZS (przebiegające zwykle łagodniej)

 

Stwierdzenie 4 lub więcej kryteriów pozwala na rozpoznanie RZS, dodatkowo poleca się przeprowadzić odpowiednie badania, które potwierdzą prawidłowość diagnozy.

 

Zmiany widoczne w RTG

Najwcześniejszą zmianą, która świadczy o RZS jest zapalenie błony maziowej stawu. Tworzy się wówczas niepohamowany wysięk, błona maziowa powiększa się, dochodzi do niszczenia przylegających tkanek wokół stawu (chrząstki, kości, więzadeł). Stopniowo dochodzi do coraz większego zniszczenia powierzchni stawowych, uszkodzenia więzadeł i zniekształceń stawów. Uszkodzenie chrząstki i innych struktur stawu skutkuje powstawaniem wtórnych zmian zwyrodnieniowych stawów. Z czasem powstają zrosty włókniste, potem kostne, co prowadzi do usztywnienie stawów.

 

Reumatoidalne Zapalenie Stawów można sklasyfikować na podstawie stopnia uszkodzenia chrząstki stawowej w badaniu funkcjonalnym za pomocą testu Seyfrieda. Fukcje brane pod uwagę podczas badania:

 

 • ruchy czynne w pełnym biernym zakresie ruchu z obciążeniem mniejszym niż submaksymalne.
 • ruchy czynne są w pełnym biernym zakresie ruchu bez oporu.
 • możliwy ruch czynny w odciążeniu w pełnym istniejącym biernym zakresie ruchu.
 • nieznaczny ruch w warunkach odciążenia lub brak ruchu jakiegokolwiek.

 

Mimo wszystko test ten wykonywany jest głównie do oceny jednego stawu i nie daje on ogólnego obrazu.

 

Zmiany występujące w RZS

RZS to choroba o charakterze ogólnoustrojowym, jednak najbardziej charakterystyczne zmiany dotyczą małych stawów dłoni. Występuje obrzęk, ból, sztywność, zwłaszcza w godzinach porannych.

 

W zaawansowanych stadiach RZS palce ustawiają się w kierunku kości łokciowej, wtedy nazywamy to odchyleniem łokciowym. Charakterystyczny jest też zaniki mięśni. Ostatecznie dłoń staje się niesprawna, a drobne stawy usztywnione.

 

Występują zniekształcenia typu 'łabędziej szyi' - przeprost w stawie międzypaliczkowym bliższym, i zgięcie w stawie międzypaliczkowym dalszym; zniekształcenie typu palce 'butonierkowate' zgięcie w stawie międzypaliczkowym bliższym, przeprost w stawie międzypaliczkowym dalszym, kciuk 'butonierkowaty' zwany także 'szewskim'- zgięcie w stawie śródręczno-paliczkowym, przeprost w stawie międzypaliczkowym.

 

W 20% badanych przypadków pod skórą, szczególnie na łokciach i kolanach oraz w innych miejscach narażonych na ucisk, pojawiają się guzki reumatoidalne.

 

Rehabilitacja w RZS

Ruch jest elementem leczenia kompleksowego, obejmującego:

 

 • farmakologię: przeciwbólowa i przeciwzapalna, leki często zmieniane na coraz silniejsze;
 • suplementację diety: kompleksy bogate w kwas hialuronowy i chondroitynę. Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w wytwarzaniu mazi stawowej. W połączeniu z chondroityną działa przeciwbólowo, zwiększa zakres ruchu. Jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego co ma ogromny wpływ na wytrzymałość i sprawność stawów;
 • fizykoterapię: przeciwbólowa i przeciwzapalna z częstymi zmianami, wykorzystuje się:
  - ciepłolecznictwo
  - krioterapię
  - elektrolecznictwo
  - magnetoterapię
  - jonoforezę
  - masaże,
  - jako leczenie uzdrowiskowe kąpiele solankowe i siarkowodorowe
  Przeciwwskazana jest parafina i borowina;
 • psychoterapię;
 • terapię zajęciową: udowodnienie, że pewne ruchy są możliwe, wykorzystuje się różne pracownie;
 • zaopatrzenie ortopedyczne: kule, stabilizatory stawów, aparaty przeciwdeformacyjne, łuski;
 • leczenie chirurgiczne: likwidacja deformacji, przykurczy, częsta endoplastyka;
 • kinezyterapię: dostosowana do specyfiki choroby, dobór ćwiczeń zależy od stanu pacjenta. Rolą rehabilitacji jest tak wyćwiczyć pacjenta w okresie remisji by wykazywał jak największą wydolność. Mimo wszelkich strań w ostrym okresie zapalnym pacjent ma tak duży ból, że rehabilitacja nic nie można zrobić a nawet tracimy to co zyskaliśmy. Sytuacja ta często załamuje pacjenta.

