Staw łokciowy

Staw łokciowy (articulatio cubiti) jest stawem z niezwykle skomplikowaną budową. To staw zawiasowy i składa się z 3 stawów anatomicznie złączonych i objętych wspólną torebką.

 

Należą do nich:

  • staw ramienno-łokciowy
  • staw ramienno-promieniowy
  •  staw promieniowo-łokciowy bliższy

 

Budowa stawu łokciowego w szczegółach

Zacznijmy od najważniejszego, mianowicie - staw łokciowy ma jedną torebkę stawową, w której współdziałają tak naprawdę 3 połączenie stawowe. Zaburzenie któregokolwiek z nich prowadzić może do większych dysfunkcji kończyny górnej, włącznie z ograniczeniem ruchów dłoni. Torebka stawowa stanowi też zabezpieczenie i stabilizuje staw w skrajnych pozycjach części kostnych względem siebie. Głównie jednak to więzadła stanowią o stabilności tego stawu. Obie struktury ze względu na pełnioną funkcję są narażone na  duże obciążenia i dlatego często ulegają uszkodzeniu podczas urazów.



Więzadła łokcia:

  • więzadło poboczne boczne
  • więzadło poboczne przyśrodkowe 
  • więzadło pierścieniowate


Główką stawu ramienno-promieniowego jest główka kości ramiennej, a panewką - wcięcie bloczkowe kości promieniowej. Staw promieniowo-łokciowy bliższy posiada główkę stawową na obwodzie stawowym głowy kości promieniowej, a panewkę stawową na wcięciu promieniowym kości łokciowej.

 

budowa-stawu-lokciowego.jpg

 

Strukturami odpowiadającymi za ruch w łokciu są mięśnie, które przebiegają wokół stawu. Można je podzielić na grupy:

  • przednią - mięśnie zginające staw łokciowy
  • tylną - mięśnie prostujące staw łokciowy
  • boczną - mięśnie prostujące nadgarstek i palce
  • przyśrodkową - mięśnie zginające nadgarstek i palce

 

W grupie patologii najczęściej możemy wyszczególnić:

Najczęściej rozpoznawaną patologią jest tzw. łokieć tenisisty. Charakterystyczny jest ból po stronie bocznej łokcia podczas zaciskania pięści. Zapalenie nadkłykcia bocznego k. ramiennej spowodowane jest najczęściej przez przeciążenie mm. prostowników nadgarstka i palców. Choroba dotyczy najczęściej mężczyzn. Przeciążenia lub powtarzające się urazy mogą spowodować zwłóknienie i mikronaderwania narażonych na nie tkanek. Ruchem prowokacyjnym dolegliwości jest wyprost nadgarstka z oporem połączony z pronacją przedramienia lub próba podnoszenia krzesła.

 

lokiec-tenisisty.jpg

 

Zapalenie kaletek jest dolegliwością pojawiającą się najczęściej w wyniku przeciążeń (nadmierna kompresja). Kaletka pełni funkcję zmniejszającą tarcie. Kaletki maziowe zmniejszają tarcia, nawilżają staw i ułatwiają ślizgania się mięśni i ścięgien podczas ruchu. Gdy wystąpi zapalenie kaletki maziowej staw staje się obrzęknięty i bolesny. Ból jest dodatkowo nasilany przez ruch.

 

Choroba zwyrodnieniowa może dotyczyć każdego stawu. Są to zmiany degeneracyjne powierzchni stawowych oraz okalających je tkanek, prowadzące do utraty sprawności stawu. Przyczyną dolegliwości jest uszkodzenie chrząstki stawowej (ochronnej warstwy pokrywającej kość w stawach) a następnie leżącej pod chrząstką samej kości. Takie uszkodzenie wywołuje zapalenie okolicznych tkanek.

 

Zwichnięcie to przemieszczenie względem siebie powierzchni stawowych wraz z rozerwaniem torebki stawowej i więzadeł. W przypadku stawu łokciowego zdarza się najczęściej przy upadku na wyprostowaną rękę.

 

Profilaktyka 

Zawsze lepiej jest zapobiegać, drobne wskazówki z dużym efektem:

- pracujesz przed komputerem? Warto zastosować podkładkę, która zapewni swobodne opadanie dłoni na myszkę lub na klawiaturę. W ten sposób pracuję tylko palce, a Ty nie odczuwasz ciągłego napięcia w nadgarstkach.

- wzmocnij mięśnie prostujące nadgarstek wkręcając żarówki - to proste ćwiczenie polegające na imitowaniu ruchu wkręcania żarówki przy zgiętym łokciu. Ćwiczenie które jest idealnym treningiem. 

 

Autor

Magda Łazarska, mgr fizjoterapii

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Zobacz również:

Choroba de Quervaine

Choroba de Quervaina objawia się bólem, a powoduje ją zapalenie pochewki ścięgnistej. Najczęściej obejmuje kości nadgarstka. Zespół de Quervaina jest zaliczany do tzw. entezopatii.

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty zwany także zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej to jednostka chorobowa zaliczona do grup enteziopatii, cyzli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości. 

Łokieć golfisty

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli medialis humeri) zwane jest także łokciem golfisty lub rzadziej łokciem oszczepnika. Jest to zespół bólowy tkanek miękkich położonych w przyśrodkowej okolicy...

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli lateralis humeri) zwane jest zwykle łokciem tenisisty. Ta jednostka chorobowa należy do grupy entezopatii, czyli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości.

Gra w tenisa a kondycja stawów

Szybkie zrywy do piłki, zmienna intensywność ruchów oraz brak równomiernego obciążenia obu stron ciała to tylko niektóre z czynników, które mogą przyczyniać się do kontuzji podczas uprawiania tenisa. Sprawdź najbardziej typowe dla tenisa ziemnego urazy oraz zobacz, w jaki...

Łokieć tenisisty - fizjoterapia

Łokieć tenisisty jest urazem mięśni, który rozciąga się na nadgarstek i palce. Wpływa na wnętrze stawu łokciowego. Każda czynność obejmująca chwytanie i skręcanie przedramienia może powodować ból. W artykule wskazujemy na najpopularniejsze zabiegi fizykoterapeutyczne.

Łokieć tenisisty - choroba zawodowa

Łokieć tenisisty to stan, w którym zewnętrzna część łokcia staje się bolesna, obolała lub osłabiona. Często wynika z  powodu nadmiernego obciążenia. W związku z tym jest traktowany jako powtarzalny uraz wywołany stresem, a nie nagła kontuzja. Sprawdź, w jakich...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.