Uogólniona wiotkość stawów

Uogólniona wiotkość stawów, zwana także zespołem hipermobilności konstytucjonalnej (ZHK) lub zespołem nadruchomości opisana została po raz pierwszy w latach 60-tych ubiegłego stulecia.

 

Przyczyny ZHK

ZHK, czyli witokość stawów jest zespołem zaburzeń mających swoje pochodzenie w tkance łącznej, która jest w tym przypadku niewydolna. Zaburzenie to jest wrodzone i objawia się zwiększonym zakresem ruchów w stawach oraz wiotkością aparatu więzadłowego stawów. Objawom tym towarzyszyć mogą także inne zmiany ze strony układu mięśniowo-szkieletowego oraz tkanki łącznej.

 

Kogo dotyczy?

ZHK dotyczy głównie osób młodych i u nich też najbardziej widoczne są objawy nadruchomości. Zaburzenie to częściej dotyczy kobiety niż mężczyzn, najczęściej występuje u rasy żółtej, rzadziej u rasy białej i czarnej. Częstotliwość występowania zespołu hipermobilności konstytucjonalnej wynosi około kilkanaście procent populacji. Etiologiczne zespół nadruchomości zaliczany jest do chorób dziedzicznych z grupy zaburzeń tkanki łącznej. Występują tu zaburzenia w proporcjach kolagenu I i III. Hipermobilność jest dziedziczona dominująca oraz sprzężona z płcią żeńską.

 

Hipermobilność stawów - objawy

Klinicznie zespół hipermobilności konstytucjonalnej, czyli witkość stawów charakteryzuje się objawami pochodzącymi ze strony narządu ruchu, ale nie tylko. Najbardziej charakterystycznym objawem omawianego zespołu jest możliwość wykonywania ruchów w stawach w zwiększonym zakresie, co spowodowane jest nadmierną wiotkością więzadeł i torebek stawowych.

 

Do najczęstszych z nich należy:

  • możliwość wykonania skłonu w przód z położeniem całych dłoni na podłodze
  • zakładania dłoni na dłoń na plecach
  • przyciąganie kciuka do przedramienia

 

Zaburzeniom tym towarzyszy zwykle ból, głównie w obrębie stawów kończyn dolnych, najczęściej o charakterze rozlanym, któremu mogą towarzyszyć obrzęki oraz podwichnięcia stawów.

 

Uogólniona wiotkość stawów często jest także przyczyną nieprawidłowej postawy ciała, w której występuje np. kifotyzacja tułowia, przeprost stawów kolanowych, a także wady stóp, jak np. płaskostopie i paluch koślawy.

 

Osoby dotknięte tym zespołem często wykazują także:

  • trudności z długotrwałym utrzymywaniem jednej pozycji
  • tendencje do nadmiernej ruchliwości
  • wiercenia się
  • uczucia braku pewności i stabilności w stawach

 

Ze względu na hipermobilność stawów oraz związaną z tym zmianę sylwetki ciała osoby te często wykazują niepewność podczas chodzenia i biegania, mają skłonność do przewracania się, mają gorszą koordynację ruchową niż rówieśnicy.

 

Osoby z zespołem nadruchomości cechuje zwykle szczupła, wątła sylwetka ciała, która często wraz z upływam lat przechodzi w postać otyłą o obniżonej tolerancji obciążeń, u której ruch powoduje zmęczenie oraz dolegliwości bólowe.

 

 

Rozwój choroby

Wraz z występowaniem nadruchmości stawów:

  • zwiększona jest rozciągliwość skóry, która zwykle jest cienka
  • zwiększona tendencja do wcześniejszego występowania zmarszczek oraz rozstępów
  • skłonności do powstawania nierównych blizn, a nawet tworzenia się bliznowców

 

Inne schorzenia towarzyszące ZHK

U osób tych częściej występuje także inna choroba tkanki łącznej - fibromialgia. Mogą także częściej niż u innych występować inne choroby i zaburzenia, jak np:

  • zwiększona kruchość naczyń krwionośnych
  • skłonność do żylaków i przepuklin
  • zaburzenia ze sfery psychicznej, jak np. nerwica czy depresja

 

Autor

mgr Monika Musialik-Skinderowicz

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach kierunku Fizjoterapia.

https://www.zdro-vita.pl/hyalutidin-hc-aktiv-2x500-ml.html

Zobacz również:

Badania zalecane w chorobach reumatycznych

Bóle stawów, obrzęki, zaczerwienienia oraz sztywność stawów to objawy, które mogą świadczyć o występowaniu dolegliwości reumatycznych. Rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia fachowej diagnostyki. Zachęcamy do zapoznania się...

12 mitów na temat chorób reumatycznych

Czy choroby reumatyczne rzeczywiście dotykają tylko osób w podeszłym wieku? Czy każdy ból stawów to objaw choroby reumatycznej? I czy w ogóle istnieje taka choroba jak reumatyzm? Sprawdź 12 najczęściej pojawiających się mitów...

Dolegliwości powiązane z chorobami reumatycznymi

Choroby reumatyczne mogą nieść ze sobą szereg powiązanych dolegliwości. Sprawdź, w jakim kierunku może rozwijać się choroba i jakim zmianom w organizmie należy się szczególnie przyglądać. Korzystaj z regularnej opieki lekarzy różnych specjalności, nie tylko reumatologii...
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.