Wzmocnienie stawu kolanowego

Wzmożona aktywność fizyczna może narazić Twoje kolana na urazy oraz kontuzje. Sprawdź, w jaki sposób możesz wzmocnić swoje kolana, aby uchronić się przed bólem i ich przeciążeniem. Opisujemy kilka powszechnie stosowanych metod stabilizacji kolan, które możesz zastosować po konsultacji z rehabilitantem.

 

Problemy ze stawami kolanowymi

Przeciążenia stawu kolanowego mogą być spowodowane zarówno intensywną aktywnością fizyczną, jak również nadmierną masą ciała. Kontuzja kolana może dotknąć tak naprawdę każdego. Jednakże osoby, które regularnie uprawiają aktywność sportową, powinny w szczególności zadbać o odpowiednie wzmocnienie kolan i profilaktykę zdrowych stawów.

 

Objawy zużycia stawu kolanowego:

 

  • powracający ból stawu kolanowego
  • ukłucia, które szczególnie odczuwalne są przy podnoszeniu nogi do góry
  • ból, który pojawia się przy rozprostowaniu kolana
  • trzaskanie w kolanie
  • stan zapalny, któremu towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie

 

Stawy ulegają zużyciu, co wynika z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Duże przeciążenie stawu może być bardzo bolesne i prowadzi do ograniczenia jego ruchomości.

 

Przyczyny kontuzji kolan u biegaczy

Kontuzja kolana to jedna z najczęstszych kontuzji, z jaką biegacze zgłaszają się do fizjoterapeutów. Ból kolana, jego przeciążenie lub uraz mogą na długi czas wyłączyć biegacza z treningów i jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport amatorsko, czy bardziej wyczynowo musisz dbać o stawy kolanowe.

 

przyczyny-kontuzji-kolana.png

Najczęstsze przyczyny kontuzji kolana

 

Odpowiednie rozplanowanie czasu i intensywności treningów, uzupełnienie ich o dodatkowe ćwiczenia wzmacniające, prawidłowa dieta oraz odpowiednie obuwie mogą nam pomóc w uniknięciu kontuzji kolan. O tym, jak odpowiednio przygotować się do biegania, możesz przeczytać w artykule: Czy bieganie szkodzi stawom?

Jak radzić sobie z bólem kolan?

Gdy jednak pojawi się pierwszy ból kolan, nie powinniśmy go lekceważyć. W pierwszej kolejności zalecany jest kontakt z fizjoterapeutą lub rehabilitantem, który oceni stopień urazu kolana i przekaże nam konkretne zalecenia.

 

Poniżej prezentujemy cztery sprawdzone sposoby, które często zalecane są przez fizjoterapeutów. Pamiętajmy jednak, że każdy uraz jest inny. Dlatego zanim zaczniemy stosować odpowiednie metody, należy skonsultować się z fizjoterapeutą.

 

 

kontuzja-stawu-kolanowego.jpg

 

 

1. Kinesiotaping

Na czym polega kinesiotaping?

Plastrowanie dynamiczne to coraz powszechniejsza metoda terapeutyczna stosowana w ortopedii, rehabilitacji, a także medycynie sportowej. Polega ona na aplikowaniu na ciało taśmy w postaci plastrów. Taśma reguluje napięcie mięśniowe, dzięki czemu zwiększa się zakres ruchu mięśni, a także ich siła. Taśma redukuje napięcie na receptory skórne, dzięki czemu można ją zastosować w miejscu odczuwania bólu.

 

Plastry mogą być aplikowane w celu:

 

  • wzmocnienia mięśni
  • rozluźnienia mięśni
  • stabilizacji

 

Kiedy stosować kinesiotaping?

Główne wskazania do stosowania kinesiotapingu:

 

  • ból pourazowy, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle reumatyczne
  • przeciążone i nadwyrężone mięśnie
  • profilaktyka zdrowych stawów - zapobieganie kontuzjom, stabilizacja stawów
  • kłopoty z krążeniem - plastry odprowadzają limfę i stabilizują krążenie
  • skurcze - plastry mogą być stosowane zarówno przez sportowców, jak i osoby, które mają problemy ze skurczami np. w podczas snu

 

Zalety kinesiotapingu

Kinesiotaping upowszechnił się niezwykle szybko, dzięki swojej prostocie i skuteczności. Metoda ta może być stosowana niemal przez każdego - zarówno przez osoby starsze, jak i sportowców, kobiety w ciąży oraz dzieci. Jest ona bardzo bezpieczna, a alergie i przeciwskazania występują rzadko. Kinesiotaping skutecznie wspiera procesy lecznicze. Równolegle można stosowań inne, wybrane zabiegi fizykoterapeutyczne.

 

Oczywiście zastosowanie kinesiotapingu powinno być poprzedzone wywiadem i konsultacją z rehabilitantem lub fizykoterapeutą. Na podstawie oceny siły mięśniowej pacjenta oraz przeprowadzeniu odpowiednich testów i ustaleniu reakcji na przesuwanie powięzi w różnych kierunkach, można podjąć decyzję o zastosowaniu kinesiotapingu.

 

2. Opaska stabilizująca

Stabilizatory kolana mogą służyć do stabilizacji stawu w sytuacji urazu kolana, jak również mogą wzmacniać kolano w czasie uprawiania sportu. Stabilizatory odciążają stawy i przeciwdziałają kontuzjom. Zasadniczo możemy wyróżnić stabilizatory miękkie, twarde oraz sportowe.

 

Kiedy zaleca się stosowanie stabilizatorów kolanowych?

Stabilizator kolana może być stosowane na kolanach w przypadku:

 

  • uszkodzeń wiązadeł krzyżowych lub wiązadeł bocznych
  • skręcenia lub zwichnięcia stawu kolanowego
  • stanów zwyrodnieniowych i reumatycznych
  • przeciążenia kolana
  • wczesnej rehabilitacji stawów (zwłaszcza po złamaniach lub operacjach kolan)
  • występowania zespołów bólowych, obrzęków

 

Rodzaje stabilizatorów

Na rynku dostępna jest ogromna liczba stabilizatorów, w tym:

 

  • Bezszwowe opaski - pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w okolicy stawu i chronią przed urazami z zewnątrz
  • Ściągacz kolana - zmniejszają obciążenie stawów i mogą być wskazane po urazach kolana
  • Stabilizator siatkowy - zalecane w przypadku mocnego bólu i obrzęku. Stosowane najczęściej w sytuacji złamania, osłabienia aparatu więzadłowego.
  • Stabilizator neoprenowy - chroni przed kontuzjami i pomaga w leczeniu urazów.

 

Stabilizatory bardzo skutecznie wspierają proces leczenia kolana, oczywiście pod warunkiem, że zostały prawidłowo dobrane do konkretnego urazu.

 

Jak dobrać odpowiedni stabilizator?

Funkcjonalność i przeznaczenie poszczególnych modeli znacząco się różnią. Zastosowanie stabilizatora powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem ortopedą lub rehabilitantem. Dopasowanie stabilizatora będzie uzależnione m.in. od:

 

  • typu urazu
  • rozległości urazu
  • okresu noszenia stabilizatora
  • budowy ciała
  • stylu życia
  • indywidualnych preferencji

 

Opaski stabilizujące są polecane w czasie treningów, podczas których kolano może być narażone na intensywne ruchy, które przekraczają granice fizjologicznych ruchomości. Dzięki zastosowaniu opaski zyskujemy dodatkową stabilizację, która utrzymuje podwyższoną temperaturę w miejscu ucisku i delikatnie łagodzi powstały ból.

 

3. Suplement diety na stawy

Uwielbiasz jazdę na rowerze lub nordic walking? Jesteś zapalonym biegaczem, a może dopiero rozpoczynasz przygodę z bieganiem? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później zaczniesz odczuwać ból w kolanach. W tym momencie wielu sportowców zaczyna sięgać po suplementy diety, które wzmacniają stawy kolanowe. Wybór nie jest łatwy. Producenci poszczególnych specyfików zapewniają o skuteczności ich środka. Prawda jest taka, że niestety wiele z suplementów dostępnych na rynku w ogóle nie działa. Bardzo często już sama zmiana diety może dostarczyć naszemu organizmowi sporą dawkę wartościowych składników odżywczych i witamin.

 

Niestety w przypadku znacznego zniszczenia czy też zużycia struktury stawów, sama zmiana diety może nie być wystarczająca. Warto wtedy sięgnąć po suplement diety wzmacniający stawy. Wybierz preparat, który zawiera w swoim składzie kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny. To zestawienie dostarcza organizmowi składniki, które są naturalnym budulcem struktury stawów. Dzięki temu możliwa jest szybka i długofalowa regeneracja stawów.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

4. Roller

Roller to bardzo prosty przyrząd. Jest to wałek wykonany najczęściej ze sztywnej pianki. Wałek stosuje się głownie po treningu, aby zregenerować napięte mięśnie. Roller poprawia ich elastyczność i kurczliwość.

 

Roller może być polecamy przez fizjoterapeutów w wielu przypadkach, np.:

 

  • przeciążenia mięśni, do których dochodzi na skutek niewłaściwego rozplanowania treningu
  • bólu kręgosłupa (przykurcze, przeciążenia mięśni przykręgosłupowych)
  • zabiegi modelujące ciało
  • rozgrzanie mięśni przed treningiem lub regeneracja mięśni po treningu.

 

Rollowanie to metoda automasażu. Sprzyja ograniczeniu sztywności mięśni, poprawie ruchomości stawów oraz łagodzi ból. Rolowanie powinno stosować się wzdłuż mięśnia. Rollery nie są drogie, a zasady wałkowania bardzo proste. Aby jednak mieć pewność, że wykonujemy ćwiczenia prawidłowo, zanim zdecydujemy się na zakup rollera, zalecamy konsultację z fizjoterapeutą lub rehabilitantem. Pamiętajmy, że nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą zagrozić naszemu zdrowiu i kondycji fizycznej.

Tags:

Zobacz również:

Budowa stawu kolanowego

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem człqowieka, jednocześnie ze względu na swoje umiejscowienie i budowę jest najbardziej narażony na urazy. 

Jak dbać o kolana na rowerze?

Zastanawiasz się jaki wpływ na twoje stawy kolanowe ma trening na rowerze? Sprawdź, na jakie kontuzje narażony jest Twój organizm, a także jak można im zapobiec. Wykorzystaj pozytywne efekty kolarstwa do wzmocnienia swoich kolan.

Zajęcia na trampolinach a kondycja stawów

Zajęcia na trampolinach cieszą się coraz większą popularnością. Są ciekawe i energetyzujące. Podczas treningu każda osoba skacze i biegnie w miejscu, często do muzyki, na trampolinie. Można w ten sposób spalić dużo kalorii i wzmocnić mięśnie. Jednocześnie nie obciążają nadmiernie stawów.

Czy bieganie szkodzi stawom?

 Biegamy, aby poprawić kondycję fizyczną i wydolnościową organizmu, zwiększyć jego odporność, a także poprawić nasze samopoczucie. Z drugiej strony wszyscy mamy świadomość ryzyka wystąpienia urazów i kontuzji. Czy zatem bieganie może wpływać negatywnie na kondycję naszych stawów?
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.