Suplementy diety – 7 faktów

Suplementy diety już na stałe zagościły w naszej codziennej diecie. Ponieważ sprzedaż suplementów diety nie podlega przepisom prawa farmaceutycznego, warto zachować dużą ostrożność przy wyborze odpowiedniego preparatu. Dowiedz się, w jaki sposób możesz sprawdzić pochodzenie suplementów, ich skład oraz informację o dopuszczeniu lub wycofaniu danego suplementu diety do obrotu na polskim rynku.

 

Co to jest suplement diety?

Suplement diety to środek spożywczy, który może być wprowadzony do diety w celu wzbogacenia jej i uzupełnienia w określone witaminy, składniki mineralne lub inne substancje odżywcze. Zagadnienie suplementów diety w polskim prawie reguluje Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o Bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2006 r. Nr 171, poz. 1225 z późn. zm.). Głównym zadaniem suplementów diety jest zachowanie prawidłowego poziomu stężeń mikro- i markoelementów w ludzkim organizmie. Pomimo iż możemy znaleźć całe mnóstwo informacji na temat suplementów, to wciąż spotykamy się z wieloma wątpliwościami, m.in. :

  • Czy suplement to produkt leczniczy?
  • Jak wybrać odpowiedni suplement?
  • Czy suplementy są bezpieczne dla naszego zdrowia?
  • Czy przyjmowanie dużej ilości suplementów będzie miało pozytywny wpływ na kondycję naszego organizmu?
  • Jaki skład powinien mieć dobry preparat na stawy?

 

Powyższe pytania nie są bezzasadne. Rynek suplementów w Polsce rozwija się bardzo szybko. W 2015 r. statystyki NIK wskazują, że Polacy kupili ok. 190 mln opakowań suplementów. W kolejnych latach prognozuje się stały rozwój rynku suplementów na poziomie ok 8%. Bardzo niekorzystnym dla Polaków zjawiskiem jest także rozwój szarej strefy w zakresie produkcji i dystrybucji suplementów, które nie zostały poddane weryfikacji Głównego Inspektora Sanitarnego. Przypadki nadużyć ze strony producentów suplementów niestety nie należą do rzadkości. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z 7 ważnymi faktami dot. suplementów.

 

1. Suplement to nie lek

Warto pamiętać, że suplement diety to nie lekarstwo. Głównym celem suplementu powinno być jednak wzmocnienie naszego organizmu oraz wzbogacenie w wartościowe składniki odżywcze. Suplementy nie są przepisywane na receptę, a często można je kupić nie tylko w aptekach, ale także w sklepach zielarskich lub w sklepach ze zdrową żywnością.

 

2. Czy suplement jest bezpieczny?

Z pomocą przychodzi nam Główny Inspektorat Sanitarny Departamentu Żywności Prozdrowotnej. W rządowym serwisie znajdziemy rejestr produktów, który informuje nas o dopuszczeniu preparatu do obrotu na terytorium Polski.

 

W rejestrze znajdziemy następujące produkty:

  • preparaty do początkowego żywienia niemowląt
  • suplementy diety
  • środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego

W rejestrze znajdziemy ważne informacje na temat składu jakościowego preparatu, producenta oraz tego, w jakiej postaci występuje preparat. Bardzo istotne informacje znajdziemy w dodatkowych uwagach. W tej rubryce zawarte są informacje m.in. na temat wstrzymania lub wycofania preparatu z obrotu. Inspektor sanitarny może podjąć taką decyzję w momencie, gdy analizowany preparat nie spełnia wymagań w zakresie produktu leczniczego lub wyrobu medycznego. Jeżeli więc chcemy mieć pewność, że przyjmowany przez nas suplement jest bezpieczny, warto skorzystać z rejestru.

 

3. Suplement a zdrowa dieta

Suplement diety nie powinien zastępować zbilansowanej diety. Przyjmowanie suplementu nie zwalnia nas z konieczności przestrzegania zdrowej diety, oczywiście jeżeli zależy nam na dobrej kondycji naszego ciała.

 

Czasem możemy spotkać się z opinią, że nasz organizm nie potrzebuje suplementu. Właściwie dobrana dieta powinna zapewnić wszystkich potrzebnych naszemu organizmowi witamin i składników odżywczych. Warto w tym momencie zadać sobie dwa pytania:

  • Czy współczesne produkty spożywcze hodowane na nawozach lub modyfikowane genetycznie są w stanie dostarczyć nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych? Niestety dostarczana do naszych sklepów żywność poddawana jest zaawansowanej obróbce termicznej, co może powodować znaczną utratę witamin i substancji odżywczych.
  • Czy mamy wystarczająco dużo czasu, aby nasza codzienna dieta była w 100% zgodna z restrykcyjnymi zaleceniami dietetycznymi? Niestety wiele sygnałów wskazuje na to, że nasza dieta nie jest idealna. Choć coraz bardziej wzrasta świadomość w zakresie konieczności dbania o zdrową żywność, to jednak problem otyłości staje się coraz powszechniejszym problemem w krajach rozwiniętych. Szybkie tempo życia sprawia, że nie mamy odpowiednio dużo czasu na przygotowywanie dietetycznych potraw i wyboru tylko pełnowartościowych składników. Tym samym powstaje potrzeba zastosowania suplementacji w naszej codziennej diecie.

4. Im więcej suplementów, tym lepiej

W tym przypadku zdecydowanie nie działa zasada: więcej znaczy lepiej. Przyjmowanie dużej liczby suplementów nie znajduje racjonalnego uzasadnienia. Nadmiar suplementów może wywołać niepożądane efekty. Jeżeli będziemy stosować suplementy o podobnym składzie, możemy doprowadzić do przedawkowania konkretnych substancji, znajdujących się w składzie suplementu. Dlatego też, zamiast przypadkowo sięgać po pierwsze lepsze suplementy, warto dokładnie zapoznać się z ich składem, przeanalizować ich skuteczność oraz wybrać jeden optymalny suplement.

 

5. Gdzie powinniśmy kupować suplementy?

Sprzedaż suplementów diety nie jest poddana równie restrykcyjnym wymaganiom, co sprzedaż lekarstw. Oznacza to, że poza aptekami, suplementy możemy zakupić także przez internet, w zielarniach, sklepach ze zdrową żywnością, ale także w punktach sprzedaży odżywek.  Niestety na rynku dostępnych jest wiele suplementów nieznanego pochodzenia, które mogą mieć negatywne skutki uboczne na nasz organizm. Dlatego też powinniśmy zachować ogromną ostrożność przy wyborze odpowiedniego preparatu. Jeżeli nie chcemy ryzykować swojego zdrowia, warto skonsultować z farmaceutą skład i przeznaczenie wybranego suplementu. Decydując się na zakup suplementu diety w aptece, zyskujemy pewność, że pochodzenie i skład suplementu nie wzbudzają wątpliwości.

 

6. Czy suplementy mogą zawierać dowolny zakres składników?

Skład oraz oznakowanie suplementów diety reguluje w polskim prawie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. Określa on wykaz witamin i składników mineralnych, które mogą być wykorzystywane w suplementach, a także zawiera szereg dodatkowych wymagań określających dopuszczalny poziom tych substancji w preparatach.

 

7. Suplement diety na stawy

Bardzo duża dostępność suplementów diety na stawy sprawia, że decyzja o wyborze odpowiedniego preparatu niestety nie należy do najłatwiejszych. Przy wyborze odpowiedniego suplementu, w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się jego składem i rzeczywistym przełożeniem suplementu na wzmocnienie uszkodzonej struktury stawu. Nie każdy suplement na stawy jest równie skuteczny, a na zdrowiu stawów nie warto eksperymentować.

https://www.apteka-melissa.pl/produkt/hyalutidin-hc-aktiv-syrop-1000-ml,3705.html?https://www.ceneo.pl/99012984

Tags:

Zobacz również:

Jak wybrać dobry preparat na stawy?

Duża liczba łatwo dostępnych preparatów na stawy, wcale nie ułatwia nam podjęcia właściwej decyzji. Jeżeli naprawdę zależy Ci na ograniczeniu dolegliwości bólowych oraz poprawie kondycji stawów, musisz być świadomy, z czego wynikają różnice...

Kiedy warto stosować suplement na stawy?

W zależności od przyczyn, które wywołują ból stawu, powinniśmy zastosować odpowiednie środki wzmacniające stawy. Sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z chorobami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami...

Efekty działania suplementów na stawy

Wzmocnienie stawów, ograniczenie dolegliwości bólowych czy też poprawa struktury stawów... pożądanych efektów działania suplementów na stawy jest wiele. Sprawdź czego tak naprawdę możesz oczekiwać od preparatu na stawy...

Skład suplementów na stawy

Jak wybrać dobry suplement diety na stawy, który realnie wzmocni zniszczone stawy? Skorzystaj z naszego zestawienia, w którym opisujemy jaki skład znajduje się w preparatach na stawy, a także jakie są możliwe skutki wynikające z ich zażywania.

Czy suplementy diety są potrzebne?

Witaminy i składniki odżywcze powinny być dostarczane do naszego organizmu dzięki przestrzeganiu zbilansowanej diety. Niestety nie w każdym przypadku dieta okazuje się wystarczająca. Sprawdź, w jakich sytuacjach uzasadnione jest przyjmowanie suplementów.
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.