 

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba która atakuje nie tylko stawy, ale również okoliczne tkanki co jedynie potęguje już silne objawy. W ciężkich przypadkach RZS może powodować dysfunkcję różnych narządów, w tym:

 • serca
 • nerek
 • naczyń krwionośnych
 • nerwów
 • płuc

 

Profilaktyka

Niezwykle istotna jest odpowiednio wcześnie rozpoczęta profilaktyka. Pamiętać należy o regularnych ćwiczeniach, odpowiedniej diecie która eliminuje pokarmy pogłębiające stany zapalne oraz suplementacji, która zapewni odżywienie chrząstek hamując i łagodząc jednocześnie postęp choroby. Dane badań obserwacyjnych instytutów medycznych wskazują, że około połowa chorych przerywa leczenie, głównie ze względu na działania nieporządane stosowanych środków lub braku oczekiwanego efektu.

 

Warto zwrócić uwagęe na przyczynę dolegliwości stawowych. Najczęściej ból jest spowodowany stanem zapalny, który wynika nie tylko z mechanizmu w jaki choroba postępuję, ale także z niskiego poziomu mazi stawowej lub jej złej jakości. Uzupełniając naturalne niedobory możemy wpływać na łagodzenie przebiegu RZS.

 

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

RZS a ciąża RZS a ciąża

Młode kobiety cierpiące na RZS niejednokrotnie zadają sobie pytanie, czy choroba stoi na przeszkodzie w posiadaniu potomstwa. Przeczytaj, w jaki sposób kobiety chorujące na RZS powinny przygotować się do macierzyństwa. Wskazujemy także na szereg istotnych kwestii, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę.

10 udogodnień dla osób chorych na RZS 10 udogodnień dla osób chorych na RZS

Gościec stawowy przewlekły to choroba nieuleczalna, która wiąże się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami bólowymi. W zaawansowanym stadium, chory może mieć ogromne problemy z wykonywaniem nawet najprostszych czynności życiowych. W artykule  prezentujemy 10 wskazówek, które pomogą Ci lepiej poradzić sobie z ograniczeniami wywołanymi przez chorobę.

Wizyta u reumatologa - jak się przygotować? Wizyta u reumatologa - jak się przygotować?

Niewystarczająca dostępność opieki i świadczeń specjalistycznych w Polsce sprawia, że warto optymalnie wykorzystać każdą wizytę u lekarza specjalisty. Odpowiednie przygotowanie się do konsultacji reumatologicznej, pozwoli lepiej wykorzystać ten czas i uzyskać ważne dla nas informacje. Skorzystaj z porad, jak przygotować się do wizyty u lekarza reumatologa.

Praca zawodowa, a ryzyko wystąpienia i rozwoju RZS Praca zawodowa, a ryzyko wystąpienia i rozwoju RZS

Kobiety wykonujące zawód pielęgniarek, a także mężczyźni zatrudnieni w ciegielaniach, fabrykach betonu, elektrycy mogą być w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na RZS.

Kiedy warto stosować suplement na stawy? Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami...

12 mitów na temat chorób reumatycznych 12 mitów na temat chorób reumatycznych

Czy choroby reumatyczne rzeczywiście dotykają tylko osób w podeszłym wieku? Czy każdy ból stawów to objaw choroby reumatycznej? I czy w ogóle istnieje taka choroba jak reumatyzm? Sprawdź 12 najczęściej pojawiających się mitów...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności