"Bóle w stawach biodrowych zmniejszyły się - nie ustały całkowicie ze względu na wysoki poziom degeneracji stawu biodrowego, natomiast bóle stawów kolanowych ustały. Mogę przespać spokojnie całą noc a wcześniej nie było to możliwe. Produkt jest wart swojej ceny. "

Wanda Bąk

"Miałem bóle i strzykanie w stawach. Pierwszy raz Hyalutidin spożyłem w ramach przygotowań do pobicia rekordu Polski w ilości przebiegniętych maratonów. Hyalutidin jest produktem, którego prewencyjne działanie pomaga stawom przetrwać tak ekstremalne obciążenie… "

Mariusz Szostak

"Wcześniej bezskutecznie zażywałam tabletki. W ciągu zażywania produktu Hyalutidin zauważyłam znaczną poprawa ruchową ramion. Znowu mogę ręce podnosić w górę co wcześniej było nie możliwe, ustąpił tez ból w stawach kolanowych. "

Filomena Piekiełko

"Od jakiegoś czasu zmagałem się z bólami w stawach. Stosowałem wcześniej wiele innych środków, które miały pomóc jednak żaden nie pomógł, aż trafiłem na Hyalutidin, po którym odczułem wyraźną poprawę oraz znaczną redukcję bólu. "

Andrzej K.

Stawy potrzebują wsparcia ZOBACZ W SKLEPIE

 

lub sprawdź listę aptek

Reumatoidalne zapalenie stawów -  seropozytywne i seronegatywne

Sprawdź co oznacza seropozytywna i seronegatywna postać RZS. Zobacz, jakie badania laboratoryjne oraz obrazowe musisz wykonać, aby zdiagnozować reumatoidalne zapalenie stawów.

 

RZS

RZS czyli reumatoidalne zapalenie stawów (zwane wcześniej gośćcem przewlekłym postępującym) jest najczęściej występującą postacią zapalenia stawów spośród chorób reumatoidalnych. Dotyczy ona głównie osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, częściej kobiet niż mężczyzn (około 3-5 razy częściej na RZS chorują kobiety niż mężczyźni). Etiologia tej choroby nie jest znana. Wśród czynników predysponujących do wystąpienia RZS wymienia się czynnik genetyczny oraz defekt układu immunologicznego. Podstawowym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów jest przewlekły proces zapalny, obejmujący głównie obwodowe (dystalne) stawy, głównie dłonie, ale także inne narządy i układy. Początek choroby jest mało charakterystyczny. U chorych pojawiają się stany podgorączkowe, ogólne osłabienie organizmu, brak apetytu, spadek masy ciała. Następnie pojawiają się bóle mięśni i stawów, którym towarzyszy tzw. sztywność poranna, a także obrzęki i zapalenia stawów.

 

Seropozytywne i seronegatywne wyniki

Wyróżnia się dwie postacie reumatoidalnego zapalenia stawów:

- Seropozytywną, zwaną także serologicznie dodatnią, w której w surowicy pacjenta występuje czynnik reumatoidalny (RF – rheumatoid factor) będący zbiorem autoprzeciwciał; postać ta dotyczy około 70% chorych na RZS.

- Seronegatywną, zwaną także serologicznie ujemną, w której czynnik RF nie występuje, postać ta charakteryzuje się bardziej agresywnym przebiegiem choroby niż postać serologicznie dodatnia.

 

 

Badania laboratoryjne

Rozpoznania RZS dokonuje się na podstawie obserwacji i współistnienia charakterystycznych dla tej jednostki chorobowej objawów, a także badań laboratoryjnych i obrazowych. Najczęściej zalecane badania laboratoryjne w rozpoznaniu RZS:

- oznaczenie czynnika reumatoidalnego (RF), jego obecność w surowicy oznacza tzn. seropozytywną postać RZS (serologicznie dodatnią), obecność tego czynnika stwierdza się u ok. 70-80% chorych, jednak wykrywa się go także u chorych na inne choroby reumatyczne, a nawet u osób zdrowych; przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów u chorych z obecnym czynnikiem RF jest zwykle cięższy niż u osób, u których czynnik ten nie występuje (postać seronegatywna, zwana także serologicznie ujemną),

- przeciwciała anty-CCP – występują u wszystkich chorych na RZS, zarówno postacią seropozytywną i seronegatywną,

- morfologia, OB, CRP – wskaźniki zapalne, służące ocenie aktywności choroby.

 

Badania obrazowe w RZS

Najczęściej zalecane badania obrazowe w rozpoznaniu RZS:

- RTG – w przypadku zmian wywołanych reumatoidalnym zapaleniem stawów na obrazie radiologicznym widoczne są w początkowej fazie choroby zmniejszenie gęstości kości wokół stawu, ubytki kostne, zwężenie szpar stawowych, natomiast w zaawansowanej są to zniekształcenia stawów.

- MR – badanie bardziej dokładne, przydatne zwłaszcza na początku choroby, gdy zmiany nie są jeszcze widoczne na obrazie radiologicznym.

 

Wcześniej RZS rozpoznawano dopiero po pojawieniu się charakterystycznych objawów. Obecnie jednak chorobę tą można zdiagnozować już wcześniej, dzięki czemu już wczesnym etapie można wdrożyć specjalistyczne leczenie.

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

Treści publikowane w serwisie hyalutidin.pl mają na celu poprawę kontaktu pomiędzy użytkownikami serwisu i lekarzami, a nie zastąpienie tego kontaktu. Serwis ma charakter komercyjny. Jego celem jest sprzedaż suplementu diety Hyalutidin HC Aktiv. Dodatkowo w serwisie publikowane są artykuły o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Zastosowanie porad zamieszczonych w serwisie powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wynikające z wykorzystania informacji publikowanych w Serwisie.

Zobacz również

Badania zalecane w chorobach reumatycznych Badania zalecane w chorobach reumatycznych

Bóle stawów, obrzęki, zaczerwienienia oraz sztywność stawów to objawy, które mogą świadczyć o występowaniu dolegliwości reumatycznych. Rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia fachowej diagnostyki. Zachęcamy do zapoznania się...

Pierwsze objawy choroby reumatycznej Pierwsze objawy choroby reumatycznej

Na choroby reumatyczne cierpi prawie co czwarty Polak. Konsekwencją nieleczonych chorób reumatycznych może być trwałe inwalidztwo, a nawet skrócenie życia o 10 lat.* W obliczu tych konsekwencji, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby...

Wizyta u reumatologa - jak się przygotować? Wizyta u reumatologa - jak się przygotować?

Niewystarczająca dostępność opieki i świadczeń specjalistycznych w Polsce sprawia, że warto optymalnie wykorzystać każdą wizytę u lekarza specjalisty. Odpowiednie przygotowanie się do konsultacji reumatologicznej, pozwoli lepiej wykorzystać ten czas i uzyskać ważne dla nas informacje. Skorzystaj z porad, jak przygotować się do wizyty u lekarza reumatologa.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Adres

Zdrowe Stawy Sp. z o.o. Grota Roweckiego 10/4 43-100 Tychy

Godziny otwarcia

Biuro: Pon - Pt: 09:00 - 14:00
Sob - Nd: nieczynne

infolinia: Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Kontakt z nami

Tel.: +48 32 226-65-08
Kom.:
+48 793-196-111
e-mail:
info

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności